Czerwona księżniczka

2021-04-14
2021-04-14
Sławomira Kaczmarek
rosja xx wiek rewolucja

Biografia Sofki Zinovielf i jej rodziny, napisana przez jej wnuczkę. Biografia opiera się na pamiętniku otrzymanym od babci, jej wspomnieniach, dokumentach i rozmowach przeprowadzanych z osobami, które znały Sofkę. Była to osoba pełna sprzecznośći, przez jednych kochana i podziwiana, przez innych znienawidzona. Rosyjska księżniczka, która prężnie działa w partii komunistycznej i akceptowała jej zasady. Osoba niezależna, krocząca własnymi drogami, wymykająca się z utartych schematów. Jak twierdziła miała 100 kochanków, z niektórymi mieszkała przez jakiś czas. Miała trzech synów, których wychowaniem zajmowały sę inne osoby. Porzuciła własne dzieci dla miłości do mężczyzny. Podróżowała po wielu krajach, znała wiele językow, lubiła biesiadować przy alkoholu. "Połykasz za jednym razem, odchylając głowę do tyłu, by wódka szybciej spłynęła. Wódka nie powinna prawie w ogóle dotykać ust." Kochała literaturę i dyskusje o niej ".Jeśli myślisz, że na emeryturze ma się wreszcie czas przeczytać to, co się zawsze chciało, jakże się mylisz. Jest tyle interesujących nowości - biografie ludzi, których książki przeczytałeś, ..."Jej postać została pokazana na tle historycznym i ówczesnych wydarzeniach. Książka poszerza wiadomośći o tamtych latach, postciach historycznych, obyczajach.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl za co serdecznie dziękuję.
Szczerze mówiąc byłam zaskoczona gdy otworzyłam tę książkę. Spodziewałam się klasycznej powieści.
„Czerwona księżniczka” to biografia napisana przez wnuczkę (i imienniczkę) Sofki Zinovieff. Kim była owa dama? Lepiej zapytać kim nie była. Księżniczka. Mała bolszewiczka. Uciekinierka. Więźniarka. Komunistka. Żona, matka i babcia. Przede wszystkim jednak była to kobieta niezłomnego charakteru, silna, niezależna i przede wszystkim bezgranicznie odważna.
Sophy Dołgoruka – Sofka Zinovieff - Sofka Skipwith to ta sama osoba: dama peterburskich wyższych sfer, która w obliczu gwałtownie zmieniających się okoliczności, opuściła Rosję, mieszkała w Paryżu a ostatecznie stała się obywatelką brytyjską. Nie jest to postać która zapisała się w historii wielkimi czynami. Jej historię poznajemy dzięki wnuczce (również Sofce),która otrzymała od babci pamiętnik pisany od roku 1940. To dzięki tej „ciężkiej książce’ młoda Sofka miała okazję poznać dokładniej życie krewnej, odkryć jaką osobowością jej babka była co w efekcie zaowocowało napisaniem tej biografii. Myślę, że autorka przeżyła niemały szok. Chyba się nie pomylę, jeśli napiszę, że większość z nas kojarzy Babcie jako osoby ciepłe i rodzinne a jakiekolwiek skandale z ich udziałem są raczej nie do pomyślenia. No cóż. Babcia Sofka składała się z samych kontrowersji i niezależności. Jednocześnie miała w sobie ogromne pokłady uczuć i emocji. Zwróciłam uwagę przede wszystkim na niesamowity temperament bohaterki. Kobieta zupełnie nie pasowała do swoich czasów. Jej wyzwolony styl bycia balansował na granicy resztek dobrego wychowania a skandalu, choć zapewne wpływ na to miało również wychowanie. Jak można się z biografii dowiedzieć, Sofki matka była również kobietą umysłowo wolną, niewpisującą się w sztywne, arystokratyczne wymogi.
Jestem pod wrażeniem stylu w jakim ta biografia została napisana. Spodziewałam się raczej suchych faktów, encyklopedycznych informacji pełnych dat i wydarzeń. Podane w książce informacje czyta się niemal jak powieść. Styl jest lekki, wyważony. Właściwie odniosłam wrażenie, że czytam o osobie która jest mi w jakiś sposób bliska. To świadczy też o emocjonalnym podejściu autorki do tematu. Czuć, jak ważna osobą była babcia Sofka dla wnuczki.
Podsumowując: książka jest bardzo dobra, ciekawie napisana. Nie przytłacza klinicznie historycznym językiem, nie nuży a sama koncepcja napisania biografii babci odrobinę wzrusza. Polecam.

• Egzemplarz recenzencki
  • Moja biblioteka