Chrześcijaństwo po prostu

Mere Christianity
83-7278-042-0
religia
Snoopy

Podczas ostatniej wojny światowej BBC przeprowadziło z C.S. Lewisem cykl rozmów o wierze chrześcijańskiej. W rezultacie powstała z tego książka dla tych, którzy chcą wierzyć, ale przeszkadza im w tym intelekt. Autor posiada niezwykły talent do logicznego wyjaśniania kontrowersyjnych kwestii, prostego ujmowania skomplikowanych zagadnień. Porusza problemy od dawna sprawiające kłopot wnikliwym i krytycznym wyznawcom religii, jak i tym, którzy przekonać się do wiary nie potrafią ze względu na jej swoiste "sprzeczności", jak na przykład kwestię zła i tzw. Boskiego przyzwolenia na nie.
Jest to wspaniała lektura, która może stać się pasjonującą przygodą zarówno intelektualną, jak i duchową - dla wierzących i nie wierzących, dla chrześcijan i niechrześcijan.

"Nie należy przejmować się żartownisiami, którzy usiłują ośmieszyć chrześcijańską nadzieję "nieba", twierdząc, że ani im w głowie "w nieskończoność grać na harfie". Takim ludziom można odpowiedzieć, że skoro nie rozumieją książek dla dorosłych, nie powinni o nich rozmawiać. Wszelkie biblijne obrazy (harfy, korony, złoto itp.) to przecież nic innego, jak symboliczna próba wyrażenia tego, co niewyrażalne. [...] Ktoś, kto rozumie te symbole dosłownie, równie dobrze mógłby uznać, że Chrystus - nakazując nam być podobnymi do gołębi - chciał, abyśmy składali jaja." (fragment książki)

Zapewne każdy namiętny mol książkowy ma w swojej biblioteczce kilka (bądź więcej) pozycji, które najchętniej zaczytałby na śmierć. ;)
Dla mnie jedną z takich publikacji jest bez cienia wątpliwości "Chrześcijaństwo po prostu." Odkąd odkryłam tę książkę - czyli już ładny kawał czasu - wracam do niej za każdym razem, kiedy coś w chrześcijaństwie mi 'nie styka'. Szukam tu odpowiedzi na przeróżne pytania dotyczące moralności, teologii, problematyki różnorakich aspektów religii. Nie zdarzyło się jeszcze, by Lewis zostawił moje pytania bez odzewu, raz po raz znajduję tu wszystko to, czego w danym momencie szukam.
Książka składa się krótkich, kilkustronicowych rozdziałów, z których każdy opatrzony jest adekwatnym tytułem. Imponuje mi różnorodność i barwność przykładów, jakimi operuje C. S. Lewis, by pomóc swoim czytelnikom w pełni zrozumieć poruszane zagadnienia. Bardzo wyraźnie rysuje się tutaj obiektywizm Autora, a także jego cięte poczucie humoru i urzekająca, totalnie niebywała...

kiniaa_zak | 2016-04-15

Wyśmienita pozycja! Pozwala sobie właściwie poukładać mocne rozumne fundamenty wiary chrześcijańskiej. Lewis rozpoczynając od prawd uniwersalnych, z którymi zgodzi się każdy myślący człowiek, powoli, w sposób bardzo logiczny i zrozumiały, krok po kroku przechodzi przez wiarę w bóstwo, aż do osobowego Boga chrześcijańskiego. Autor stosuje wiele porównań, dzięki czemu łatwiej jest nam sobie wyobrazić wiele prawd i odnieść je do własnego życia. Bardzo polecam tę lekturę wszystkim poszukującym prawdy! Ubogacajmy się! ;)

Joanna | 2010-12-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 września 2010

Książka ważna dla tych, którzy potrzebują racjonalnych argumentów, logicznych rozważań w obszarze wiary. Autor posługuje się konkretnymi, obrazowymi przykładami w celu przekonania czytelnika o tylko pozornej niespójności i irracjonalności różnych aspektów wiary. Warto gdy się szuka.

zoso | 2014-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Z tyłu książki na,okładce umieszczono zachętę dla przyszłych czytelników:"Dla tych,którzy chcieliby wierzyć,ale intelekt im nie pozwala".Popełniono chyba błąd.Po przebytej lekturze stwierdzam,że zachęta ta powinna brzmieć:dla tych co wierzyli,wierzą i będą wierzyć,a ich intelekt nie dopuszcza możliwości nie istnienia istoty wyższej.Zachęcony licznymi,pochlebnymi recenzjami sięgnąłem po tą książkę licząc na zapoznanie się z poglądami wykształconego,mądrego,będącego w pewnym sensie autorytetem w zakresie wiary chrześcijańskiej człowieka.Spodziewałem się uczty dla swojego ducha.Tymczasem zagłębiając się w lekturę poczułem się jak na kazaniu średnio utalentowanego oratorsko księdza.Mnie poglądy i porady pana Lewisa,zawarte w tej książce,nie zachwyciły,a wręcz przeciwnie,wynudziłem się jak prawie nigdy podczas lektury.Nie wiem,może czas zrobił swoje,może w czasach współczesnych autorowi było to odkrywcze,wzbudzało polemikę.Dzisiaj treści zawarte w książce wydawały mi się jakieś naiwne,a...

Szymon | 2011-09-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jedna z moich ulubionych pozycji Lewis'a. Książka ukazująca chrześcijaństwo od "kuchni" i nie jak wielu by chciało jako instytucję, w której ludzi do działania skłania tylko strach przed piekłem, lecz jako zgoła coś innego. Lewis przedstawia prawdziwe chrześcijaństwo - jako "cywilizację Miłości" gdzie każdy dzień może być radością prowadzącą do Niezmierzonej Radości.

Lilia Światła | 2016-10-28
Przeczytana: 22 października 2016

Wiele uwag, które pomagają zrozumieć chrześcijaństwo. Myślę, że warto się zapoznać bez względu na własne wyznanie.

Można jednym zdaniem: "Lewis po prostu". Solidna porcja chrześcijańskich rozważań, za równo na poziomie życia codziennego przeciętnego Kowalskiego, jak i na poziomie zaawansowanej teologii. O wielu rzeczach nie miałem pojęcia, więc książkę skończyłem oczarowany. Opis z okładki rzeczywiście może zmylić, bo gimboateistę do niczego to nie przekona, ale książka jest świetna dla wyznawców jakiejkolwiek religii, gdyż świetnie im uzasadni "Dlaczego Jezus Chrystus?" i "Dlaczego osobowy Bóg?".

Na marginesie pragnę dodać, że jestem zawiedziony innymi opiniami do tej książki. Jeżeli komuś się wydaje, że Lewis opisuje jakiś radykalizm, to znaczy, że w ogóle nie kocha Boga. Chrześcijaninem albo jest się na pełen etat albo nie jest nim w ogóle. Ja się dopiero Boga uczę, ale widzę pewną zależność między komentarzami duchowych miernot (piszę to bez pogardy, nie mogłem znaleźć adekwatniejszego określenia) a ich życiem. Bóg to tylko raz w tygodniu, a potem wielkie zdziwienie, że czują, że...

Tadeusz | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

W moim odczuciu książka bardziej dla zdeklarowanych chrześcijan niż dla szukających wiary. Autor stara się wyjaśnić logikę boskiego planu (trochę to chyba nieskromne), lecz te nieustanne porównania mające przekonać czytelnika do interpretacji autora po kilku rozdziałach zaczynają nużyć i sprawiają wrażenie, że autor użyje każdego chwytu, by przekonać do swoich racji. Tak czy inaczej pozycja warta przeczytania, by lepiej poznać chrześcijański pogląd na świat.

Patrycja Perzyna | 2013-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 lutego 2013

Nie! nie! i jeszcze raz nie! takie chrzescijaństwo nie nadaje sie na te czasy..wzdrygałam sie co kilkanascie stron.. stosujacy sie do wszystkich tych regół zostaje pożarty za zycia za cene zbawionej duszy.. Swietnie wytłumaczone, idealne przyklady.. ale wychodzi z tego ze dzis nikt nie jest i raczej nie chce byc prawdziwym chrzescijaninem.

Jak bardzo inny jest tu Lewis od tego ze "Smutku"..

Anna | 2012-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Lubię czytać książki, które są przemyślane, przepracowane i ciekawie opowiedziane. Ta, taka jest.

Tak jak głosi napis na okładce, "dla tych, którzy chcieliby wierzyć, ale intelekt im nie pozwala" - okazuje się, że jednym nie pozwala wierzyć, a innym odejść od wiary.

28-09-2014
Po przeczytaniu po raz drugi podtrzymuję pierwszą opinię. Przeczytałam ją po 2-letniej przerwie i muszę przyznać, że tym razem wydaje mi się jeszcze lepsza. Może do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć, ale tym razem obrazy Lewisa trafiły do mnie jeszcze bardziej i zobaczyłam wiele spraw na nowo. Bardzo dobre! Chrześcijańtwo naprawdę czym jest powie Ci Lewis.