Medal będzie mój. Droga na szczyt polskich lekkoatletów

Okładka książki Medal będzie mój. Droga na szczyt polskich lekkoatletów Jacek Kurowski
Okładka książki Medal będzie mój. Droga na szczyt polskich lekkoatletów
Jacek Kurowski Wydawnictwo: Otwarte biografia, autobiografia, pamiętnik
Otwarte
2021-07-14
2021-07-14
sport sportwocy lekkoatletyka

Okładka książki Andrzej Szarmach. Diabeł nie anioł Jacek Kurowski, Andrzej Szarmach
Andrzej Szarma... Jacek Kurowski, And...

Pot, krew i łzy to czasem za mało żeby osiągnąć sukces w wyczynowym sporcie. O kulisach przygotowań do najważniejszej imprezy sportowej, życiu prywatnym i sposobie na stres opowiada sześciu lekkoatletów: dwóch tyczkarzy, dwoje miotaczy i dwie sprinterki. Do tego przyjemny rozmiar, kilka fotek, ciekawa okładka.

Bezbłędne dziennikarstwo sportowe. Przeczytałam z zapartym tchem.

Bezbłędne dziennikarstwo sportowe. Przeczytałam z zapartym tchem.

Bardzo fajna pozycja dla miłośników sportu, a zwłaszcza lekkiej. Czytało się przyjemnie i lekko. Fajnie było poznać znanych lekkoatletów nie tylko z oficjalnej strony. Historię przedstawione w książce motywują i dają pozytywnego kopa do działania. Polecam z całego biegowego serduszka.

Pan Jacek Kurowski dziennikarz zrobił wywiady z Polskimi Lekkoatletami.
Książkę polecam a oto moje odczucia.
Wywiad z Joanną Fiodorow mnie wzruszył.Doceniam jej szczerość i pokazanie siebie. Jej opowieść o walce, wysiłku a także o trudnym życiu doświadczeniach domu, zakupach czy portfelu za okazałą kwotę.
Michał Haratyk mnie zaskoczył tym że z niego taki wielki gracz komputerowy..
Anna Kiełbasińska urzekła mnie jak dzielnie walczy z chorobą ale najważniejsze jest jej wielka wola walki upór, pragmatyzm sportowy oraz to jak dba o siebie i słucha swojego ciała
Paweł Wojciechowski szczerze pokazał że za sukcesem mężczyzny często stoi silna kobieta która, organizuje wiele spraw za niego, a do tego urzekła mnie jego prostolinijność.
Ewa Swoboda to widać bardzo wrażliwa i delikatna kobieta.Która przeżywa każde słowo, i jak to wpływa na nią.
Piotr Lisek to widać spory profesjonalista , a jednocześnie wytrwały zawodnik , który sporo w siebie inwestuje.
Każdy z nich opowiedział o bólu kontuzjach , biedzie.
Ciekawe z punktu zawodowego że jedni doceniają pracę z psychologiem, który im pomaga i współpracują od lat, a inni uważają że zawodnik ma sobie radzić sam i psychologa nie potrzebują. Trudno ocenić kto ma lepsze efekty zawodnicze Ci którzy współpracują , czy Ci którzy są sami dla siebie psychologiem lub szukają wsparcia u bliskich to indywidualna sprawa.

Pan Jacek Kurowski dziennikarz zrobił wywiady z Polskimi Lekkoatletami.
Książkę polecam a oto moje odczucia.
Michał Haratyk mnie zaskoczył tym że z niego taki wielki gracz...

"Medal będzie mój. Droga na szczyt polskich lekkoatletów" jest to zbiór rozmów z sześcioma polskimi lekkoatletami, w większości napisany w formie pytań i odpowiedzi.
Poznajemy bliżej Joannę Fiodorow, która rzuca młotem, Michała Haratyka specjalizującego się w pchnięciu kulą, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego, którzy skaczą o tyczce oraz Annę Kiełbasińską i Ewę Swobodę czyli nasze biegaczki.

Otrzymujemy w tej książce szczere rozmowy o sporcie i życiu, przez które sprawnie prowadzi nas autor zadając różnorodne pytania. Możemy przeczytać tu nie tylko o wzlotach, ale i upadkach, śledzimy nie tylko te przyjemne chwile, ale i te gorsze.
Od czego zaczęła się ich zajawka na sport?
Co sprawia im trudność?
O czym marzą?
Czego się boją?
W jaki sposób poradzili sobie z przeniesieniem Igrzysk na kolejny rok?
Z każdej rozmowy wyłania się człowiek, który poza sukcesami, ma swoje porażki, zmartwienia czy problemy, jak każdy inny. Oglądając zawody widzimy ich sprawność i poświęcenie, ale nie widzimy ile trudu kosztowało ich dotarcie do tego momentu, w którym są obecnie.
Według mnie jest to bardzo ciekawa książka i myślę, że dzięki tej szczerości i rozmowach nie tylko o sporcie, może spodobać się każdemu.

Niesamowicie inspirujące i pełne motywacji historie polskich lekkoatletów. Nie tylko dla fanów sportu. Ta książka jest absolutnie dla każdego. Wiem, że forma kosztuje wiele, że sportowcy poświęcają się ogromnie, a i tak książka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Warto ją przeczytać. Będę do niej wracać.

„Medal będzie mój. Droga na szczyt polskich lekkoatletów” to jedna z tych książek, które warto przeczytać, by wiedzieć więcej, spoglądać na świat jeszcze szerzej. To zbiór wywiadów z polskimi lekkoatletkami i lekkoatletami, których lada dzień będziemy mogli oglądać podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021. Zatem to książka bardzo na czasie, z którą warto spędzić kilka wieczorów, by poznać tych ludzi bliżej.
Na szczerą rozmowę o sporcie, życiu, poświęceniu i medalach dali się namówić: Joanna Fiodorow- specjalizująca się w rzucie młotem, Anna Kiełbasińska- sprinterka, Ewa Swoboda- sprinterka, Michał Haratyk- specjalizujący się w pchnięciu kulą, Paweł Wojciechowski-lekkoatleta specjalizujący się wskoku o tyczce oraz Piotr Lisek- również specjalizujący się w skoku o tyczce.
Najważniejsze co bije z czytanych wywiadów to szczerość. Czytamy o wzlotach i upadkach, o podejściu do bitych rekordów i zdobywanych medali, skąd pomysł na uprawianie takiego akurat sportu. „Medal będzie mój” to książka po przeczytaniu której spojrzymy na polskich lekkoatletów inaczej. W mojej głowie, pewnie jak w większości społeczeństwa, sportowiec poziomu olimpijskiego to heros, ktoś kto ma wyjątkowy talent i ponadludzko silny charakter, człowiek bez kompleksów i wad. A nagle z przeczytanych rozmów powstają ludzie, którzy są tacy jak my, wybrali tylko nieco inną ścieżkę w życiu. Ludzie, którzy często nie radzą sobie z hejtem, martwią się o ratę kredytu, czy najzwyczajniej bywają leniwi. Dowiadujemy się jak lekkoatleci zareagowali na pandemię Covid-19 i jak sobie radzili, gdy zamknięto sale treningowe, co działo się w ich głowach, gdy odwołano igrzyska olimpijskie w 2020 roku.
Bardzo podoba mi się ta książka. Czyta się ją lekko i szybko, przy okazji utrwalając informacje o wynikach sportowych głównych bohaterów. Warto przeczytać tę książkę i daję słowo- za kilka dni, gdy pojawią się w naszych domach podczas oglądania igrzysk spojrzymy na nich z większą empatią i zrozumieniem. A ich zdobyte medale olimpijskie- jestem pewna –jeszcze bardziej docenimy i będą miały jeszcze większe znaczenie. Przecież za każdym z tych trofeów stoi człowiek, którego ma się wrażenie poznaliśmy osobiście.

Polscy olimpijczycy w szczerych rozmowach ze znanym dziennikarzem sportowym Jackiem Kurskim. Opowiadają jaką cenę trzeba zapłacić, by zawalczyć o zwycięstwo, ile ich kosztował start w zawodach, jakiej wytrwałości i poświęceń wymagało zdobycie każdego medalu.
Znajdziecie w tej książce historie o:
📍Joannie Fiodor, która opowiada o samotności i traumie po śmierci ojca
📍Michale Haratyku, który mówi o tym, że przez 5 lat kariery sportowej nie zarobił ani złotówki
📍Annie Kiełbasińskiej, która opowiada o ukrywanych przed fanami niemal agonalnych stanach po biegach
📍Pawle Wojciechowskim, który opowiada o tym, jak niewiele brakowało, by trafił na wózek inwalidzki
📍Ewie Swobodzie, która wyjaśnia dlaczego może współpracować tylko z trenerami kobietami
📍Piotrze Lisku, który opowiada o lęku o przyszłość swojej rodziny

Opowiadają o tym jak pandemia zatrzymała ich kariery i jak większość z nich dzięki niej odżyła.
Książka jest bardzo wciągająca i pokazująca jak dużo czasu sportowcy spędzają na treningach i obozach. Muszą przestrzegać diety, a nawet muszą leczyć ciężkie kontuzje, bo przeciążają swoje organizmy. Muszą też nauczyć się żyć z bólem. Ich zarobki zależą od tego w jakiej są formie. Wiadomo najlepszy jest na topie.
Będziecie w szoku, gdy dowiecie się jak są traktowani przez swoich trenerów.
Bardzo dobra książka. Dopracowana w każdym detalu.
Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję

Znajdziecie w tej książce historie o:
📍Joannie Fiodor, która opowiada o samotności i traumie po śmierci...

Życie sportowca to dosłownie krew, pot i łzy. Mordercze treningi, tytaniczny wysiłek, trudne relacje z trenerami, nieuniknione porażki, ostra rywalizacja między zawodnikami, no i koszty sławy, na przykład hejt.
I ból, kiedy padnie kolano lub sprężynująca tyczka zmiażdży ci twarz.
"Medal będzie mój" to rozmowy Jacka Kurowskiego z polskimi lekkoatletami, którzy za kilka dni rozpoczną walkę o medale na Igrzyskach w Tokio, olimpiadzie przesuniętej o rok z powodu pandemii.
Joanna Fiodorow, młocistka, biegaczki, Ewa Swoboda i Anna Kiełbasińska, skoczkowie o tyczce, Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek oraz kulomiot, Michał Haratyk opowiadają Kurowskiemu o swojej drodze na szczyt, drodze okupionej wielkimi wyrzeczeniami i bolesnymi często  doświadczeniami osobistymi.
Poznajemy ludzi, którzy muszą być twardzi i silni, podnosić się po każdej porażce, ludzi z krwi i kości, innych niż ich medialny wizerunek. Widzimy kulisy wielkiego sportu, konflikty pomiędzy zawodnikami, starcia z trenerami, skomplikowane relacje rodzinne mistrzów, którzy spędzają poza domem niemal cały rok.
W tle oczywiście pandemia i przesunięcie Igrzysk, czyli jak powiedziała jedna z bohaterek: "miało być zajebiście, a wyszło jak zawsze".
Książka do przeczytania nie tylko dla kibiców.

I ból, kiedy padnie kolano lub sprężynująca tyczka zmiażdży ci twarz.

W sporcie motywacja i dyscyplina to dwa bardzo ważne czynniki napędzające do osiągania sukcesów. Jeśli dołożymy do tego ambicje, odporność na stres, cierpliwość to mamy mieszankę, która jest swoistą drogą na szczyt. Dla lekkoatletów tym szczytem jest olimpiada.

Tym razem jest jednak inaczej niż zwykle i cały okres przygotowawczy musiał być dostosowany pod zmiany, które nastąpiły w związku z pandemia i przesunięciem całej imprezy o rok. Jak się do tego przygotować zarówno od strony fizycznej jak i mentalnej?

Niejednokrotnie jako kibice już przed telewizorami lub na stadionach chcemy szybciej, mocniej, dalej tylko za jaką cenę?

Do tej pory z wywiadów lub opowieści mogliśmy dowiedzieć się ile trudu i zdrowia - także psychicznego - kosztuje przygotowanie się do największego wydarzenia w życiu. Jednak bardziej były to wyrywki, pojedyncze krótkie opinie nie dające pełnego obrazu.

Teraz dzięki książce "Medal będzie mój" Jacka Kurowskiego mamy możliwość szerszego spojrzenia na temat przygotowań a zarazem ofiary, jaką muszą ponieść sportowcy aby spróbować osiągnąć sukces. Jaką trzeba mieć wytrwałość i na jakiej poświęcenie trzeba być gotowym.

Przeczytajcie koniecznie, jeśli chcecie zrozumieć, jaka tak naprawdę jest cena medalu.

• Sport
  • Biografie
  • Reportaż
  • Biografia
  • Przeczytane w 2021 r.

Dodaj cytat z książki Medal będzie mój. Droga na szczyt polskich lekkoatletów