Sekretne życie strupków

Okładka książki Sekretne życie strupków Ariadna Garcia Turon, Mariona Tolosa Sisteré
Okładka książki Sekretne życie strupków
Ariadna Garcia TuronMariona Tolosa Sisteré Wydawnictwo: Debit Seria: Sekretne życie popularnonaukowa dziecięca
24 str. 24 min.
popularnonaukowa dziecięca
Sekretne życie
La vida secreta de les pupes
Debit
2021-04-28
2021-04-28
24 min.
Karolina Jaszecka

Jak opowiedzieć dziecku o urazach, siniakach i pierwszej pomocy w ciekawy sposób? Przeczytać mu "Sekretne życie strupków". Książka spodobała się i przedszkolakowi, i dwulatkowi. Napisana językiem zrozumiałym dla dziecka, może rozszerzyć jego wiedzę na temat tego, czym jest strupek i po co, i dlaczego nie należy go zdrapywać. A strony o wszystkich kolorach siniaka są moimi ulubionymi, bo sama miewam często siniaki i w końcu, niechcący, dowiedziałam się, dlaczego siniak tak wygląda i się zmienia.

Na pytanie jak się tworzą strupki i po co są każdy jako tako potrafi odpowiedzieć (prawda? płytki krwi i te sprawy). Ale już odpowiedź dlaczego siniak ma taki kolor i czemu on się zmienia albo czym się różni ukąszenie od stłuczenia - może sprawić więcej kłopotu.

Jestem ogromną fanką tego cyklu (sekretne życie smarków i wirusów to też moje hity). Wszystko mi się w niej podoba. Nawet znielubiane na początku ilustracje. Od matowej okładki z żłobieniami, przez duży, kwadratowy format i gruby papier, aż po treść zrozumiałą dla dzieci a zawierającą wiedzę dla starszych i dorosłych.

A wiedza jest przy tym aktualna i obala mity (za to odpowiedzialny jest głównie quiz na końcu książki). To nie jest tylko kolorowa książeczka o siniakach i strupkach. To rzetelna dawka wiedzy, która na bank wiele dzieci zafascynuje do tego stopnia, że będą chciały poznać jeszcze więcej. A przecież o to chodzi :)

Dodam tylko, że dzieci zainteresuje nie przez ponadprzeciętną wartość intelektualną (tu się rodzice ucieszą). Dzieciakom zaimponują gluty, kupa i siku. I normalny język zastosowany w książce.

Hit, proszę Państwa. Polecam!

Język dostosowany jest do wieku dziecka. Jest ona przeznaczona dla dzieci od 5 lat wzwyż. Jednak można ją z całą pewnością czytać nawet i młodszym dzieciakom. Barwne ilustracje i rozmiar książki na pewno je zainteresuje.

Co jeszcze dowiadujemy się z książeczki?

A może chcielibyście poznać odpowiedź na pytanie: Dlaczego siniak przybiera różne kolory i co one oznaczają?

Mamy jeszcze podział urazów na świeżym powietrzu. A dwie strony odnoszące się do ran i strupków na świecie. Jedną z ciekawostek jaką tu poznaliśmy było to, że np. Majowie nie mając nici, zszywali rany ludzkimi włosami!

Z ciekawostek poznaliśmy również lekarzy wśród zwierząt i środki naturalne, które pomagają w leczeniu urazów i innych chorób.

Jeżeli lubicie po lekturze książeczki sprawdzić swoją wiedzę to praktycznie na końcu mamy quiz w stylu "Prawda czy fałsz". Oczywiście książka zawiera też odpowiedzi na te pytania.

Więcej w recenzji:

Co jeszcze dowiadujemy się z książeczki?

Każdy przedszkolak wie, że urazy się zdarzają – mniejsze lub większe są nieodłącznym elementem naszego życia. Na szczęście ciało człowieka ma solidną barierę ochronną, a organizm wie, jak sobie radzić w takich przypadkach. O tym, jak przebiega proces gojenia ran, mały czytelnik dowie się z książki "Sekretne życie strupków". Mariona Tolosa Sistere i Ariadna Garcia Turon zabierają odbiorcę w podróż po zakamarkach ludzkiego organizmu i nie tylko. W ciekawy sposób opowiadają o tym, z czym spotykamy się na co dzień, wyjaśniając przy okazji szereg ważnych pojęć i przekazując garść wiedzy na temat naszego ciała. Jest to fascynująca wycieczka, która z pewnością zainteresuje spore grono czytelników.

Na pierwszych stronach z małym czytelnikiem wita się Uraz, który pokazuje, w jaki sposób powstają otarcia, siniaki, skaleczenia czy zadrapania. Podpowiada również, że jego ulubionym miejscem jest podwórko, z czym raczej nietrudno się zgodzić. Kolejne karty pozwalają odbiorcy wniknąć w ten temat nieco głębiej. Opowiadają o krwi i jej składnikach, a także ich roli w procesie gojenia ran. Odbiorca dowiaduje się, że ciało człowieka potrafi leczyć się samo. Może zobaczyć, co dzieje się w organizmie w przypadku zranienia i jak na uszkodzonej skórze powstaje strup. Na czytelnika czeka też przygotowany przez autorki katalog urazów, który krótko opisuje poszczególne ich rodzaje. Są tu otarcia, skaleczenia, uderzenia, oparzenia, ukąszenia i ukłucia. Nie mogło też zabraknąć rozdziału o pierwszej pomocy, który w prosty, przejrzysty sposób wyjaśnia zasady opatrywania ran.

Autorki nie skupiły się wyłącznie na strupkach, jak sugerować by mógł tytuł książki. Czytelnik ma również okazję zapoznać się bliżej z siniakami i ich kolorami. Dowie się, jak uniknąć urazów spowodowanych pobytem na świeżym powietrzu: odcisków, oparzeń, skaleczeń stóp, ukąszeń owadów, obrzęków czy poparzeń przez meduzy. Pozna różne ciekawostki ze świata dotyczące urazów. Ostatnie rozdziały przybliżą odbiorcy temat lekarzy wśród zwierząt oraz środków naturalnych wspomagających leczenie ran i chorób. W książce znajduje się również quiz typu „Prawda czy fałsz”, gdzie czytelnik może sprawdzić swoją wiedzę, porównując swoje odpowiedzi z tymi zamieszczonymi na ostatniej stronie.

Książka została bardzo ładnie wydana – w dużym formacie, z twardą oprawą, bogato ilustrowana. Rysunki Mariony Tolosy Sistere są specyficzne i zapewne nie każdemu przypadną do gustu, choć ja się z nimi polubiłam. Ta specyficzna kreska przykuwa uwagę, dobrze komponuje się z treścią i ułatwia przyswajanie wiadomości. Ilość informacji jest według mnie odpowiednio dopasowana do odbiorcy, czyli dla dziecka od czwartego roku życia wzwyż. Krótko, zwięźle, ale ciekawie, różnorodnie i na temat. Forma przekazu jak najbradziej atrakcyjna, z lekkim humorystycznym wydźwiękiem. Myślę, że przedszkolaki będą zachwycone tą pozycją i nie jeden raz do niej powrócą! A być może "Sekretne życie strupków" obudzi w nich głód wiedzy i skłoni do dalszego zgłębiania tajemnic ludzkiego ciała. Gorąco polecam!

Bardzo ciekawa pozycja. Oprócz tego, że dziecko pozna rodzaje urazów to jeszcze dowie się, że oddawanie krwi jest potrzebne i dzięki temu, można komuś uratować życie.

• Popularnonaukowe
  • Chcę przeczytać Cz.
  • Samodzielne
  • 5 lat
  • Egzemplarze recenzenckie
  • Lit. dziecięca

Dodaj cytat z książki Sekretne życie strupków