Życie i romanse polskich arystokratów

Okładka książki Życie i romanse polskich arystokratów Iwona Kienzler
Okładka książki Życie i romanse polskich arystokratów
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2021-02-10
2021-02-10

"Życie i romanse polskich arystokratów" to książka złożona z niezależnych od siebie relacji o uczuciach tytułowej klasy społecznej. Wszystkie zamieszczone historie są napisane lekko, barwnym językiem i dość powierzchownie. Pomimo tych mankamentów można dostrzec rodzaj mentalności jaki kierował postępowaniem dobrze urodzonych, co było dla nich tabu, a co nieoficjalnie
akceptowano.
Wydaje mi się, że można dostrzec w niektórych historiach dawne schematy myślenia-często romantyzowane- w myśl których kobieta nie mogła decydować o sobie ,będąc potem obwinianą, iż nie kocha mężczyzny, którego sama nie wybrała.
Sytuacja wpływowych arystokratów czy synów władców również nie była łatwa, gdyż presja prestiżowego związku była większym priorytetem niż osobiste szczęście młodego człowieka.
Z drugiej strony wiele z opisanych przez autorkę postaci po prostu jak nam współcześni nudzili się szybko związkami i używali przeszkód jako wymówki, aby zakończyć układ miłosny, gdy ten zaczynał być trudny.
Pozornie bardzo lekka lektura, w której fakty nie są dogłębnie przedstawione, ale skłonić może do refleksji. Polecam

Niestety, nie. Nie mogę napisać wiele pozytywnego o tej książce. Dla tych, którzy wiedzą coś w temacie polskich rodów, arystokracji i ich świata, obyczajów, a do tego przeczytali biografie czy szkice biograficzne o tych postaciach, to nie ma tu nic nowego. Autorka nie szuka nowych wątków w źródłach, opiera się na wydrukowanych pozycjach, z których po swojemu buduje różne historie. O tym naprawdę już można było kiedyś przeczytać i zmierzyli się z tymi tematami autorzy mający naprawdę świetne pióro i wiele pasji w szukaniu materiałów. To nie jest pierwsza książka tej autorki, którą (przypadkiem) wzięłam do ręki. Niestety, za każdym razem przeżywam czytelnicze rozczarowanie. Może ktoś, kto z tematem spotyka się po raz pierwszy będzie zadowolony, ja niestety stawiam tu kropkę.

Wśród bohaterów tej książki znaleźli się: Elżbieta Sieniawska i Franciszek Rakoczy, Stanisław Szczęsny Potocki i Gertruda Komorowska, książę Adam Czartoryski i Elżbieta Romanowa (żona cara Aleksandra I),Aleksander Fredro i Zofia Jabłonowska, Eliza Radziwiłł i Wilhelm Pruski, Karolina z Iwanowskich von Sayn Wittgenstein i Franciszek Liszt, Adam Sapieha i Jadwiga oraz Helena Sanguszko, hrabia Artur Potocki i Stefania Klotylda Koburg. Oczywiście w środku przewijają się tez inni bohaterowie, którzy w mniejszy bądź większy sposób nawiązali jakieś więzi z polskimi arystokratami, będącymi bohaterami niniejszej książki.
Wielu współczesnych ludzi zarówno w Polsce jak i na całym świecie mając dostęp do mediów z uwagą śledzi plotki ze świata celebrytów- skandale, styl życia, nowe związki lub często huczne rozstania. Są też osoby, którzy obserwując ludzi na świeczniku utyskują na zepsucie moralne i z sentymentem wspominają dawne czasy… A jak było naprawdę? Czy tylko współczesny świat jest tak bardzo zepsuty? Czy dawniej wszyscy ludzie byli kryształowi? Śmiem przypuszczać, że na dwa ostatnie pytania trzeba twardo powiedzieć ,,nie’’. Czasy może są inne, ale ludzie wciąż tacy sami. Myśleliście o tym co by było gdyby w tych ,,bogobojnych’’ czasach ludzie mieli telefony z nielimitowanym dostępem do Internetu i media społecznościowe? Czy do ludzi nie docierały by plotki ze świata sfer wyższych ? Z pewnością ! Dlatego nie ma co narzekać na obecne czasy i wybielać wcześniejszych, bo wcale się tak bardzo nie różnią. Różni je tylko dostęp do informacji. Świetnie obrazuje to jedna z najnowszych książek Pani Kienzler- Życie i romanse polskich arystokratów. Autorka korzystając z dostępnym materiałów śledzi życie uczuciowe sfer wyższych. Oto niniejsze sfery przedstawianie w podręcznikach do historii jako nobliwe matrony, wielkich patriotów, którzy całe życie poświęcili dla Ojczyzny lub ją zdradzili, twórców, dla których pasja była całym życiem, zostali pokazani jak ludzie mający swoje namiętności i niestroniący od uciech cielesnych.
Zaciekawił mnie ( oczywiście w sensie pozytywnym) dobór bohaterów, o których mogłam poczytać w niniejszej książce. Znalazłam w nich osoby, które tworzyły nasza historię- w sensie pozytywnym i negatywnym, koronowane głowy. Te znane i mało znane postaci, o których istnieniu wiemy z podręczników zaprezentowały się nam ze wszystkimi swoimi przywarami, namiętnościami. Sama książka odkłamała mit minionych epok jako wręcz idealnych i nieskalanych żadnymi skandalami.
Życie i romanse polskich arystokratów to barwna opowieść pełna niezwykłych historii. Zapewniam, że nikt nie mówił nam na lekcjach historii o tym co możemy znaleźć w środku.

"Mimo to śmiano się, że wielki magnat jest nie tylko najbogatszym człowiekiem w Rzeczypospolitej, ale także największym rogaczem w państwie".

Gdyby już w XVIII wieku istniał internet i różnej maści media plotkarskie, z pewnością paparazzi mieliby mnóstwo roboty. Jak bowiem pokazuje niezwykle ciekawa książka Iwony Kienzler, rozpasanie obyczajowe to nie tylko znak naszych czasów. Kiedyś też nagminnie zdradzano i ulegano wszelakim, cielesnym pokusom.

Iwona Kienzler to urodzona w 1956 r. absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Autorka wielu książek historycznych non-fiction oraz leksykonów i słowników. W jej dorobku można znaleźć także reportaże z podróży i artykuły na temat spraw gospodarczych i historii Polski. Pasją autorki jest historia, a w szczególności rola kobiet w decyzjach podejmowanych przez mężów stanu.

"Życie i romanse polskich arystokratów" to publikacja na którą składa się osiem rozdziałów, ukazujących perypetie uczuciowe polskiej magnaterii żyjącej w XVIII, XIX i na początku XX wieku. Na łamach książki ukazano romanse takich osób, jak książę Adam Czartoryski, hrabia Aleksander Fredro, czy też Franciszek Liszt.

Trzeba przyznać, że postacie, które znamy z kart naszej historii czy też takie, jakie oglądamy na obrazach w muzeum, miały naprawdę barwne życia. Najnowsza książka Iwony Kienzler odsłania bowiem przed czytelnikiem to, czego z pewnością nie znajdziemy w oficjalnych biogramach, a już na pewno nie dowiemy się o tym na lekcji historii. Odsłania ludzką twarz polskich arystokratów, która w zasadzie nie różni się zbytnio od tej współczesnej. W ludzkiej naturze zawsze obecne były bowiem "ciągoty" do wszelakich pokus, a namiętność potrafiła przesłonić nawet najbardziej zdrowy rozum. Ta książka odczarowuje więc obraz znanych nam postaci ze spiżu, co niewątpliwie intryguje, a czasami nawet szokuje. I taka popularyzacja historii do mnie trafia.

Niemal na każdej stronie tej pasjonującej podróży w przeszłość, byłam zaskakiwana. Zaskakiwana licznymi szczegółami z życia prywatnego znanych mi person oraz przemycanymi przez autorkę ciekawostkami obyczajowymi. Już same tytuły poszczególnych rozdziałów intrygowały zapowiedzią smacznych kąsków z życia ówczesnych celebrytów. W publikacji znajdziecie bowiem liczne sercowe podboje arystokratów, powszechne rozwody, ukrywane mezalianse, czy też niespełnione miłości. W zasadzie każda z ukazanych historii jest na swój sposób zajmująca, a to także dzięki odczuwalnemu gawędziarskiemu stylowi Iwony Kienzler, który skupia uwagę czytelnika, nie pozwalając oderwać się od tej książki.

Muszę podkreślić, że wśród wszystkich ośmiu historii, najwięcej emocji i zdrowego zaciekawienia wywołała we mnie wyboista droga do małżeńskiego szczęścia hrabiego Aleksandra Fredry. Do tej pory bowiem zupełnie inaczej wyobrażałam sobie życie tego literata i arystokraty, a to co zaserwowała mi autorka dzięki mnogości faktów o których wspomina, zupełnie zmieniło mi perspektywę patrzenia na tę osobę. Aleksander Fredro ze swoją kultową "Zemstą" od teraz jest dla mnie człowiekiem z krwi i kości, komediopisarzem, który kochał, cierpiał i w końcu zdobył upragnione szczęście.

"Życie i romanse polskich arystokratów" to książka, której smaczki powinno się serwować starszym uczniom na lekcjach historii, aby obrośnięci patyną czasów ludzie, odzyskali prawdziwą twarz. Na łamach tej publikacji znajdziecie wiele zajmujących historii, przed którymi niektóre współczesne skandale obyczajowe bledną.

• Historia Polski
  • Obyczajowe
  • Kobieta w różnych kulturach
  • Biografie/literatura faktu

Dodaj cytat z książki Życie i romanse polskich arystokratów