Neurohacking

poradniki
Purple Book
2022-11-23
2022-11-23

Jeśli czytaliście już książki z obszaru umysłu to nie ma w tej książce nic odkrywczego. Są same podstawy. Powtórka z rozrywki. Jeśli jest to wasza 1 książka z tego obszaru będziecie zadowoleni. Osobiście liczyłam na większe zagłębienie się w temat.

garść porad pozbieranych losowo z internetu, z jednej strony ciekawe wyjaśnienia niektórych mechanizmów a z drugiej strony artefakty w stylu wykorzystujemy tylko 5 procent mózgu czynią z tej książki raczej wątpliwe źródło pewnej informacji
całkowicie zrezygnowałem po perełce o Panu który siła woli naprawił swój zniszczony rdzeń kręgowy.

[Audiobook]

Po przeczytaniu opinii myślałam, że szybko tą książkę wyłączę, ale nie. Była naprawdę w porządku. Na początku jest moza o neurobiologii i psychologii, większość z tych rzeczy już wiedziałam, ale mimo wszystko było to fajnie opisane, zwłaszcza system CRUSH. Nie jest to prawda jak w innych opiniach, że w książce nie znajdziemy wskazówek i porad, wręcz przeciwnie, jest ich sporo. Mi najbardziej przypadł do gustu rozdział o suplementach (co widzę tutaj było krytykowane),bo lubię naturalne suplementy i mam zamiar skorzystać z tego czego do tej pory nie wiedziałam. Później jest temat medytacji i hipnozy co już mnie nie interesowało.

[Audiobook]

Nigdy nie oceniaj książki po okładce. W tym przypadku to akurat okładka mnie zaintrygowała i... matko bosko.
Zazwyczaj nie mam czasu na pisanie opinii, ale tutaj zrobię wyjątek, bo trzeba.

Nie spodziewałem się takiego badziewia!

Na samym początku przedstawia jak człowiek z problemami wpada w syndrom CRASH (wypalenie zawodowe, stres, depresja, etc). Wszystko ładnie opisane, ale jak zwykle w tej pozycji brakuje konkluzji i sposobu na poradzenie sobie z tym problemem.

Sporo odwołań jest do medytacji i hipnozy, ale nie ma słowa o tym jak zacząć przygodę z medytacją.
Autor dużo wie, ale nie powie - przejdzie do tego później. Plot twist, już nigdy do tego nie wraca.

Przez prawie 100 stron rozpisuje się nad właściwościami różnych suplementów, które odmienią Twoje życie, a wszystko ładnie poprzeplatane reklamami. Tak, kupujesz książkę za 70 zł żeby czytać reklamy sponsorowane!

W dodatku można przeczytać, że "kuloodporna kawa" to fantastyczny zamiennik zbilansowanego śniadania czy cudowne właściwości postu...

Wisienką na torcie była opowieść jak to pewien Amerykański naukowiec po uszkodzeniu kręgosłupa, naprawił go sobie dzięki pozytywnej energii :)

Takiej dawki szamanizmu, bełkotu i sponsorowanej treści dawno nie widziałem. Do oceny dodaję +1 za ładną szatę graficzną i to tyle. Odradzam zakup tej pseudo naukowej pozycji!

Zazwyczaj nie mam czasu na pisanie opinii, ale tutaj zrobię wyjątek, bo trzeba.

Nie spodziewałem się takiego badziewia!

ciekawa

ciekawa

Skonsumowałam tę książkę w postaci audiobooka i od razu chciałam zaznaczyć, że lepiej jest ją przyswajać w wersji papierowej. W książce przedstawione są różne techniki, porady i dobrze jest móc zaznaczać sobie interesujące fragmenty, aby później można było do nich wrócić.
A sama książka na początku zrobiła na mnie średnie wrażenie. Myślałam, że będzie jedynie reklamą suplementów. Później okazało się, że ma dużo więcej do zaoferowania i na koniec pozostawiła we mnie bardzo pozytywne wrażenie. Daje do myślenia.

Byłam podekscytowana, aby przeczytać tę książkę. Zazwyczaj sięgam po literaturę stricte naukową jeśli chodzi o tematy neurobiologii, a nie po typowo popularnonaukowe książki. Jakie było więc moje zdziwienie po przeczytaniu niektórych fragmentów. Książka ma zasadę, że albo pisze o oczywistych oczywistościach albo ocierając się o rzeczy ciekawsze i mniej oczywiste jednak cierpi na merytoryce. Niektóre fragmenty uważam za wręcz mogące zaszkodzić komuś kto będzie szukał w nich prawdy objawionej. Jeśli chodzi natomiast o reklamy w środku, to w jaki sposób zostało to przeprowadzone - najpierw strony prawie bezkrytycznego pochwalania substancji, a później pokazanie: patrzcie akurat te super substancje mam na sprzedaż - nie powinno mieć to miejsca. Jedyna rzecz, która jest na plus to oprawa graficzna - uważam, że układ tekstu i obrazków jest bardzo przyjemny dla oka. Ale w książkach jednak najważniejsza powinna być treść.

"Neurohacking" to książka z serii "można sobie posłuchać przy sprzątaniu jak już jest na legmi, ale nie warto byłoby wydawać na nią niemalże 50 zł".

Ta pozycja to z jednej strony 360-stronnicowa autopromocja autora (nie zliczę ile razy odwoływał się do swoich kursów albo innych napisanych książek),pochwała i bezkrytyczny zachwyt suplementami diety, ale jest tam również kilka rad, które można sobie wykorzystać i faktycznie mogą wpłynąć na poprawę jakości naszego życia.

Nie jest to książka zawierająca prawdę objawioną, ale można sobie posłuchać jednocześnie nie spodziewając się zbyt wiele.

Autor książki, jako wujek Dobra Rada, tłumaczący, jak krowie na granicy rzeczy oczywiste lub też błądzący między naukowymi terminami, nazwami hormonów i podniecony NLP, czyli dawno już uznaną za ściemę pseudonaukę. Niestety.

Zgadzam się z opinią, że sposób wypowiedzi jest daleeeki od ideału i częsta autopromocja trochę zniechęca i podkopuje zaufanie. Same poruszane tematy są interesujące i zachęcają do dalszych eksploracji. Od dawna interesowałam się NLP, hipnozą, psychologią oraz neurobiologią a to próbuje poruszyć autor starając się dać "tipy" jak możemy przechytrzyć nasz mózg aby zmienić nawyki, pozbyć się lęków, być bardziej produktywnymi bo czasami sama psychologia nie wystarcza.

• Popularnonaukowe
  • Audiobooki