Kosmos i jego tajemnice

Okładka książki Kosmos i jego tajemnice Sheddad Kaid-Salah Ferrón
Okładka książki Kosmos i jego tajemnice
Sheddad Kaid-Salah Ferrón Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Wydawnictwo Adamada
2021-08-26
2021-08-26
48 min.
literatura dziecięca Wszechświat gwiazdy. kosmos

Świetnie narysowane, krótkie opisy, idealne dla odkrywania kosmosu z dzieckiem - choć niektóre zbyt detaliczne

Ta książka to prawdziwy KOSMOS!

Wybierz się z nami w podróż, podczas której poznasz fascynujące zagadnienia związane z kosmosem i wszechświatem!

,,Czarne dziury, ciemna materia, podróże w czasie, czyli KOSMOS i jego tajemnice." od @wydawnictwoadamada to prawdziwa uczta dla młodych fanów fizyki i astronomii.

Razem z nią poznacie wyjątkowe postaci, które zapisały się na kartach nie jednego podręcznika szkolnego jak Isaac Newton czy Vera Rubin. Strona po stronie będziecie znajdywać odpowiedzi na najciekawsze pytania:
- jak działa grawitacja?
- jak powstał wszechświat?
- jak rodzą się gwiazdy?
- czy istnieje życie poza naszą ziemią?

Oraz ulubione pytanie mojego Straszaka- jaki kształt ma wszechświat?

Nam bardzo spodobały się zagadnienia związane z życiem gwiazd oraz z grawitacją i prędkością ucieczki od niej :)
Dowiedzieliśmy się, że Słońce znajduje się w połowie swojego życia i że z biegiem czasu będzie jaśniało.

Znaleźliśmy nawet wytłumaczenie tego, dlaczego wszystko co rzucimy spada ale ale ale... jest też tu recepta na to, jak wystrzelić kulę armatnią, aby weszła na orbitę i nie spadła na ziemię!

Ogrom ciekawostek i mnóstwo przydatnych informacji dla czytelników, którzy powoli wchodzą w ten wiek, kiedy same bajeczki to za mało :)

Polecamy!

Z serii ukazały się również Fizyka kwantowa oraz Teoria względności.

Ta książka to prawdziwy KOSMOS!

Razem z nią poznacie wyjątkowe postaci, które zapisały się na...

Zawsze podziwiałam osoby, które podejmują się wytłumaczenia w jak najprostszy sposób niezwykle skomplikowanych rzeczy. Tematyka, z jaką mamy do czynienia w książce "Kosmos i jego tajemnice" zdecydowanie jest jednym z takich trudnych obszarów. Mało kto nie miał w szkole kłopotów ze zrozumieniem fizyki, a tutaj jest jej dosyć sporo. Na szczęście forma przyjęta w publikacji nie zniechęca, a wręcz zaprasza do poznania fascynującego Wszechświata.

Na samym początku dowiadujemy się, czym właściwie jest Kosmos i jak w ogóle powstał oraz na czym polega grawitacja. Poznajemy gwiazdy (i to od chwili narodzin aż do śmierci) oraz ich rodzaje. Chyba najuważniej czytałam o tym czy istnieje życie pozaziemskie (podejrzewam, że nie jestem pod tym względem wyjątkiem tym bardziej, że mój mały słuchacz też na moment zamilkł, by za chwilę zarzucić mnie gradem pytań).

Muszę uczciwie przyznać, że najtrudniejszym dla mnie fragmentem był ten o rozmiarach Wszechświata - moja wyobraźnia zwyczajnie nie ogarnia takich jednostek... W pewnym stopniu jednak pocieszyło mnie to, że w zasadzie "nie znamy jego prawdziwego rozmiaru, nie wiemy, czy jest skończony czy nieskończony ani czy ma granice".

Książka jest naprawdę fajnie wydana. Liczne, niezwykle barwne, a niekiedy również humorystyczne ilustracje (dziadzio Einstein też robi furorę) zdecydowanie ułatwiają zrozumienie dość skomplikowanych zagadnień. Tekst współgra z całością, a zróżnicowanie wielkości i kroju czcionki dodatkowo sprawia, że łatwiej się skupić na poszczególnych fragmentach. Użyty język pozwala na zrozumienie większości zagadnień.

Pozycja jest przeznaczona dla dzieci w wieku 9-11 lat, ale przetestowałam i wiem, że młodsze również znajdą coś dla siebie (i nie chodzi mi tylko o dinozaury zamieszczone w kalendarzu kosmicznym). Starsi też nie powinni się wstydzić sięgnąć po tę publikację, ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno - szczególnie, jeśli przybiera ona taką fajną i przystępną formę. Duże wydanie, twarda oprawa to dodatkowe atuty książki.

"Jest pierwszą odkrytą w strefie zamieszkiwalnej planetą, w której atmosferze znajduje się woda. Jej powierzchnia wydaje się skalista, a temperatura pozwala na istnienie życia."
Wiecie, o jaką planetę chodzi?

Czas na rozpoczęcie kosmicznej przygody. Wszechświat kryje tyle tajemnic, warto je poznać. Ta książka odpowiada na wiele pytań o kosmos, gwiazdy, planety, czarne dziury i ciemne materie. Ciekawa i praktyczna wiedza pełna naukowych faktów i ciekawostek czeka na lekturę.
Czym jest grawitacja? To siła wzajemnego przyciągania. A im większą masę ma ciało, tym jest ona większa. Występuje wszędzie. Czym jest prawo powszechnego ciążenia Newtona? Co na temat grawitacji sądził Einstein? A może porozmawiamy teraz o czasoprzestrzeni i jej wzajemnym oddziaływaniu z masą ?
Wiecie, że gwiazdy się rodzą, rosną, a potem umierają? Gwiazdy powstają z mgławic. Kiedy skończy im się paliwo do fuzji jądrowej, gwiazda kończy swój żywot. To, jak do tego dojdzie zależy od jej masy. Mniejsze gwiazdy stają się białymi karłami, a te wielkie – supernową, która może stać się nawet czarną dziurą.
Na ponad 50 stronach znajdziecie tu całą masę wiedzy na temat wszechświata, która zilustrowana jest przejrzystymi i ciekawymi ilustracjami. Wszystko opisane jest prosto i zrozumiale, a tekstu tak naprawdę wcale nie jest bardzo dużo. To pokazuje, że da się zebrać wiedzę w krótkiej formie, która będzie ciekawa dla dzieci i ich nie znudzi.
To fantastyczna książka, która odkryje przed czytelnikami wiele tajemnic kosmosu. Skierowana dla dzieci w wieku 9-11 lat, bardzo ładnie wydana, stanowi naprawdę fantastyczną lekturę dla młodych odkrywców.

Wszechświat, niezbadana i nadal pozostająca w sferze tajemnic rzeczywistość, której odkrycie wydaje się być po dziś zupełnie nierealne.

Einstein pisał tak o kosmosie: „…jestem świadomy, że umysł ludzki jest zbyt ograniczony, by głębiej wniknąć w harmonię Wszechświata, którą nazywamy „prawami natury”.

A jednak coś na temat wszechświata wiemy… niewiele, a jednak. Wystarczy to, aby zaszczepić w młodych, ciekawych świata czytelnikach zainteresowanie tym jakże nurtującym tematem i zaprosić dzieci do wejścia w świat nauki, obserwacji, astronomii (nie mylić z astrologią!).

Kolejna znakomita książka tego autora, przybliżająca najmłodszym tajemnice nauki, trudne i ważne sprawy dotyczące fizyki, grawitacji, ciemnej materii i czarnych dziur.

To nie jest podręcznik, ale z pewnością pełni ważną i ciekawą rolę edukacyjną dla wchodzącego w arkana wiedzy dziecka, ukazując skomplikowane reguły naukowego świata w sposób bardzo przejrzysty i czytelny. Sam jako dorosła osoba znalazłem w książce wiele „smaczków” i ciekawostek o których nie miałem większego pojęcia, a które okazały się jasne po lekturze tej właśnie pozycji.

Zdecydowanie polecamy każdemu z dzieci, które zastanawia się co jest ponad głowami, gdy widząc tysiące gwiazd na niebie marzy o kosmicznych podróżach.
ZACHĘCAM DO WYSŁUCHANIA OPINII STASIA
WWW.WOPISIE.PL

A jednak coś na temat wszechświata wiemy… niewiele, a jednak. Wystarczy...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Im dłużej skupiam się na drobiazgach/codzienności, tym więcej muszę się dowiadywać i czytać o kosmosie. To pomaga nabrać dobrej perspektywy 💛😃

"Kosmos i jego tajemnice" to dobra lektura dla średnich/początkujących w temacie kosmosu dzieci (7+).

Jak rodził się wszechświat? A gwiazdy?. Jak gwiazdy umierają i co to jest czarna dziura?
Poza wytłumaczeniem podstawowych pojęć w książce są pokazane również rzędy wielkości Np. o ile większa od słońca jest nasza galaktyka. Ile od niej - gromada galaktyk. I tak dalej. I to jest super bo pokazuje też hierarchię (najpierw Układ Słoneczny, potem Droga Mleczna, gromada galaktyk w Pannie, itp.)

Ogólnie to jest taki fajnie ilustrowany i ciekawie przygotowany słownik. Dzięki niemu zawsze można wrócić żeby sobie przypomnieć jak to było z tą grawitacją, albo sprawdzić czas powstawania pierwiastków/gwiazd/ludzi. Bez tej wiedzy nie da się pójść dalej. A książka jest naprawdę piękna i bardzo pojemna. I duża! I bohaterem jest profesor Einstein 💛

Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to uporządkowanie. Trochę pomieszana jest kolejność. Z jednej strony to ok, bo przy każdym wspomnieniu o czymś co już było, jest odnośnik. Ale z drugiej wolałabym po kolei, żeby wyczerpać jedno zagadnienie i dopiero przejść dalej.

A sama książka najlepiej się komponuje z pozostałymi dwiema z cyklu, czyli książkami o fizyce kwantowej i teorii względności 💛

Polecam Waszej uwadze!

Poza wytłumaczeniem podstawowych pojęć...

• Książki Michała
  • Dzieci
  • Na prezent

Dodaj cytat z książki Kosmos i jego tajemnice