123 superciekawe fakty o klimacie

Okładka książki 123 superciekawe fakty o klimacie Mathilda Masters
Okładka książki 123 superciekawe fakty o klimacie
Mathilda Masters Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: 123 fakty popularnonaukowa dziecięca
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
popularnonaukowa dziecięca
Seria:
123 fakty
Tytuł oryginału:
123 Superslimme dingen die je moet weten over het klimaat
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2021-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-19
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310136046
Tłumacz:
Alicja Oczko
Tagi:
klimat dzieci nauka przyroda ciekawostki
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Amory, zaloty i podboje Szymon Drobniak, Maria Łepkowska
Ocena 7,9
Amory, zaloty ... Szymon Drobniak, Ma...
Okładka książki Fungarium. Muzeum Grzybów Lee Davies, Ester Gaya, David L. Hawksworth, Pepijn W. Kooij, Kare Liimatainen, Tom Prescott, Katie Scott, Laura M. Suz
Ocena 8,0
Fungarium. Muz... Lee Davies, Ester G...
Okładka książki Kiedy wieloryby miały nogi. I inne niesamowite ścieżki ewolucji Hannah Bailey, Dougal Dixon
Ocena 7,3
Kiedy wieloryb... Hannah Bailey, Doug...
Okładka książki Brud. Cuchnąca historia higieny Piotr Socha, Monika Utnik
Ocena 8,1
Brud. Cuchnąca... Piotr Socha, Monika...
Okładka książki Gabinet zoologii Carnovsky, Rachel Williams
Ocena 8,3
Gabinet zoologii Carnovsky, Rachel W...
Okładka książki Gabinet anatomii Carnovsky, Kate Davies
Ocena 8,3
Gabinet anatomii Carnovsky, Kate Dav...

Oficjalne recenzje i

Chrońmy naszą planetę



1703 361 268

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1594
765

Na półkach: ,

Mathilda Masters to zdolna bestia. Zna mnóstwo faktów na różne tematy. Tym razem wgryza się w klimat.
123 fakty podzielone na 6 rozdziałów - od powiązań między ... wszystkim, przez zmiany klimatu i ich konsekwencje, aż po metody na zaradzenie problemowi.

Wiecie o tym, że zarówno pustynie jak i komary są nam jednak potrzebne? I to bardzo! A kto wiedział, że czekolada przyczynia się do wycinki lasów deszczowych? Albo że to rekin może nas uratować? To nie tylko chwytliwe tytuły - to fakty , które mają skłonić dzieci (a za nimi dorosłych) do zmian i zainteresowania się tematem ochrony środowiska.
Autorka już we wstępie pisze, że książkę powinien przeczytać każdy człowiek. I ja się z nią zgadzam. No, może Grecie bym odpuściła ;)

Książka w twardej oprawie, szyta. Tekstu dużo, obrazki drobne, ilustrujące dany fakt i nie zaburzające odbioru treści. Czcionka i układ tekstu wygodny do czytania.
Niektóre fakty się zazębiają dość mocno. Nawet powiedziałabym że na tyle, że kompilując je tytuł musiałby mieć dwucyfrową liczbę. Brakuje mi też odnośników do stron/miejsc/osób które edukują i pokazują więcej na dany temat. Ale to jedyne kwestie, do których jestem w stanie się przyczepić.
Polecam Waszej uwadze (i dodam że pozostałe książki z cyklu też są zacne!).

Mathilda Masters to zdolna bestia. Zna mnóstwo faktów na różne tematy. Tym razem wgryza się w klimat.
123 fakty podzielone na 6 rozdziałów - od powiązań między ... wszystkim, przez zmiany klimatu i ich konsekwencje, aż po metody na zaradzenie problemowi.

Wiecie o tym, że zarówno pustynie jak i komary są nam jednak potrzebne? I to bardzo! A kto wiedział, że czekolada...

więcej Pokaż mimo to

avatar
264
256

Na półkach: ,

W "123 superciekawych faktach o klimacie" Mathilda Masters zwraca uwagę na to, że klimat i środowisko są ze sobą ściśle powiązane. Klimat nieustannie się zmienia, a te zmiany wpływają na Ziemię, która jest naszym domem.
Autorka przedstawia problemy polegające na ocieplaniu się klimatu oraz coraz większych i poważniejszych zanieczyszczeniach na naszej planecie. Pokazuje również skutki, jakie wobec tego następują i mają jeszcze nastąpić w przyszłości (tej bliższej, ale i znacznie dalszej). Na końcu znajdujemy odpowiedzi jak temu wszystkiemu możemy zaradzić.
Niektóre tytułu brzmią naprawdę tajemniczo - potrafią pobudzić wyobraźnię i rozbudzić ciekawość, np.:
- "Kałamarnice pomagają w wytwarzaniu plastiku przyjaznego dla środowiska",
- "Brat bóbr powraca",
- "Nauczycielka ratuje panterę śnieżną",
- "Mądre sposoby ochłodzenia miasta",
- "Ile bakterii potrzeba, żeby lampa się zapaliła?",
- "Tańcz... i sam produkuj energię",
- "Auto, które jeździ na soku z trzciny cukrowej".
Czy to nie brzmi interesująco? Dodam, że takich rewelacji jest aż 123!

Ta pozycja z pewnością spodoba się małym przyrodnikom i poszukiwaczom odpowiedzi na różne pytania dotyczące klimatu, jego zmian, wpływu na nasze otoczenie i na nas samych. Książka została tak zaprojektowana, by każdy jej szczegół kojarzył się z naturalnymi surowcami. Tło okładki przywołuje mi na myśl szary papier, który kiedyś był dość powszechnie stosowany. Strony również sprawiają wrażenie surowości/naturalności (nie są całkowicie gładkie, nie mają połysku, nie są białe).

Bardzo fajnym dodatkiem są ciekawe, a czasem nawet zabawne obrazki z podpisami. Książkę dobrze się czyta ze względu na krótkie zagadnienia - ma taką formę, by dozować wiedzę w strawnych dla danego umysłu dawkach. Wszystko to za sprawą podziału na odrębne, krótkie zagadnienia, z których każde jest omówione w kilku akapitach. Każdemu tematowi towarzyszą proste rysunki, a czasem także wykresy. Na końcu ważna wskazówka: "Od czasu do czasu przeczytaj rodzicom jakąś wskazówkę z tej książki. To działa." Jedyne, co mi się nie do końca podoba to dość niefortunnie skonstruowane pewne treści, które mogą wynikać ze zbyt dosłownego tłumaczenia zagadnień biologicznych - jednym z takich fragmentów jest ten o fotosyntezie. Poza tym uważam publikację za niezwykle ciekawą i inspirującą.

Recenzja powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Nasza Księgarnia.

W "123 superciekawych faktach o klimacie" Mathilda Masters zwraca uwagę na to, że klimat i środowisko są ze sobą ściśle powiązane. Klimat nieustannie się zmienia, a te zmiany wpływają na Ziemię, która jest naszym domem.
Autorka przedstawia problemy polegające na ocieplaniu się klimatu oraz coraz większych i poważniejszych zanieczyszczeniach na naszej planecie. Pokazuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6142
3443

Na półkach:

Książki Mathildy Masters stały się jednymi z tych, obok których nie możemy przejść obojętnie. Jej publikacje to zbiory ciekawostek, duża dawka wiedzy i przede wszystkim to, co ułatwia nam poszerzanie wiedzy, czyli pytania z odpowiedziami. W ten sposób łatwiej pracować nie tylko z dzieckiem, które nie mówi, ale też zachęcać inne do stawiania pytań, pokazywania, że nie ma głupich ani kłopotliwych zagadnień. W nauce jedynie brak umiejętności udzielenia prostej odpowiedzi może być problematyczne.
Plusem publikacji autorki jest to, że mogłyśmy czytać je tradycyjnie (czyli od deski do deski) i wybiórczo (poszukiwać tematy, do których jeszcze chcemy wrócić). Podział na większe obszary tematyczne zdecydowanie ułatwia poruszanie się po nich. Do tego naprawdę szerokie spojrzenia na każdy temat. Ponad to niektóre tematy wracają w kolejnych publikacjach: raz są pokazane jako ciekawostki ze świata zwierząt, raz jako obrzydliwe fakty, a raz jako ciekawostki na temat klimatu. Za każdym razem opisane nieco inaczej, z uwzględnieniem innych ważnych obszarów i dzięki temu publikacje stają się intertekstualne. Autorka uczy też, że jedno pytanie może prowadzić do kolejnego, zachęca do stawiania własnych, poszukiwania w innych książkach. Każde poruszone przez niż zagadnienie to pewnego rodzaju zakotwiczenie, wprowadzenie w obszar wiedzy, podpowiedź co młody czytelnik może wyszukać samodzielnie w internecie lub innych książkach. Warto sięgnąć po wszystkie napisane przez nią prace i rozwijać dziecięce zainteresowania. Moja córka uwielbia te publikacje, bo jest w nich wszystko, czego potrzebuje: wyszczególnione tematy, niedługie informacje zawierające przykuwające uwagę ciekawostki, którymi można zabłysnąć w szkole. Do tego każdy temat omówiony naprawdę bardzo treściwie i z dużym poczuciem humoru. Niedługie notki na różne tematy pozwalają na czytanie tych rzeczy, które w danym momencie nas interesują i nie zmuszają młodych czytelników do ślęczenia kilka godzin z książką, żeby dowiedzieć się czegoś o świecie.
Ciekawostki lub książki z pytaniami i odpowiedziami to jedne z tych, po które moja córka sięga bardzo chętnie, a wszystko przez to, że ma już dziewięć lat i jeszcze nie mówi. Z tego powodu nie ma możliwości samodzielnego formułowania potencjalnych pytań, ponieważ komunikacja alternatywna opiera się na prostych komunikatach. Lektury objaśniające świat pozwalają jej na zdobywanie wiedzy mimo tej przeszkody. Ciekawości nie można jej odmówić. Pamięci też, ponieważ ciągle chce mieć czytane nowe książki, poznawać nowe rzeczy. Do przeczytanych wraca tylko w przypadku, kiedy jest w nich sporo faktów. I właśnie z tego powodu do książek napisanych przez Mathildę Masters ciągle wracamy, przeszukujemy, co chciałybyśmy przeczytać ponownie. Pierwsze czytanie było od strony do strony, czyli tak jak zamieszczono informacje w tej publikacji. Kolejne to już było wertowanie, wskazywanie, co konkretnie mam przeczytać. Z tego powodu do niektórych haseł nie wracałyśmy, a inne przeczytałyśmy po kilka razy. A wszystko po to, aby wiedzę utrwalić i poukładać w głowie. I właśnie za to uwielbiam takie książki, bo pozwalają mi skuteczniej pracować z córką, dostarczać informacji, które właśnie ją interesują, podsuwać jej tematy do poszerzania zainteresowań. Z tego powodu wyczekiwałyśmy kolejnej publikacji autorki. Opowiadając o nowej książce nie sposób nie wspomnieć o jej wcześniejszych, dlatego bardzo krótko opowiem Wam, dlaczego są to lektury, które powinny się znaleźć w bibliotece Waszych pociech.
Mathilda Masters w swoich książkach zabiera nas w gąszcz ciekawostek, o których czasami nie wiedzą nawet dorośli czytelnicy. Z tego powodu chętnie z córką po raz kolejny czytałam i odkrywałam tajniki naszej przyrody, ludzkich wynalazków, eksperymentów, dokonań. Autorka, dzięki podsuwanej wiedzy, pozwala nam na wiele rzeczy popatrzeć z innej perspektywy. Zupełnie inaczej będziemy patrzeć na dobrodziejstwo istnienia takich owoców jak pomarańcze, o których dowiemy się, że zostały stworzone przez człowieka.
W „321 superciekawych faktów” nie zabrakło też cennych informacji o ciele, a tam ciekawostka, że nasz organizm potrafi wypocić nawet 8 litrów, wdychać 10 tysięcy litrów powietrza, rano jesteśmy wyżsi niż wieczorem, a nasz przewód pokarmowy na 9 metrów długości (jakim cudem to wszystko się w nas mieści?),a kłamcy mają ciepły nos. Poznałyśmy też tajniki zachowania higieny przez zwierzęta i zostałyśmy zaskoczone tym, że nawet dżdżownice potrafią jej przestrzegać dbając o to, aby toaleta znajdowała się w jednym miejscu, a wombaty robią kwadratowe kupy. Do tego znalazłyśmy sporo informacji o zwierzęcych wędrówkach oraz olbrzymich odległościach pokonywanych przez danaidy wędrujące z Kanady do Meksyku (8 tys. km!) oraz lwim ziewaniu czy wędrówkach ryb po drzewach. Przyjrzałyśmy się zamarzniętej wodzie w różnych postaciach: płatków śniegu i komet. Ciekawostek, które nas zaskoczyły było oczywiście dużo więcej, a wszystkie doskonale rozwija nasze zainteresowania córki i uzupełnia szkolną wiedzę.
„101 obrzydliwych faktów” Mathildy Masters to rewelacyjne uzupełnienie wcześniejszej lektury, ponieważ poruszają kolejne zagadnienia, rozwijają wcześniejsze. Tym razem są to ciekawostki, które mogą niejednej osobie podnieść jedzenie… W pierwszej części autorka skupiła się na tym, co dzieje się z ciałem, czyli wchodzimy w świat łuszczenia, wydzielin z nosa i uszu, paznokci, włosów, pocenia, ślinienia, trądziku, wymiotów czy kulek z włosów w układzie pokarmowym. Dalej przyjrzymy się fekaliom oraz ich zabarwieniu, intensywności zapachu, konsystencji, wykorzystaniu ich w gospodarce. Od ludzkiej kupy przejdziemy do zwierzęcej i odkrywamy, dlaczego niektóre zwierzęta jedzą odchody. W trzeciej części są takie zaskakujące fakty jak bronienie się przed napastnikiem krwią pryskaną z oczu. Poznamy też dziwne zwyczaje przodków (od tych pokarmowych, przez higieniczne, po rytualne. Pojawią się takie barwne postacie jak Kaligula, Neron, faraonowie. Nie zabraknie też historii unikania higieny i dżumy. Jeśli jeszcze mamy mało wstrętnych rzeczy dowiadujemy się jak wiele budzących odrazę stworzeń żyje w naszych domach. Wejdziemy w świat kwiatków, których lepiej nie drażnić i nie wąchać lub dotykać. Odkryjemy tajniki tajnych służb, wykorzystanie roślin do odstraszania. Następnie przyjrzymy się makabrycznym zwyczajom w różnych kulturach. Plucie, wylewanie pomyj, rzucanie dzieci z wież czy tańce ze szczątkami zmarłych krewnych to tylko nieliczne tradycje, które mogą zaskoczyć.
„321 intrygujących faktów o zwierzętach” to kolejną solidną dawkę wiedzy podanej w ciekawy sposób. Książkę podzielono na szesnaście części mających inne tematy przewodnie. Omawiana jest inteligencja, miłość, niezwykłe cechy, maniery w czasie jedzenia, dziwne zwyczaje. Poznajemy też sławne i groźne zwierzęta, sposoby porozumiewania się. Dowiemy się jak wyglądają zwierzęce rodziny, mieszkania i w jakich miejscach lubią przebywać, w jaki sposób się bronią i wszystko, co chciałoby się wiedzieć o zwierzętach, ale nie miało się możliwości zdobycia wiedzy. Są tu mądre muchy, gęsi przepowiadające pogodę, kury z rewelacyjna pamięcią. Obalane są przekonania o krótkiej pamięci złotych rybek. Nie zabraknie też tego jak zwierzęta radzą sobie bez aptek i sztućców, jakie sztuczki potrafią zrobić, w jaki sposób bronią się przed zjedzeniem oraz jakie współprace podejmują. Jest symbioza, pasożytnictwo, komensalizm, amensalizm. Odkryjemy ptasich piromanów oraz leniwych rodziców chodzących na skróty. Poznamy pamiętliwe ptaki i odkryjemy jak świetnie niektóre zwierzęta znają zasady fizyki. Są tu też rewelacyjni włamywacze i zwierzęta, których inteligencja wzrasta z ilością dostarczanych promieni słonecznych. Dużo? A to dopiero tematy z pierwszego rozdziału, a jest ich aż szesnaście, więc i tych ciekawostek bardzo dużo, dlatego szczerze polecam wszystkim dzieciom i nastolatkom. Myślę, że przedszkolaki chętnie posłuchają codziennie po jednym rozdziale, a starsze chętnie będą się zaczytywać. Zwłaszcza, kiedy zauważą, że mogą tą wiedzą pochwalić się przed nauczycielami.
Najnowsza publikacja zabiera nas w tajniki klimatu. „123 superciekawe fakty o klimacie” to rewelacyjna podróż po historii Ziemi. Dowiadujemy się, w jaki sposób dawniej zmieniały się warunki do życia na naszej planecie, odkryjemy dlaczego kiedyś na biegunie rosły palny, jak wyglądał rozkład lądów, dlaczego doszło do zmian, jaki wpływ na otoczenie mają wulkany, komety i fabryki oraz zwierzęta. Wchodzimy w obszar wiedzy uświadamiających nam niezwykłe znaczenie życia w oceanach, jego wpływu na każdy aspekt naszego życia. Całą opowieść otwiera bardzo ważne wyjaśnienie: czym jest klimat, a czym pogoda, jakie są między nimi zależności. Poznajemy narzędzia, z którymi pracują meteorolodzy, w jaki sposób atmosfera chroni nas przed nadmiernym promieniowaniem oraz w jaki sposób wpływa na powstawanie ciepła na planecie, jak zmianie ulegała dziura ozonowa. Poznamy też źródła wytwarzania dwutlenku węgla oraz dowiemy się, w jaki sposób sami możemy eliminować nadmiar emisji substancji szkodliwych. Odkryjemy znaczenie pustyń dla życia w oceanach, w jaki sposób one powstaję, zrozumiemy wpływ ukształtowania terenu oraz prądów morskich. Poza takimi stałymi czynnikami sporo miejsca poświęcono zwierzętom roznoszącym nasiona, zapylającym kwiaty, dbającym o to, abyśmy mieli, co jeść. Dzięki tej publikacji nieco inaczej popatrzymy na wiele istot i ich miejsce w kształtowaniu warunków, w których żyjemy. Sporo miejsca poświęcono też nauce o klimacie, znaczeniu interdyscyplinarności na zrozumienie różnych zjawisk, tworzenia nowych wynalazków ułatwiających życie, ale jednocześnie szkodzących atmosferze. Mathilda Masters podsuwa wiedzę, którą czytelnicy mogą samodzielnie sprawdzić i przetestować, zrozumieć dostrzegane rzeczy (np. zależność określonej szerokość pierścieni w drzewach od wilgotności).
Całość dopełnia solidna oprawa, estetyczne i oryginalne ilustracje, bardzo dobrze zszyte strony i dobry papier oraz duży format. Dzięki temu książka jest estetyczna i trwała. Plusem jest przekazywanie naprawdę wielu informacji w lekki i zabawny sposób, sprawiający, że całe otoczenie zaczyna wydawać nam się jeszcze ciekawsze niż do tej pory. Zdecydowanie polecam wszystkie książki Mathildy Masters! Jeśli Wasze dzieci poczują naukowego bakcyla to na końcu książki znajdą spis lektur, które pomogą im poszerzyć swoje zainteresowania i ułatwią obserwacje. Zapewniam, że wszystkie pięknie wprowadzą Was w świat przyrody.

Książki Mathildy Masters stały się jednymi z tych, obok których nie możemy przejść obojętnie. Jej publikacje to zbiory ciekawostek, duża dawka wiedzy i przede wszystkim to, co ułatwia nam poszerzanie wiedzy, czyli pytania z odpowiedziami. W ten sposób łatwiej pracować nie tylko z dzieckiem, które nie mówi, ale też zachęcać inne do stawiania pytań, pokazywania, że nie ma...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    2
  • Dla dzieci
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Popularnonaukowe
    1
  • 2021
    1
  • Dziecięce - (3) na przyszłość
    1
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
    1
  • (2) - Do kupienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 123 superciekawe fakty o klimacie


Podobne książki

Przeczytaj także