Ogród pełen emocji

Ogród pełen emocji
Coffee4Mind
2021-06-24
2021-06-24
dzieci rozwój osobisty zwierzęta emocje dzieciństwo przyjaźń dla dzieci

W naszej biblioteczce znalazłą się kolejna książka autorstwa Pani Ewy Bolesta-Mroczek. Do tej pory przeczytaliśmy "Magiczny eliksir Czarownicy Felicji", która bardzo nas urzekła. Nie miałam wątpliwości, że "Ogród pełen emocji" będzie również arcydziełem i sposobem, na trudne dni.

Ma piękny tytuł "Ogród pełen emocji". Okładka jest śliczna i mogłaby posłużyć jako obraz w niejednym pokoju dziecięcym. Książka jest poręczna i idealnie zmieści się do plecaka torby. Czcionka czytelna na tyle, że nawet dziadkowie będą w stanie przeczytać tekst. Pisana lekkim piórem, idealnie trafia do młodych odbiorców.

Głównymi bohaterkami są trzy siostry: Alicja, Laura i Klementyna. Każda z innym charakterem, każda wnosząca niesamowitą atmosferę. Ich ilustracje całkowicie oddają obraz, jaki stworzyłam sobie po przeczytaniu książki.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów. Każdy poprzedzony jest krótkim opisem jednego ciekawego zwierzęcia - to tzw. zapiski z notatnika Alicji. Następnie jest krótka opowieść, czyli wzajemna rozmowa trzech sióstr podczas której w subtelny sposób przemycane są ciekawostki o danym zwierzęciu. Rozmowa jest przedstawiona w niezwykle naturalny sposób. Momentami miałam wrażenie jakbym słyszała rozmowę moich dzieci :)

Książka niezwykle uspokaja i wprowadza pozytywną energię. Bohaterki z rodzicami mieszkają na wsi, w miejscu bardzo spokojnym i urokliwym. Mają swój ogród, w którym uwielbiają spędzać czas.

Książka dedykowana jest dla dzieci chociaż powiem Wam, że mnie zauroczyła. Zwraca uwagę na przyziemne sprawy, o których zapominamy w natłoku codziennych obowiązków. Już pierwszy rozdział uczy nas, jak cudownie jest wsłuchać się w naturę. Wystarczy usiąść wygodnie, czy to na trawie, czy huśtawce, zamknąć oczy i... nic nie robić :) Tylko słuchać. Uwierzcie mi, że będziecie w stanie usłyszeć nawet dźwięki z bardzo daleka :)
Z pewnością będą do niej często sięgać razem z dziećmi.

Książka otrzymała Nagrodę główną w XX edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Nagroda główna w XX edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Do niedawna nie wiedziałam nawet, że istnieje taka książka, jak Ogród pełen emocji. I teraz tak sobie myślę, że byłoby to wielką szkodą dla Potworków. Zapytacie zapewne dlaczego? Już spieszę z odpowiedzią.

Książka świetna pod każdym kątem, pięknie wydana, pięknie napisana, piękne ilustracje wszystko dopracowane do ostatniego szczegółu. Książka przeznaczona dla dzieci ale uważam że i młodzież mogłaby śmiało ruszyć po nią ;)
Opowiada ona o trzech siostrach każda jest inna i w innym wieku, każda inaczej spostrzega pewne rzeczy i uważam że Autorka świetnie przedstawia to na różnych etapach rozwoju dziewczynek. Możemy poznać ciekawe zwierzęta i troszkę ciekawostek na ich temat. W dobry sposób są tłumaczone emocje. Bardzo polecam książkę.

“Bo nie ma nic piękniejszego niż książki- powiedziała Klementyna- Książki rozwijają wyobraźnię. Gdy czytasz o pięknym jednorożcu z różowym rogiem i tęczowa grzywą, musisz go sobie wyobrazić. I założę się, że każda z nas wyobraża go sobie inaczej”.

107/100/2021

Czy można świetnie bawić się w ogrodzie? Bez telefonu ? Bez komputera i internetu? 🤔
O dziwo można i to jeszcze jak!
Wystarczy ruszyć wyobraźnią!
Wsłuchać się w przecudowną muzykę, jaką tworzy wiatr za pomocą liści, tajemnicze i przyjemne stukanie dzięcioła w drzewo, cykanie świerszczy i kumkanie żab.
Oczywiście nie tylko wyżej wymienione tworzą niezwykłą symfonię dźwięków!!

Tylko sobie wyobraźcie tę orkiestrę! Jakie zwierzątka tam ujrzycie?

Pani @ewa_bolesta_mroczek za pomocą trzech dziewczynek- Klementyny, Alicji oraz Laury zabierze Was i Wasze pociechy w krainę wyobraźni.

Wiecie jak wygląda piórolotek, kazuar, myszojeleń, żabnica? Ja nie wiedziałam, a więc jest to także dobra lekcja przyrody dla rodziców 😉.

Napisana prostym, przyjemnym dla oka językiem, dzięki czemu Wasze dzieci będą wszystko rozumiały, nie zanudzi ich naukowa śpiewka.

Nauka, zabawa i rozrywka na parę godzin, czego chcieć więcej?! 😁

Polecam całym serduchem!!

107/100/2021

O dziwo można i to jeszcze jak!
Wystarczy ruszyć wyobraźnią!
Oczywiście nie tylko wyżej wymienione tworzą niezwykłą...

Trzy siostry, trzy zupełnie odmienne osobowości, które, mimo wszelkich różnic, połączone są z sobą najcenniejszym spoiwem, jakim jest siostrzana miłość. “Ogród pełen emocji” to niesłychanie cenna książka o emocjach, wartościach, ideałach, która poruszy serce zarówno dziecka, jak i dorosłego. Bezsprzecznie, to jedna z tych pozycji, które docierają do najciemniejszych zakamarków ludzkiego serca, wywołują tam istną burzę i nie pozwalają o sobie zapomnieć, jeszcze długo po lekturze!

Autorka w błyskotliwy sposób nakreśliła świat widziany oczami młodych dziewczynek. Jak wspomniałam wcześniej, każda z nich jest inna i każda jest wyjątkowa, a różnice wcale nie przeszkadzają w budowaniu pięknej, silnej, cennej relacji. Każdy człowiek czymś się wyróżnia, a jednak wszyscy są sobie równi, dotyczy to zarazem wyglądu, pochodzenia, jak i stanu zdrowia. Książka nie tylko uczy akceptacji, tolerancji, ale przypomina, że zawsze warto mieć swoje zdanie, nawet jeśli jest ono odmienne od pozostałych. Pod postacią subtelnej opowieści, Ewa Bolesta-Mroczek wspiera kształtowanie się osobowości młodego człowieka, umacnia jego poczucie wartości, ale i zachęca do doceniania tego, co już jest w naszym posiadaniu i dostrzeganiu piękna w każdym momencie życia.

Na ogromne brawa zasługują piękne ilustracje, które przyciągają uwagę, wspaniale obrazują poznawaną historię, rozbudzają wyobraźnię i zachęcają do poprowadzenia refleksyjnej rozmowy, która z pewnością pozostanie w sercu na bardzo długo. Historia napisana jest wyjątkowo lekkim i przyjemnym piórem, a całość dopełniają notatki o ciekawych gatunkach zwierząt, które ze względu na formę, pozostaną w pamięci na bardzo długo.

"Ogród pełen emocji" to wartościowa, emocjonalna, piękna i ciepła historia, która poruszy zarówno młodego, jak i starszego czytelnika. To niezwykła pozycja, która kształtuje poczucie własnej wartości, pozytywne nastawienie do świata, ale i rozbudza głód wiedzy, który u najmłodszych jest zjawiskiem absolutnie wspaniałym i zaskakującym. Przepiękna szata graficzna, prosty, przystępny język i cudowne, poruszające historie, pełne niezapomnianych lekcji, dystansu i akceptacji, a w tle urocze bohaterki, które skradną serca waszych pociech! Polecam gorąco!

W pewnym małym domku na skraju wioski mieszkała rodzina. Byli mądrzy i bardzo uzdolnieni, za co ludzie ich cenili. Wychowali trzeba córki: Klementyna skończyła już czwartą klasę. Była dobra, uczynna i przepełniona pozytywnymi myślami. Wierzyła, że nie ma takiej sytuacji, która nie wniosła by do życia coś dobrego. Jeździła na wózku inwalidzkim, który zrobił dla niej tatuś.
Alicja skończyła trzecią klasę podstawówki i prowadziła własne notatki. Bardzo interesowały ją zwierzęta, dlatego bardzo chętnie zaskakiwała swoje siostry najnowszymi odkryciami.
Trzecią bohaterką jest Laura, która dopiero zaczęła poznawać szkolne mury. Była małym nerwuskiem, który wszystkim się stresując, czasem coś podjadał. Zanim w cokolwiek uwierzyła, wpierw sama musiała to sprawdzić.

Teraz, skoro już poznaliście naszą wspaniałą trójkę bohaterów, to zabiorę Was do świata w którym wszystko może się wydarzyć. Czasami wystarczy odrobina magii w postaci naszej wyobraźni, by stworzyć świat w którym nawet kaszaloty pływają w kałużach, a piórolotki prezentują nam nasze skrzydełka. W tym cudownym świecie poznacie zwierzęce obyczaje, rodzaje ich apetytów i możliwości, dzięki którym pojawiły się na świecie. Ta książka to nie tylko zabawa, gdzie troje dziewczynek się wzajemnie ze sobą przekomarza. Poznacie cudowny świat, gdzie jedna przedstawia nam niespotykane i dość rzadkie zwierzę, druga wątpiąc poszuka o nim informacji, a trzecia z zachłannością wkroczy w świat wyobraźni opowiadając jakie mogłoby mieć życie.
W interesujących opisach dziewczynki poruszą tematy narodzin, ciekawej egzystencji i śmierci. Książka według mnie idealna, by uświadomić dziecku, że nasze życie jest kruche. Tak jak zniszczone skrzydełko piórolotka, którego nie da się odbudować. Jest im przykro, bo wiedzą, a przynajmniej domyślają się, że to jego ostatnie dni. Wszystko snują za pomocą obserwacji i spostrzeżeń. Wypielęgnują w nas potrzebę czytania książek, bardzo ładnie i mądrze to przedstawiając.

,,Bo nie ma nic piękniejszego niż książki- powiedziała Klementyna. -Książki rozwijają wyobraźnię. Gdy czytasz o pięknym jednorożcu z różowym rogiem i tęczową grzywą, musisz go sobie wyobrazić. I założę się, że każda z nas wyobraża go sobie inaczej".

“Ogród pełen emocji” to piękna książka dla małych czytelników- przede wszystkim o emocjach, ale także o miłości, przyjaźni, rodzinnych wartościach, umiejętności rozmawiania ze sobą i empatii. Choć przeznaczona jest dla kilkulatków, bardzo przyjemnie mi się ją czytało i myślę, że za jakiś czas moi chłopcy również będą mogli po nią sięgnąć.

Książeczka to zbiór opowiadań o siostrach: Klementynie, Alicji i Laurze, które poprzez codzienne czynności i zabawę poznają świat i siebie same. Autorka cudownie uchwyciła siostrzane relacje i język jakim posługują się między sobą dzieci. Nie brakuje tu, jak na prawdziwe rodzeństwo przystało, kłótni, przekomarzania się, małych złośliwości czy podśmiewania się, natomiast zawsze dziewczynki potrafią dojść do porozumienia i wyjaśnić sytuację tak, by nikt nie czuł się dotknięty. Na pierwszym miejscu zawsze stawiana jest relacja i siostrzana miłość.

“Ogród pełen emocji” jest niezwykły również pod tym względem, że najstarsza z sióstr jeździ na wózku inwalidzkim i przedstawione jest to jako naturalna sytuacja, bez zbędnych wyjaśnień i nakreślania historii zdarzenia. Wszystkie bohaterki traktowane są w ten sam sposób, a każda z nich jest inna i wyjątkowa, dzięki czemu te historie są naprawdę ciekawe i kolorowe. Alicja pasjonuje się zwierzętami, co jest kolejnym urozmaiceniem wszystkich historii, bo w każdej znajdziemy wplecione informacje o kimś innym: jenocie, piórolotku, kaszalocie, żabnicy i innych.

Dziewczynki najlepiej bawią się razem otoczone przyrodą. Ich rozmowy pokazują, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic i że wszystko da się wyjaśnić w prosty sposób. Rozmawiają o ciszy, medytacji, smutku, marudzeniu, małych radościach i smutkach. Myślę, że dorośli znajdą tu też coś dla siebie, między innymi proste wyjaśnienia niektórych dziecięcych zachowań, a także przypomną sobie jak czerpać radość z małych rzeczy :)

Za książkę serdecznie dziękuję autorce! :)

Rodzina jest w życiu bardzo ważna, mama, tata i rodzeństwo, to dzięki nim znamy swoją wartość i pniemy się ku górze, a kiedy czasami omsknie nam się noga mamy w tych osobach wsparcie, dlatego najlepsze co rodzice mogą dać swojemu dziecku to właśnie rodzeństwo.
Klementyna, Alicja i Laura to siostry, jedna jest spokojna i bardzo pozytywna, druga energiczna, kochająca zwierzęta, a trzecia najmłodsza jest dość nerwowa i nigdy nie wierzy siostrze. Razem we trzy uwielbiają swój ogród, w którym dzięki wyobraźni widzą przeróżne zwierzęta, o których opowiada Alicja, często medytują tam oraz rozmawiają na różne tematy.
Ogród pełen emocji to cudowna książka o siostrach, które bardzo się kochają i uwielbiają spędzać razem czas w ogrodzie, tam rozmawiają o tym, jakie emocje im towarzyszą, najczęściej jest to radość, ale czasami też niestety smutek. W tej opowieści podoba mi się podejście do płaczu, Laura czuła smutek tak bez powodu dlatego płakała, a Klementyna stwierdziła, że dobrze jest czasami popłakać i wyrzucić z siebie negatywne emocje, ja zdecydowanie się z tym zgadzam, łzy nie są oznaką słabości, a sposobem na pozbycie się złych emocji. Cudownym przesłaniem tej książki jest też to, że czytanie jest lepsze od oglądania telewizji, a to dlatego, że jak coś zobaczymy, to wiemy, już jak wygląda, a gdy o tym przeczytamy, to możemy uruchomić wyobraźnię i samemu w swojej głowie wymyślić jak wygląda dana rzecz lub osoba.
W książce mamy wiele pięknych ilustracji, które umilają nam czytanie, ale również uchylają rąbka tajemnicy, jak wyglądają siostry, ogród oraz opisywane zwierzęta, grafika w książkach dla dzieci jest bardzo ważna, ponieważ mali czytelnicy bardziej się skupiają na tym, co czytają im rodzice, kiedy mogą popatrzeć na opisywaną scenę.
Bardzo spodobała mi się ta historia pełna ciepła i miłości, czytając, czułam spokój i bardzo chciałam znaleźć się w tym samym ogrodzie co trzy siostry i razem z nimi posłuchać ciszy.

Bardzo ciekawa książeczka o trzech siostrach, które mają inne poglądy, ale bardzo się wzajemnie wspierają, lubią przyrodę i dużo czasu spędzają w ogrodzie. Właśnie tam prowadzą bardzo ciekawe pogaduszki, poznajemy różne zwierzęta i ciekawe o nich informacje. Moje wnuki były zachwycone tą książką, jeszcze będziemy do niej z pewnością wracać.
Polecam.

Polecam.