Zwierzęta lekarze

2017-04-10
2017-04-10
32 min.
Andrzej Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska
przyroda fauna zwierzęta literatura przyrodnicza dla dzieci książka ilustrowana lekarze medycyna

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Z pewnością słyszeliście, że jaszczurce odrasta ogon, który zrzuciła uciekając przed niebezpieczeństwem. Ale czy słyszeliście jakie niezwykle zdolności leczenia siebie samych mają inne zwierzęta?

Słoń afrykański zna naturalne sposoby wspomagania porodu. Nosorożec stosuje niezawodny filtr słoneczny. Ara zna świetny sposób na neutralizowanie toksycznych substancji zjadanych roślin.

"Zwierzęta lekarze" to 14 historii niesamowitych zwierząt, które znalazly niezawodne i naturalne sposoby na różne dolegliwości i własne problemy zdrowotne.

To ciekawa pozycja dla głównych wiedzy czytelników zafascynowanych medycyną i światem zwierząt.

To książka, którą czyta się jednym tchem.

Z książki zwierzęta lekarze dowiecie się o 14 zwierzętach z różnych stron świata, które w różnoraki sposób wykorzystują naturę do ochrony przed pasożytami, bakteriami czy niestrawnością. Wykorzystywana przez zwierzęta glina, żywica czy trawa mają każda swoje konkretne zastosowanie i służą określonym zwierzętom.

1940
1937

Książka ciekawa, pełna zaskakujących informacji nawet dla dorosłego czytelnika. Bo czy wiecie jak niedźwiedzie zapewniają sobie repelenty? Albo co zażywa ara na niestrawność? A może chcecie zastosować sposób mrówek na czyste mieszkanie? Kto chce uzupełnić braki w edukacji niech czym prędzej sięgnie po tę książkę. Niezbyt gruba, czyta się szybciutko, a zabawne ilustracje czynią lekturę przyjemniejszą. Polecam.

W jaki sposób leczą się zwierzaki? Skąd zdobywają odpowiednie dla siebie lekarstwa?

Teoretycznie jest to książka dla dzieci. Praktycznie nawet dorosły może się z niej tyyyyle dowiedzieć.

Czy wiecie, że okres ciąży u słonia afrykańskiego wynosi prawie dwa lata?
Czy wiecie, na czym polega oczyszczająca "kąpiel mrówkowa"?
Czy wiecie, po co nosorożec tapla się w błocie?

Przy każdym z czternastu przypadków najmłodsi znajdą ciekawostki na temat życia danego zwierzaka, tego czym się żywi oraz krótki opis jego zielarskich zdolności.

Ta pozycja to skarbnica wiedzy. Kolorowe ilustracje także robią tu dobrą robotę.

Wydaje mi się jednak, że jest to najsłabsza książka z tej serii. Mamy w niej bowiem dużo informacji o zwierzakach a mało o samej medycynie z nimi związanej.

Czy wiecie, że okres ciąży u słonia afrykańskiego wynosi prawie dwa lata?
Czy wiecie, na czym polega oczyszczająca "kąpiel mrówkowa"?
Czy wiecie, po co nosorożec tapla się w...

Są to niesamowite historie o tym, jak zwierzęta leczą się same. Nie od dziś wiadomo, że człowiek poprzez obserwacje zwierząt odkrył wiele właściwości ziół i zaczął je stosować. Jeśli coś pomagało rannemu zwierzęciu wypróbowywano to na sobie. Wszystkim chyba znana jest kocia metoda na oczyszczenie żołądka przez zjedzenie trawy czy wykorzystanie błota jako naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Ta część podobnie jak poprzednie liczy sobie 14 rozdziałów, w których opowiada o naturalnych metodach leczenia zwierząt. Jedną z metod, którą przejęły kobiety z lokalnych plemion jest spożycie rośliny o nazwie Burkea africana w ostatnim tygodniu ciąży. Samica Słonia potrafi przejść nawet wiele kilometrów w celu odnalezienia owego drzewa by go zjeść i wydać na świat zdrowe słoniątko.

Wiele ciekawostek - takich, których większość dorosłych nie wie. Także zalecam wspólne czytanie razem z dziećmi, na pewno każdy dowie się wielu ciekawych, nowych rzeczy. Dzięki tej lekturze jeszcze "lepiej" spojrzymy na zwierzęta i dostrzeżemy to jaką one w sobie mają siłę i mądrość. Zdecydowanie polecam dla wszystkich, a już szczególnie dla dzieci interesujących się zwierzętami. Tutaj na pewno znajdą zupełnie nowe informacje, o których wcześniej nie miały pojęcia.

Dodaj cytat z książki Zwierzęta lekarze