Okładka książki Niedoskonała kontrola czyli jak całe życie walczymy o władzę: jako dzieci i rodzice, żony i mężowie, kochankowie, pracownicy i w końcu jako zwykli śmiertelnicy Judith Viorst
Judith Viorst Wydawnictwo: Wydawnictwo Zwierciadło nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Imperfect Control: Our Lifelong Struggles With Power and Surrender
Wydawnictwo Zwierciadło
2021-04-14
2021-04-14
Justyna Rudnik
psychologia władza kontrola

Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...
Okładka książki Jak dobrze być razem. Więzi, dzięki którym żyjemy szczęśliwie Christophe André, Rebecca Shankland
Jak dobrze być... Christophe André, R...
Okładka książki Zalękniony mózg Elizabeth Karle, Catherine Pittman
Zalękniony mózg Elizabeth Karle, Ca...

Kto z nas przed tak gorącym okresem świątecznym nie chce mieć nad wszystkim kontroli? No chyba zgodzicie się, że wszyscy lubimy mieć wszystko pod kontrolą. Oczywiście z pewnością są osoby, które robią wszystko spontanicznie, jednak ja do takich nie należę. Zawsze muszę mieć listę potraw na święta a co a tym idzie oczywiście listę zakupów. W tym roku nawet prezenty zaczęłam już kupować w październiku. Czasem jednak warto wyluzować i zadziałać spontanicznie.

Książka przeprowadza nas przez różne fazy życia w odniesieniu do kontroli i skupia się głównie na relacjach z innymi ludźmi. Porusza temat wpływu kontroli na nasze codzienne życie w rodzinnym domu, w pracy czy w szkole.

Autorka swoje przemyślenia zobrazowała ogromem przykładów z życia wziętych. Przykłady bardzo wzbogaciły książkę i spowodowały, że nie jest ona takim zwykłym poradnikiem, który czyta się opornie. Wręcz przeciwnie czyta się naprawdę lekko. Czasem nawet miałam wrażenie, że czytam osobie. Jednak jest coś jeszcze w tych stereotypach.

Książkę naprawdę polecam. Pomaga otworzyć oczy na sprawy, które wydaje nam się że są w porządku a jednak można na nie spojrzeć z innej perspektywy i zobaczyć, że jednak coś nie gra.

"Możemy pracować do utraty sił. Możemy podsycać płonący w nas ogień. Możemy wybierać przyjaciół- I wszystko inne- z należytą uwagą. Możemy być kompetentni, roztropni, wytrwali, wytrzymali, obrotni i silni i doskonale przygotowani na każdą ewentualność. Możemy wykazywać się mądrością i przezornością, ale nie uda nam się za każdym razem nie dopuszczać, by życie wymknęło się spod kontroli.
Możemy kształtować własną historię i ją modyfikować. Możemy przezwyciężać granice własnej biologii. Możemy podnosić się po każdym, nawet najokrutniejszym ciosie. Możemy opracowywać przeróżne strategie narzucania własnej woli żelazną pięścią albo w białych rękawiczkach, klucząc i manipulując. I często udaje nam się zdobywać to, czego chcemy, jednak pod warunkiem, że nie próbujemy przejąć całkowitej kontroli.
Musimy nauczyć się rozumieć możliwości i ograniczenia kontroli, jaką posiadamy. Musimy umieć znajdować równowagę między władzą a poddaniem".

Autorka w książce porusza wiele interesujących tematów związanych związanych z kontrolą. Pisze także o wolności, władzy seksu i płci, parach, rodzicielstwie,

Treści książki poruszają głównie temat kontroli w relacjach na poszczególnych etapach życia - nasze metody stosowane w życiu codziennym. Niewiele jest fragmentów o próbach kontroli pozarelacyjnych w obliczu strachu (tragedie, doświadczenia graniczne, straty gruntu pod nogami - liczyłam na więcej). Niewiele też jest o próbach kontroli w poszczególnych stylach charakteru (jak one się przejawiają i dlaczego). Mało jest o naturze strachu (wychodzę z założenia że to bezradność, strach i lęk często są przyczyną próby kontroli). Autorka głównie skupiła swoją uwagę na to jak, a nie dlaczego próbujemy kontrolować.
Nie mniej książka warta uwagi. Czyta się bardzo szybko, jest napisana lekkim językiem/słowami często potocznymi. Zdarzyło mi się, że przyłapałam się na czytaniu z podniesioną brwią lub uśmiechem. Przytoczone przykłady z życia są barwnie i syntetycznie opisane. Zaletą też są próby naukowego zobrazowania stereotypów dotyczących kobiet i mężczyzn w relacjach (służbowych/małżeńskich/seksualnych). Jest to książka, którą przeczyta się raz i przekaże dalej albo wróci się do niej dopiero po kilkunastu latach.

Przemyślenia Judith Viorst znam z poprzedniej książki "To, co musimy utracić".
Tym razem autorka porusza problem kontroli oraz skojarzeń jakie ona wywołuje. W bardzo szeroki sposób podaje przykłady z życia wzięta oraz nawiązuje do historii. Pokazuje tym samym jak działa kontrola na nasze życie w kontekście rodziny, pracy, władzy czy wykorzystywania seksualnego.
Na szczęście autorka przedstawia też pojęcie kontroli w kontekście czegoś dobrego. Książka warta uwagi.

Przemyślenia Judith Viorst znam z poprzedniej książki "To, co musimy utracić".
Na...

• Psychologia