Dom Pod Czerwonym Dębem

Okładka książki Dom Pod Czerwonym Dębem Grzegorz Skorupski
Okładka książki Dom Pod Czerwonym Dębem
Grzegorz Skorupski Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Adam Karski (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Adam Karski (tom 3)
Oficynka
2021-01-29
2021-01-29
powieść kryminalna kryminał kryminał retro Thriller

I ten tom był najciekawszy,ich jak bardzo przypominał mi dzisiejsze czasy polityczne, sytuacja w kraju bardzo napięta, niszczenie opozycji, skłuceni ze wszystkimi ,oby tylko ta wojna nie nadeszła choć stany mówią że jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko 3 wojny światowej

Porządny, dobrze napisany kryminał retro. Dla wielbicieli gatunku.

Porządny, dobrze napisany kryminał retro. Dla wielbicieli gatunku.

Na początku autor pisze, że wszelkie odniesienia do współczesności są przypadkowe, a potem wprowadza postać Zbigniewa Ziobrowskiego .... Oczywiście jako symbol zła wszelakiego ....

Żenujące.

Cała trylogia fajna, mocno osadzona w historii. Za to plus. Jeśli chodzi o fabułę - tak sobie. Czytadełka.

Żenujące.

Witajcie kochani. Dziś przychodzę do Was z recenzją książki ,,Dom pod czerwonym dębem” autorstwa Grzegorza Skorupskiego. Jest to trzeci tom cyklu ,,Adam Karski”.

Akcja powieści toczy się w 1930 roku w czasach rządu sanacji. Zygmunt Korniłowski jest członkiem BBWR, biznesmenem i hedonistą. Pewnego dnia w Gostyniu wydaje przyjęcie wygłosi ważną decyzję. Jednak niespodziewanie zostaje zamordowany. Niestety wrogów miał wielu, więc tak naprawdę sprawcą mógł być każdy z zaproszonych gości.
W tej sprawie śledztwo zaczyna prowadzić prokurator Adam Karski. Kto zamordował Zygmunta Korniłowskiego? Przekonajcie się sami sięgając po ,,Dom pod czerwonym dębem”!

Bardzo ciekawy kryminał. Nie ukrywam, że nie czytałam wcześniej kryminałów osadzonych w czasach przedwojennych. Bardzo miła odmiana. Fabuła książki bardzo ciekawa i intrygująca, powieść niezwykle wciąga. Wątek morderstwa bardzo ciekawie rozwinięty. Lektura tej powieści przyprawia o dreszcze. Styl pisania autora bardzo przyjemny w odbiorze. Z racji tego, że zaczęłam ten cykl od tomu trzeciego, z chęcią sięgnę również po poprzednie. Polecam prawdziwym fanom mrocznych kryminałów! Dziękuję autorowi oraz wydawnictwu Oficynka za zaufanie oraz egzemplarz do recenzji.

Decydując się na zrecenzowanie tej powieści, nie miałam wiedzy i świadomości, że jest to trzeci tom. Niestety muszę to przyznać, ale ta historia mnie przerosła i w połowie zdecydowałam się ją odłożyć. Być może byłoby inaczej gdybym znała poprzednie części, ale w tym przypadku najzupełniej w świecie nużyła mnie ta historia i nie umiałam się wczuć w położenie bohaterów.
Bardzo podobały mi się wstawki, w których poznajemy punkt widzenia, motywy, i plan działania mordercy. Te fragmenty to zdecydowanie mocna strona powieści.
Kolejnym trafionym pomysłem jest opisanie autentycznych wydarzeń dziejących się w 1930 roku, na początku każdego rozdziału- daje to czytelnikowi możliwość poznania historii, o której nie zawsze uczymy się w szkole.

Książki na tę chwilę nie oceniam. Dam tej powieści kolejną szansę za jakiś czas. Najpierw sięgnę po poprzednie tomy.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Oficynka.

Autor: Grzegorz Skorupski
Tytuł: Dom Pod Czerwonym Dębem
Wydawnictwo: Oficynka

Jest burzliwy wieczór 1930 roku. Zygmunt Korniłowski, członek BBWR, biznesman i hedonista, urządza kolację, na której ma ogłosić pewną decyzję. Nie wie, że tej kolacji już nie przeżyje… Morderca rozpoczął już bowiem swoje dzieło. Wie też, że jego przeciwnikiem będzie sam Adam Karski. Podeszłam do tej pozycji, ponieważ zainteresował mnie opis. Nie wiedziałam do końca czego się mogę po niej spodziewać. Czy mi się spodobała?

Zaczynając czytać wiedziałam, że jest to trzecia część, dlatego obawiałam się, że jej nie zrozumiem. Niestety ciężko było mi się w nią wdrożyć, jednak próbowałam. Na początku w miarę było wyjaśnione co i jak. Nie do końca spodziewałam się tego, że będzie w niej duo historii. Nie przepadam za takimi elementami w książkach, więc trochę się nudziłam. Zaciekawiło mnie to jak postępował bohater. Chciałam zrozumieć, dlaczego tak się działo. Po pewnym czasie stwierdziłam, że nie jest ona dla mnie. Niestety nie dałam rady jej dokończyć. Chciałabym dać jej jeszcze jedną szansę, lecz wtedy zacznę od pierwszej części i być może bardziej mi się spodobała. Książka napisana jest przyjemnym pismem. Myślę, że spodobałaby mi się, gdyby nie ta historia oraz to, że nie mogłam do końca wcielić się w role bohaterów. Jeżeli czytaliście poprzednie części i chcecie do niej zajrzeć to się nie wahajcie. Ocena 5/10

Autor: Grzegorz Skorupski
Tytuł: Dom Pod Czerwonym Dębem
Wydawnictwo: Oficynka

Kryminał w kolorze sepii
Dom pod czerwonym dębem Grzegorza Skorupskiego, to trzecia część trylogii z Adamem Karskim (Poprzednie tomy – Smak błękitu (I) i Dłonie śmierci (II)).
Jest rok 1930. W prowincjonalnym Gostyniu, jak w zwierciadle, odbijają się wszelkie światowe niepokoje, nadzieje, strachy i obawy. Polityka, ta wielka i ta na skalę lokalną,wciska się w życie ludzi „znaczących” i „maluczkich”.
I w tej, świetnie zarysowanej, atmosferze ogólnego zagrożenia i niepewności, pojawia się zbrodnia. Taka klasyczna – strzał, ciało miejscowego notabla na tarasie jego willi, kilka osób podejrzanych, a Karski i jego współpracownicy, nie dość, że napotykają trudności w dotarciu do prawdy, to jeszcze podlegają coraz silniejszym naciskom „tych z góry”.
Postaci pełnokrwiste, intryga kryminalna wciągająca, tło historyczne i obyczajowe świetnie zarysowane. Gratka dla amatorów kryminałów, dla miłośników historii i dla wszystkich, którzy lubią dekadencką atmosferę tamtych lat. A dla gostynian, czy w ogóle Wielkopolan gratka wyjątkowa. Serdecznie polecam.

Kryminał w kolorze sepii

Autor zabiera nas ponad siedemdziesiąt lat wstecz, by pokazać życie ludzi, ich poglądy oraz scenę polityczną w Polsce i na świecie. To trzecia część z prokuratorem Karskim i mimo że nie czytałam poprzednich, zupełnie tego nie odczułam, co świadczy o dobrze skrojonej fabule.

Jest rok 1930. Zygmunt Korniłowski członek BBWR, biznesmen, hotelarz urządza kolację, zaprasza kilka osób, które niekoniecznie darzą go sympatią, czego jest dokładnie świadomy. Całe grono wydaje się dziwnym wyborem, zważywszy na ich działalność polityczną, ale tylko gospodarz wie, dlaczego chciał zebrać ich wszystkich razem. Niestety, do końca kolacji nie doczeka. Prokurator Karski ma wielu podejrzanych, a inteligentny morderca szanuje go jako przeciwnika, ale nie spoczywa na laurach.

Przede wszystkim dostajemy zarys historii z lat 1918-1930, by czytelnik mógł lepiej zrozumieć czasy, w których mają miejsce wydarzenia. Gostyń nie bez powodu jest miejscem akcji, bo sam autor tam mieszka i zna dobrze okolicę, a jego historyczne wykształcenie czuć na każdym kroku.

Fabuła i morderstwo wplecione w wydarzenia historyczne. Wszelkie koneksje, układy, dopełniają obraz polskiej sceny politycznej, a rola kościoła pozostaje nie bez znaczenia. Niektóre fakty przerażają, bo przytaczają niewinny rozwój partii Hitlera i jak się to wszystko zaczęło, a wszyscy wiemy, jak się okrutnie skończyło. Życie ludzi w owym czasie nie należy do najłatwiejszych, a Żydzi nie czuli się wtedy bezpieczni.

Bohaterowie bardzo dobrze scharakteryzowani i przefiltrowani przez prokuratora Karskiego. Wszyscy będący na kolacji są podejrzani, dzięki temu uczestniczymy w wielowątkowym kryminale, a każda z tych postaci mogła mieć dobry motyw.

Dostajemy świetny kryminał, ciekawe postacie, inteligentnego mordercę i prokuratora Karskiego, którego polubimy za naturalność i spryt. Wspaniale się czytało i byłam zaskoczona, że nie tylko zagadka kryminalna mnie wciągnęła, co było oczywiste, bo intryga jest zbudowane genialnie. Zafascynowana, połykałam fakty historyczne na każdym kroku i czułam ogromną satysfakcję z czytania i wiedzy, która została mi przekazana.

Doskonała fabuła z polityką w tle oraz historią, która niby tak odległa, a jednak bliska, bo scena polityczna jakby znajoma. Przerażająca myśl mnie nachodziła, że historia lubi się powtarzać i niestety to powiedzenie bardzo wydało mi się aktualne. Książka skłania do refleksji, bo mimo postępu cywilizacji i rozwoju gospodarczego świata nie jest takie oczywiste, że to, co się kiedyś wydarzyło, już się nie powtórzy. Polecam nie tylko miłośnikom historii, ale i wszystkim, którzy lubią poszerzyć wiedzę lub przypomnieć sobie wydarzenia sprzed wielu lat, bo warto.

Dobra, ciekawa.

Dobra, ciekawa.

Po "Dłoniach Śmierci" początkowo "Dąb pod Czerwonym Dębem" wydawał mi się odrobinę słabszy - ale potem historia, jak to u pana Skorupskiego - wciągnęła mnie bez reszty

• Przeczytane 2021
  • Priorytet 3