Niepokój stadionów

Okładka książki Niepokój stadionów Marek Bobakowski, Rafał Zaremba
Okładka książki Niepokój stadionów
Marek BobakowskiRafał Zaremba Wydawnictwo: Biały Kruk sport
sport
Biały Kruk
2012-04-01
2012-04-01
978-83-7553-131-2
Euro 2012 emocje sportowe piłka nożna

Ni to książka ni to album. Powierzchowny przelot po tragediach stadionowych, okraszony typowymi w takich przypadkach, nic nie wnoszącymi wypowiedziami socjologów. W tekście parę bzdur które każdy kto ma choć trochę styczności z trybunami od razu wyłapie. Szkoda czasu i pieniędzy.

Ciekawe kompendium największych stadionowych tragedii. Fakty, anegdoty, opinie, a wszystko to okraszone kolekcja wstrzasajacych zdjęć. Autorzy w swoich pomysłach na usunięcie chuligaństwa z polskich stadionów sa dość naiwni, ale to jedyny minus jaki można przypisać temu albumowi.

Autorami są Rafał Zaremba i Marek Bobakowski, dwaj znani i doświadczeni dziennikarze. Analizują oni problemy i przyczyny tragedii na stadionach na wiele sposobów. Zadają wiele pytań i próbują na nie odpowiadać posiłkując się pracami i wypowiedziami socjologów, psychologów a nawet biologów.

Album z wieloma kolorowymi i ciekawymi zdjęciami z niezwykłych ujęć kibiców w akcji obrazuje społeczeństwo chuliganów nie tylko na stadionach, ale także i poza nim. Poznajemy szczegóły tragedii w Europie, Afryce, a nawet w starożytnym Rzymie. Nie zabraknie także mowy o Polsce.

Już z przedmowy wydawcy dowiadujemy się... kim jest (a właściwie był) najbogatszy sportowiec świata. Nie, nie jest to ani Messi, ani Ronaldo, ani Beckham itd. Jest to nijaki Gajusz Apolejusz Diokles, który za wyścigi rydwanów w 1437 roku zarobił, w przeliczeniu na nasze, 15 miliardów dolarów.

Ponadto nawet opisane w książce dramaty i dziesiątki zabitych czy to na Heysel, Hillsborough, Bradford, czy jakichkolwiek innych tragedii i zadym chuliganów są niczym w porównaniu z liczbą ofiar z chociażby zadymy z 59 roku naszej ery, gdzie starli się kibice Pompejańscy z gośćmi z Nucerii. Wówczas zginęło około 15.000 osób.

Album pokazuje nie tylko zdjęcia opraw, rac, normalnych kibiców, czy fotografie ofiar i zniszczeń, ale także ujęcia agresji, wandalizmu, chuligaństwa i chamstwa. Ale jak to powiedział Kazimierz Górski: "Nobla temu, kto znajdzie lekarstwo na głupotę".

Album zdecydowanie godny polecenia dla wszystkich piłkarskich kibiców. Wiele świetnych ujęć i wspomnień. Wiele opowieści, które powodują w czytelniku smutek. A może ktoś z Was znajdzie tam siebie?

• Piłka nożna
  • Kibice
  • Reportaż sportowy
  • Domowa biblioteka

Dodaj cytat z książki Niepokój stadionów