Battle Angel Alita Last Order #4

Okładka książki Battle Angel Alita Last Order #4 Yukito Kishiro
Okładka książki Battle Angel Alita Last Order #4
Yukito Kishiro Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Battle Angel Alita Last Order (tom 4) Seria: Deluxe komiksy
komiksy
Battle Angel Alita Last Order (tom 4)
Deluxe
銃夢 LastOrder
J.P. Fantastica
2021-03-19
2021-03-19
2006-06-13
sci-fi seinen akcja cyberpunk manga

W tym tomie niemal bez przerwy sa walki, za ktorymi nie przepadam. Na szczescie w tak zwanym miedzy czasie, dzieje sie duzo interesujacych rzeczy, Alita co nieco sobie przypomina.
Manga trzyma poziom i czyta mi sie rewelacjynie.

Manga trzyma poziom i czyta mi sie rewelacjynie.

Oj dużo się wydarzyło na przestrzeni dwóch najnowszych tomów w uniwersum Ality. A jak to były różnorodne przygody, najlepiej stwierdzić czytając czwarty i piąty od razu jeden po drugim. Wówczas najłatwiej jest dostrzec tę ogromną różnorodność tej mangi i tej serii. Yukito Kishiro daje w tych odcinkach niezły popis, z czego my czytelnicy możemy się tylko cieszyć.

Dużo ciepłych słów padło już z mojej strony na temat kontynuacji „Battle Angel Ality”. Im dalej w las, tym się w swoim przekonaniu utwierdzam. Mangaka tworzy pełnoprawną opowieść. Nie jest to absolutnie odcinanie kuponów od kultowej pierwszej odsłony, a rozwinięcie wątków i jednocześnie ukazanie zupełnie nowych, z dodatkowym wprowadzeniem nowych bohaterów. Przy okazji recenzji trzeciego tomu pisałem, że jest to trochę taki „Dragon Ball” w świecie „Ality”. Argumentowałem to tym, że obserwujemy galaktyczny turniej sztuk walki, który przywodzi na myśl historię Akiry Toriyamy (ok, nie tylko w „DB” jest taki motyw),i w którym naprawdę dużo się dzieje pod względem dynamiki pojedynków czy samych postaci biorących w nim udział. W tomie czwartym jest nam dane obserwować dalsze zmagania wojowników. Zmagania, w których nie brakuje efektownych starć, zwrotów akcji czy nietypowych rozwiązań. Czytając tę odsłonę w głównej mierze mangaka – ale i oczywiście my sami – skupiamy swoją uwagę na tym bitewniaku, ciesząc oko naprawdę efektownymi i pełnymi dynamiki planszami. Jest więc energicznie i bez żadnej zbędnej nudy. Wszystko to zmienia się w kolejnym, czyli piątym już z kolei, tomie serii. Tutaj owszem, nadal mamy okazję śledzić zmagania zawodników i prowadzone przez nich walki, ale Yukita Kishiro dodaje tutaj dużo, naprawdę dużo, więcej. Tworzy w tym tomie „historię w historii”, kieruje swoją uwagę ku wcześniejszym zdarzeniom, odkrywając naprawdę dużo kart z historii Ality. Tym samym jest to tom, w którym fani uniwersum poczują się, jak w domu, gdyż dowiedzą się dużo nowych rzeczy o Alicie i jej genezie. Japończyk podaje te odpowiedzi w sposób niezwykle przemyślany – co jest swoją drogą cechą charakterystyczną tytułu, że choćby wspomnę o wszelkiego rodzaju przypisach czy wyjaśnieniach na końcu tomu – angażując w pełni uwagę czytelnika. To jednak nie koniec peanów pochwalnych, gdyż poza samą Alitą, mnóstwo czasu antenowego otrzymują też inni bohaterowie, biorący udział w tej serii. Mangaka ukazuje nam genezy części z zawodników biorących u w turnieju. A, że robi to w sposób niesamowity, to po pierwsze każdy taki wątek śmiało mógłby służyć jako krótki spin-off (tak jest bogaty w szczegóły),a po drugie to nadaje samej serii niesamowitej głębi. Naprawdę postaci, którym poświęca czas artysta, są interesujące, a ich historia wyborna więc niekiedy bywa tak, że to te „genezy” stają się najważniejszym elementem opowieści. Jakby nadal było wam mało, to w piątej odsłonie mangaka znacząco pcha do przodu główny wątek. Zastanawiam się, jak Japończyk to wszystko upchał na przestrzeni jednego tomu i w jaki sposób udało mu się to zrobić tak zręcznie. Zręcznie na tyle, że piąty tom historii jest jego dotychczasowym najlepszym.

Dużo...

• Manga