Grzegorz Lato - Legenda z Mielca

Okładka książki Grzegorz Lato - Legenda z Mielca Marek Bobakowski
Okładka książki Grzegorz Lato - Legenda z Mielca
Marek Bobakowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Szary Wilk Seria: Złota Stal biografia, autobiografia, pamiętnik
Złota Stal
Wydawnictwo Szary Wilk
2020-01-01
2020-01-01
sport piłka nożna biografia

Okładka książki Andrzej Niemczyk. Życiowy tie-break Marek Bobakowski, Andrzej Niemczyk
Andrzej Niemcz... Marek Bobakowski, A...

I jeszcze jedna książeczka spod znaku „Złota Stal”, poświęcona jednemu z najlepszych polskich piłkarzy. Wydawać by się mogło, że niewielki, kieszonkowy format nie będzie sprzyjał przedstawieniu postaci o tak bogatej w sukcesy karierze. Opowieść jest gładka, czyta się wartko, autor sporo miejsca poświęcił trudnym początkom kariery Pana Grzegorza. W początkowym rozdziale pisze wiele o niełatwym dzieciństwie zawodnika – to też może tłumaczyć pewien introwertyczność i niechęć piłkarza do kontaktów z prasą. Mam jednak wrażenie, że zbyt wiele miejsca poświęcono występom w reprezentacji Polski, aniżeli potyczkom w barwach Stali Mielec, zwłaszcza w rozgrywkach ligowych.
Pan Marek Bobakowski jest także autorem innej monografii z 2015 roku poświęconej Grzegorzowi Lacie, nie czytałem jej jednak, toteż trudno powiedzieć, czy doszło do mimowolnych powtórzeń. Merytorycznie: trochę dziwi pominięcie występu w meczu z Danią (1-1) na Olimpiadzie w 1972 r. oraz określenie pożegnalnego meczu z Belgią (0-1) w 1984 r. jako zorganizowanego dla uczczenia setnego występu w koszulce z orzełkiem. To prawda, po weryfikacji spotkań zaliczono po latach Grzegorzowi Lacie tylko sto występów, tymczasem w latach osiemdziesiątych to właśnie spotkanie było traktowane jako numer 104. Pod względem edytorskim – w tym tomiku pojawiło się kilka problemów z literówkami oraz akapitami, ale nie zabiera to przyjemności z czytania.

• Piłka nożna
  • Biografia