Źródło

Tłumaczenie: Iwona Michałowska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Fountainhead
Nat

Historia nieprzeciętnie uzdolnionego architekta, Howarda Roarka. Nie podporządkowuje się on powszechnie panującym poglądom i gustom. Pomimo wiążącej się z tym samotności i cierpienia podąża drogą, którą wskazują mu serce i rozum. Jest to opowieść o ambicji, władzy, pieniądzach i miłości - miłości tak niezłomnej, że niczym masywne kamienne wieże wznoszone przez bohatera zatriumfowała nad oszustwem, rozłąką, zazdrością i okrutnymi atakami tych, którzy pragnęli ją zniszczyć.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Łokieć_Pana_D | 2016-08-31

Paraliżująca bajka dla osób dorosłych. Postacie z Disneya, tylko przerośnięte. Koledzy architekci, ogień i woda. A może nawóz i błoto? Młoda kobieta, zgubiona i drapieżna, zła i złem świata zrażona. Cyniczny gracz, któremu ludzie służą za figury i piony. I gnom u jego podnóża, karłowaty pasożyt. Wszyscy kreśleni ostro i skrajnie - to ich siła. Nieprawdziwi. Lodowe bryły, pod nożem szalonego rzeźbiarza.
Jak ważna jest jakość tego, co zostawiamy za sobą dzień w dzień? Naszego słowa, działania? Czy warto mieć ideał? Co można dla niego poświęcić? Czy dopuszczalny jest kompromis? Jaki? Na ile głęboko można się przejrzeć w oczach społeczeństwa?
Iskrzy, aż oczy mrużę. Dopiero wtedy widzę ideał. Swój, nie ten społecznie poprawny.

Kalissa | 2015-12-05
Przeczytana: grudzień 2015

Jest to powieść szalenie wciągająca. Z jednej strony skupia się na dwutorowej opowieści o dwóch chłopakach, ich karierach i wyborach życiowych - o Roarku i Keatingu. A z drugiej strony jest pasjonującą powieścią o żądzy władzy nad ludźmi i o poświęceniu duszy.

Roark i Keating byli jak dwa bieguny magnesu. Jeśli ma się ochotę na chwilę autoanalizy, przy zachowaniu minimum szczerości - można zauważyć, że mamy w sobie zdolności i podobieństwo zarówno do jednego, jak i do drugiego. I w różnych momentach życia, identyfikujemy się z jedną lub drugą postawą. Cały problem polega na tym, że w momencie wyboru - nie można być jednocześnie Roarkiem i Keatingiem. Wydaje mi się, że człowiek zawsze czuje, kiedy zdradza samego siebie, ale wszyscy posiadamy w sobie duże zdolności wyparcia tego faktu.

O Roarku czytałam z przyjemnością - a jego siła w realizacji własnych marzeń - jest godna naśladowania. Bardzo poruszyła mnie przyjaźń Roarka i Wynanda. Jest coś w tym zdaniu, że każda miłość polega...

Krystian P | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Jak poznam podobną Dominique Francon to zwariuję z radości ;)

Nareszcie znalazłem książkę która nie tylko jest świetnie napisana, ma fantastyczny przekaz, mądrość.
Ta książka jest również bliska mnie ponieważ zdaję się być niezwykle podobny do głównego bohatera ;)

acwo | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Podczas czytania "Źródła" coś się ze mną działo (żeby tak po każdej książce, którą człowiek przeczyta "coś się z nim działo"!).

"Źródło" dotarło do źródła mojej osobowości. Przez całą lekturę miałem wrażenie, że taki właśnie jest cel tej książki. Ayn Rand zrobiła coś niesamowitego.

Postaci? Od skrajności do skrajności. Chyba to właśnie czyni tę książkę tym czym jest. Architektura to tylko tło.

Książka ukazuje człowieka idealnego zdaniem autorki i chociażby dlatego warto ją przeczytać, aby stwierdzić, czy się z tą koncepcją zgadzamy, czy niekoniecznie.

Mnie "Źródło" przede wszystkim skłoniło do przemyśleń nad własnym systemem wartości.

Niezależność, odwaga, egoizm, altruizm, indywidualizm, kolektywizm, poświęcenie, wytrwałość, szczerość, bezinteresowność, spokój, twórcy, powielacze, wolność, zaufanie, opinia publiczna, przyjaźń, pewność.

Po lekturze słowa te nabierają pełniejszego znaczenia, a Źródło pomaga poukładać to wszystko w swojej głowie w odpowiedniej...

| 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Dołączam do grona wielbicieli.
Tak się 'bałam' tej książki,że przestała rok na półce,a ja tylko nieśmiało zerkałam i czekałam,aż przyjdzie jej czas.I przyszedł,a ja jestem pod wielkim wrażeniem.
Trudno nie być pod wrażeniem,skoro 800 stron wręcz się połyka,czyta się w każdej wolnej chwili,a jak trzeba odłożyć,to myśli się bezustannie.
Architektura jako tło,to w rzeczywistości przenośnia,którą autorka wybrała,aby ukazać mechanizmy,kierujące ludzkim postępowaniem.Cała galeria postaci wzbudza emocje,dobre jak i złe,ale przecież właśnie o to chodzi.Nie zawsze trzeba się zgadzać z decyzjami,postępowaniem czy ideologią bohaterów,ale warto zapoznać się z tak wyrazistym sposobem ich działań,ich myśli i motywacji,z jaką bezwzględnością dążą do celu.
A,jest jeszcze pytanie o tytułowe 'źródło'...cóż,odpowiedzi jest kilka,albo jedna,to już zależy do czego dotrzemy,czym przekona nas Rand i czy na pewno jej uwierzymy.

mamaKa | 2015-12-02
Na półkach: Docenione, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Po przeczytaniu wstępu wiedziałam, że to książka to nie jest tylko opowieść o architekcie, mieście i społeczeństwie. Postanowiłam poszperać i dowiedzieć się czegoś o autorce. Tak więc szybko przekonałam się, że mam do czynienia z powieścią – manifestem przekonań Ayn Rand (Alicji Rosenbaum). Opiewa w niej wartość indywidualizmu i kapitalizm. Przesyła czytelnikom informację, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje czyny. Autorka mówi nam co słuszne, a co nie. Dzięki ciężkiej pracy osiągniesz czytelniku sukces. Nie oglądaj się na innych. Cała para naprzód.

Ayn Rand studiowała na wydziale pedagogiki społecznej na Uniwersytecie Leningradzkim. W kręgu jej zainteresowań była historia, filozofia, historia sztuki i socjologia. Z pewnością podstawy tych nauk okazały się przydatne w konstruowaniu powieści. Nie mniej ważne były doświadczenia życiowe autorki i jej rodziny.

"Źródło" to historia architekta Howarda Roarka, który postępuje wyłącznie według własnego "drogowskazu"....

BagatElka | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Zmierzyłam się z kolejną książką uważaną za arcydzieło.
"Źródło" jest grubaśne,nieporęczne i pełne filozoficznych przesłań,które mnie nie przekonały. Autorka uważała książkę za drogowskaz do stania się prawdziwym człowiekiem.

"(...) moim celem jest prezentacja człowieka idealnego(...)"

Jej idealny człowiek to Roark,zarozumiały sukinsyn,patologiczny wręcz egoista i gwałciciel.To,że jest geniuszem na pewno pozwala mu się nie tłumaczyć ze swoich czynów,zachowań i słów.Przecież nie będzie się zniżał do rozmów z podróbkami ludzi bo jedyny,wspaniały i prawdziwy jest tylko on.
Przez większość czasu Roark mówi niewiele,ogranicza się do burknięć,chrząknięć albo lakonicznych stwierdzeń.Na końcu wygłasza długą przemowę ,która już ostatecznie zniechęciła mnie do niego,do książki i do autorki.
Autorka zresztą podpadła mi na samym początku. Napisała przedmowę,która wyjaśnia o czym,o kim i dla kogo jest "Źródło".

"Nieważne,że wśród każdego pokolenia tylko nieliczni pojmą i osiągną pełnię...

Nobliszka | 2016-09-12

Str. 14

On, ona, on. Kiedyś byli jednością. Kiedyś, prehistoria, czas. ONA utkana z przędzy pająka, zdobna w perły rosy, nierzeczywista, skrzy się barwami tęczy, przecieka prze palce. Niewinna i perwersyjna, obecna a nieświadoma, dosadna i delikatna, zimna… i rozpalona. Milczy wszystkimi słowy. ONI. Każdy definiuje drugiego, w pojedynkę byliby kalecy, przeciwstawni a identyczni, jak rzeźby z piasku. Dopełnienie absolutne. On, demiurg słowa, myśli ludzkiej, okrutny w swej bezinteresowności i on, stwórca rzeczy. Doskonała harmonia poprzez chaos, porządek w piekle. On. On. On…

Str. 246

Opowieść o tym co miedzy słowami, o tym co zawieszone między gestami. Cała treść, cały sens zawarty gdzieś pomiędzy. Pomiędzy krzyczy, pomiędzy drapie, pomiędzy robi. Chwila wypełniona po brzegi. Teraz i tu nie istnieje, jest rzeka.

Str. 492

Chciałabym wylać to całe uczucie, uczucie pełni, szczęścia. Bo czuję się szczęśliwa, nie wiem dlaczego. Co może taka książka?, to przecież nic, papier, słowa....

Lilian | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Ta książka jest dla mnie połączeniem dwóch rzeczy: niesamowitej powieści i traktatu filozoficznego. Powieść mnie zafascynowała, filozofowanie nie za bardzo ...

Ogromy atut to sposób wykreowania bohaterów. Są to wybitni indywidualiści, nie tylko Roark, ale większość postaci, która się tu pojawia - zarówno te pozytywne jak i negatywne. Dialogi między nimi to uczta intelektualna.
Książka nie jest prosta w odbiorze, wątek miłosny pełen namiętności i komplikacji , ale nie takich stereotypowych (ona , ich dwóch - kogo wybierze). Tutaj te wybory są poza naszymi wyobrażeniami o normach społecznych i moralnych, im miłość silniejsza tym większy ból jaki zadaje się ukochanej osobie.

Pomiędzy wydarzeniami dość sporo filozofii - jak ktoś lubi to będzie całością zachwycony , jeśli niezbyt , to obniży o jedną gwiazdkę jak ja ...

Po przeczytaniu 3/4 powieści , po skomplikowaniu przez autorkę losów bohaterów, zastanawiałam się jakie ona stworzy zakończenie, jak wybrnie z tego splotu wydarzeń ,...

Czytajcie, czytajcie, CZYTAJCIE.
Zaczynam od tych słów, jeśli ktoś akurat spojrzałby na moją opinię, a nie doczytał jej do końca.
To jedna z NAJLEPSZYCH książek jakie w życiu czytałam!
Ponadczasowa!
Na początku wydała mi się sucha, ale to chyba dlatego, że odczuwałam tę suchość jako wyeksponowanie obślizgłości Keatinga i kontrastu Roarka. Zakochiwałam się powoli, ale zakochałam się na zawsze. Tęskniłam za nią gdy nie mogłam jej czytać, tęsknię teraz i będę tęsknić.
Skręcał mi się żołądek z podekscytowania kiedy czytałam dialogi między Dominique, Tooheyem, Roarkiem, Wynandem, a pierwsze spotkania, wypowiadane słowa, myśli, wzajemne reakcje tych bohaterów przedstawione genialnie, genialnie, GENIALNIE, jak nigdzie dotąd.
Nie wiem czy poczujecie to co ja, ja to czułam każdym neuronem. Budynki Roarka, chciałabym móc tak jak Wynand je oglądać, im się przyglądać, stać przed nimi.

Tak Roark
"Tylko do pewnego punktu".

Za słowami autorki: "czy nasze życie ma się kiedykolwiek...

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.

100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

W zorganizowanym przez Empik plebiscycie zostało oddanych 165 tysięcy głosów. W rezultacie powstała druga lista „100 książek, które trzeba przeczytać”. Oba zestawienia – stworzone przez internautów i stworzone przez pisarzy i dziennikarzy – można znaleźć na stronie www.empik.com/100ksiazek. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie.