Biohacking 2 Przewodnik dla zaawansowanych

Zwierciadło
2021-01-01
2021-01-01
Biohacking Rozwój osobisty

Tak jak pierwsza część ("dla początkujących") mi się podobała, tak druga już nie za bardzo. Autor powiela bardzo dużo treści z pierwszej części, oraz wielokrotnie powtarza niektóre zagadnienia. Jakbyśmy odjęli sporo czystych stron, oraz te powtórki, skróciłoby to 360 stron do rozmiarów zaledwie kilkudziesięcio stronicowej broszury.
Do przekartkowania na 1-2 dni.

Do przekartkowania na 1-2 dni.

Zawiodłem się po całości. Ogromną większość książki to powtórka poprzedniej części, praktycznie zero dodatkowych zaawansowanych porad jakby wskazywał na to tytuł. Przełknąłem to rozwlekanie ilości stron ogromną czcionka, masa pustych kartek i zdjęć. Lecz na tych fizycznie 70 max stronach niczego ciekawego nie można było się dowiedzieć. Niestety nie warto.

Niech ktoś policzy ile razy tu pada słowo "insulinooporność", lub wyrażenie "...prowadzi do insulinooporności i chorób autoimmunologicznych, takich jak Hashimoto". Całką książkę dałoby się streścić w kilku zdaniach. Denerwuje powtarzanie w kółko o insulinooporności, szczególnie gdy się czyta dwójkę zaraz po jedynce.

Druga część o biohackingu, w tej części skupiono się na stresie i jak sobie z nim poradzić, wpływu poziomu cukru na nasz organizm, tarczycy czy jelitach. Zdrowie ma wpływ na nas nie tylko na wygląd, sylwetkę, ale też nasze samopoczucie. By osiągnąć swoje cele wymarzoną sylwetkę, więcej mięśni niż tkanki tłuszczowej musimy zadbać o swoje samopoczucie i nastrój, poziom stresu. Bo gdy nasz organizm funkcjonuje jak dobrze naoliwiona maszyna to my wykazujemy się większą kreatywnością i efektywnością, możemy więcej.

Dobrze, że Autor zaznacza by dokonać przeglądu technicznego naszego organizmu, czyli wykonać badania lekarskie.

Z tej pozycji książkowej dowiedziałam się ciekawych rzeczy na temat ludzkiego organizmu.

Nie wiem dlaczego ta książka nosi tytuł "dla zaawansowanych". Czuje się "zaawansowana" w temacie biohackingu i sądzę, że to akurat propozycja dla początkujących, którzy chcą usystematyzować wiedzę. Są zawarte wniej fajne informacje lecz dla mnie za mało odnośników do badań naukowych.

druga część, chociaż wnosząca więcej medycznych aspektów i rozszerzenie informacji dla tych intensywnie skupiających się na spalaniu . Na pewno komuś się przyda.

Wiedza ujęta w książce jest ok. Promowanie siebie i swojej metody już mniej.

Wiedza ujęta w książce jest ok. Promowanie siebie i swojej metody już mniej.

Autor Karol Wyszomirski w podręczniku „Biohacking 2. Poradnik dla zaawansowanych” przekazuje czytelnikowi swoją wieloletnią wiedzę i doświadczenie w zakresie biohackingu. Według definicji Dave'a Asprey'a, którą przytacza autor: „biohacking polega na modyfikowaniu środowiska zewnętrznego i wewnętrznego, aby uzyskać maksymalną kontrolę nad własną biologią”. Dostajemy gotowe wskazówki jak zrozumieć, „zhackować” i zoptymalizować, swój organizm, aby nasze życie było bardziej komfortowe a wręcz wolne od chorób. Karol Wyszomirski udowadnia, że jest to możliwe.

Skupiamy się dziś na pracy, zarabianiu pieniędzy, życiu i upływającym czasie, ale czy zastanawiamy się nad tym co jemy, w jaki sposób oddychamy (czy prawidłowo),dlaczego ciągle jesteśmy zmęczeni, zmagamy się z różnego rodzajami bólu, często nawet przewlekłego? „Biohacking” to długotrwały proces obserwacji własnego organizmu jako jednostki jak również jego funkcjonowanie w środowisku zewnętrznym i naszym wewnętrznym. Możemy go zastosować wszędzie w takich aspektach jak: „odżywianie, redukcja stresu, sen, ćwiczenia, mózg, emocje, mindset, nawyki.” Autor zaznacza, że zrozumienie biohacking’u opiera się na myśleniu rizomatycznym. „To myślenie w kategorii ciągle zmieniających się systemów, implikujące międzypołączenie – wszyscy jesteśmy częścią większych połączeń, a w nas jest sieć mniejszych połączeń. Myślenie rizomatyczne cechuje również zwielokrotnienie, czyli patrzenie na problem z kilku punktów widzenia”.

W drugiej części podręcznika opisuje w jaki sposób wyregulować gospodarkę glukozowo-insulinową, wyregulowaniu osi HPA („pierwotny system służący fizycznemu przetrwaniu, który odpowiada za reakcje stresowe”),podniesienie poziomu testosteronu, naprawić jelita i wzmocnić układ odpornościowy oraz naprawić nieszczelny mózg i zwiększyć potencjał kognitywny.

Szczególnie zainteresowała mnie oś HPA, która jest niesamowicie spójnym mechanizmem. „Swój początek ma w mózgu i ciągnie się przez całe ciało, łącząc – za pośrednictwem kaskad przekaźników chemicznych i hormonalnych – układ nerwowy, immunologiczny, trawienny i krążenia”. Stąd już wiem, skąd się wzięło określenie „jelita to nasz drugi mózg”.

W trzeciej części Karol Wyszomirski opisał 9 zasad inteligentnego treningu i obalił większość dotychczas znanych mi zasad. Np. rozciąganie mięśni przed treningiem jest niewłaściwe, ponieważ zamiast budować mięśnie podczas treningu doznamy kontuzji na „rozleniwionych mięśniach”. Dla zainteresowanych treningiem Autor dokumentuje ćwiczenia zdjęciami, co ułatwia samodzielny trening.

Bardzo się cieszę, że Pan Karol Wyszomirskie podzielił się w swoich podręcznikach zdobywanymi latami wiedzą i doświadczeniem. Podręczniki są drogowskazem do zrozumienia całego ludzkiego organizmu na poziomie umysłu, emocji i biologii. Życzę sobie, aby zdanie Tomasza A. Edisona, które Autor przytoczył stało się prawdą w niedalekiej przyszłości: „zamiast przepisywać leki, lekarz przyszłości będzie edukował i inspirował pacjenta, by ten zainteresował się całokształtem swego dobrostanu – zrozumiał wagę odżywiania, przyczyny i sposoby zapobiegania chorobom”. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że myślenie rizomatyczne działa a funkcjonowanie z chorobą lub nawet jej wyleczenie jest możliwe dzięki podejściu holistycznemu.

Ze egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło

Nie wiem z jakiego powodu jest to nazwane przewodnikiem dla zaawansowanych, a nie częścią drugą o zdrowiu bo książka omawia inne tematy niż przewodnik dla początkujących. Ogólnie więcej wyciągnąłem z niej niż z poprzedniej, ciekawy rozdział o jelitach i o barierze krew-mózg. Na minus ostatni rozdział o treningu, bo nie do końca wiadomo o co chodzi z zaleceniami. Zajrzę na polecaną stronę, chociaż mam wrażenie, że to wstęp do tego by kupić płatne wykłady on-line. Do przyswojenia dla osób, które są zainteresowane zdrowiem, choć bez żadnych przełomowych treści.

To drugi tom biohackig, poradnik o nowatorskim stylu życia, który pomaga nam ulepszyć swoje zdrowie i psychikę. W tej części mamy kolejną część tego programu, bardziej zaawansowaną.

Mamy tu bardzo wiele informacji i wiedzy. Między innymi jak nauczyć się zarządzać emocjami, radzić sobie ze stresem, jak mieć więcej energii i lepsze samopoczucie, jak być bardziej kreatywnym i efektywnym.

Chcielibyście to osiągnąć? Jeśli tak, go książka dla was. Dużo wiedzy, przystępnie przedstawione informacje także z słońca grafik. Mnóstwo zaskakujących, wartościowych i przydatnych w życiu treści.

Całość robi wrażenie. Pokazuje jak drobne nawyki mogą zmienić wszystko. Polecam.

• Poradniki
  • Audiobooki