Annapurna. Góra kobiet

Wydawnictwo: Agora SA
Annapurna. A Woman's Place
literatura faktu
joly_fh

Boleśnie szczera opowieść o pierwszej kobiecej wyprawie na cieszącą się złą sławą Annapurnę. To jedna z najinteligentniejszych książek na temat himalaizmu i fascynujący opis zarządzania grupą indywidualistek. Książka znalazła się na liście magazynu „Fortune” – The 75 Smartest Business Books We Know, zaś „National Geographic Adventure Magazine” wybrał ją jako jedną ze 100 najlepszych...

Książka znalazła się na liście magazynu „Fortune” – The 75 Smartest Business Books We Know, zaś „National Geographic Adventure Magazine” wybrał ją jako jedną ze 100 najlepszych przygodowych książek wszech czasów.

Arlene Blum (ur. 1945) – amerykańska alpinistka, feministka, pisarka, publicystka i naukowiec. Pisze na łamach „New York Timesa”, „Huffington Post” i „Science”. W 1978 roku zorganizowała i poprowadziła pierwszą kobiecą wyprawę na Annapurnę, wcześniej zdobytą tylko przez ośmiu himalaistów. Było to pionierskie przedsięwzięcie. Kobiety wywalczyły pozwolenie na wspinaczkę, zebrały 80 tysięcy dolarów, głównie ze sprzedaży koszulek z kultowym hasłem wyprawy „Annapurna. Miejsce kobiety jest na szczycie”, pokonały tysiące przeszkód i w 1978 roku Himalajska Ekspedycja Amerykanek wyruszyła do Katmandu.

źródło opisu: Agora SA, 2014

źródło okładki: www.kulturalnysklep.pl

spacer_biedronki | 2019-02-02
Na półkach: Przeczytane, E - book
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Niestety, mimo ponadprzeciętnego wysiłku i historii. Ta książka jest tylko przeciętna. Brak jakiegoś emocjonalnego zaangażowania. Sucha, choć z tragedią w tle. Szkoda, mogło być emocjonująco.

zizi_maj | 2019-02-01
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 01 lutego 2019

Pięknie wydana - na kremowym papierze w twardych okładach - książka o kobiecej, amerykańskiej ekspedycji na Annapurnę w 1978 r. (w tym samym czasie Wanda Rutkiewicz stanęła na Evereście). Po czterech(!) przedmowach, wstępach i podziękowaniach :-I wreszcie możemy zanurzyć się w tej opowieści... Przerażające początkowe opisy/charakterystyki uczestniczek - czy grube? czy chude? czy mężąte? czy dzieciate? czy w okularach od Diora? gdzie kupują tampony? i w jakim są wieku? - na szczęście szybko przeradzają się we wnikliwe opisy trasy i działalności całej ekipy. I napotykamy na perełki jak w żadnej "górskiej" książce:
"O mój Bożę! Widać Annapurnę jej zachodnią stronę - Fang. Widać Dhaulagiri, lodowiec. Widać Nilgiri!
Rzęsisty deszcz rozprawił się z kurzem unoszącym się wcześniej w powietrzu, sprawiając, że po raz pierwszy można było zobaczyć lodowe szczyty. Przełęcz wyglądała pięknie - porastające ją kwiaty otwierały pąki witając wczesne słońce, a ich płatki błyszczały od kropel rosy....

kot_w_butach | 2018-12-25

Amerykanie potrafią zrobić dużo szumu wokół wszystkiego. Przez całą opowieść autorka podkreśla, jak ważne i wielkie jest to dokonanie, i jak bardzo "tylko kobiece" - podczas gdy wchodzą na wierzchołek z dwójką Szerpów, cała wyprawa i wszystkie czynności konieczne przy oblężniczym stylu zdobywania góry wspomagane są pracą Szerpów, a w dodatku górę zdobywają latem i to z tlenem.
Dla osoby zaczytującej się w historiach Kukuczki, Wielickiego, Hajzera, Rutkiewicz i innych wielkich zdobywców z Polski, taka historia - a w zasadzie nie tyle historia, co wielkościowy styl opisywania jej i podkreślania niezwykłości tego dokonania - budzi jedynie uśmiech pod nosem.

anika | 2018-07-23
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2018
Przeczytana: 23 lipca 2018

Świetna relacja ze wspinaczki, bardzo żywa, barwna, emocjonalna i spisana z punktu widzenia kobiet, co mimo wszystko nadal jest rzadkością - wszak wśród wspinaczy dominują mężczyźni.
Polecam!

solampange | 2018-07-22
Przeczytana: 18 lipca 2018

Feministyczna w trochę przesadzony sposób. Jednak mimo to, bardzo ciekawa relacja. Motywująca. I ukazująca możliwości kobiecego uporu i siły.

SiMax | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Świetna pozycja na zimowe wieczory, nie tylko dla pasjonatów gór. Książka, w której determinacja zespołu ludzi przyczynia się zarówno do jego zwycięstwa jak i porażki. Czyta się jednym tchem, napisana bardzo przystępnym językiem.
Polecam.

Ewelka | 2018-02-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 07 lutego 2018

Relacja z pierwszej kobiecej ekspedycji na Annapurnę. Czytając tę książkę, można choć trochę zrozumieć ludzi, którzy są w stanie zaryzykować życie dla swoich pasji. Autorka bardziej kładzie nacisk na kwestię kobiecego wejścia niż szczegółów technicznych, co z resztą nie dziwi biorąc pod uwagę fakt jak bardzo zmieniło się życie uczestniczek wyprawy po powrocie do Ameryki, czego dowiadujemy się w posłowiu. Jedynym co trochę przeszkadzało mi w czytaniu, to wyidealizowany, patetyczny, amerykański styl.

hagap | 2018-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Jestem zauroczona tą bardzo starannie, przejrzyście i ciepło napisaną relacją z kobiecej wyprawy na Annapurnę. Krok po kroku idziemy z autorką i jej towarzyszkami na szczyt...

bouillabaisse | 2017-12-06

Polecam. Dobrze napisana, wiele ciekawych merytorycznie informacji o przygotowaniu tego typu wypraw a motywacja i girl-powerowe wątki po prostu same wpadają i gdzieś tam zostaje w środku myśl, że można wszystko a baby wcale nie muszą ze sobą walczyć;)

mikawaltari | 2017-09-29

Bardzo dobra książka o kobiecej wyprawie na Annapurnę napisana przez jedną z uczestniczek wyprawy, Arlene Blum.
Opowieść uczestniczki ma duży plus (i minus równocześnie) - jest opowieścią subiektywną, ale dzięki temu również emocjonalną i osobistą. Książka pokazuje pierwszą kobiecą wyprawę na ośmiotysięcznik od początku, czyli od pomysłu i zbierania funduszy do realizacji. Książkę czyta się dobrze, zdecydowanie widać dużą łatwość Autorki w snuciu opowieści.
Pozycja warta uwagi także ze względu na postać Alison Chadwick-Onyszkiewicz (żona Janusza Onyszkiewicza), która zginęła podczas wyprawy.
Najważniejszy wniosek z książki to, że miejsce kobiety jest na górze :)