Wizyta

2021-03-02
2021-03-02
Maciejka Mazan

Niespodziewany gość

Sci-fi horror dla przemęczonych matek. Specyficzna.

Sci-fi horror dla przemęczonych matek. Specyficzna.

Inna niż wszystkie, ale rzeczywiście trochę zagmatwana. Niepotrzebnie.

Inna niż wszystkie, ale rzeczywiście trochę zagmatwana. Niepotrzebnie.

Autorka zdaje się chciała przedstawić macierzyństwo jako niekończącą się walkę i ochronę przed niesprecyzowanymi zagrożeniami, które bywają postrzegane za przesadnie niebezpieczne, taki przesadyzm, nadopiekuńczość, etc ale wyszło to średnio i mało przekonująco.

O wiele ciekawiej ta historia sprawdziłaby się jako film lub serial, nie książka. Według mnie nie jest dobrze poprowadzona, momentami zagmatwana, wręcz nieczytelna. Tę książkę prędzej można zakwalifikować jako powieść grozy z motywem psychologicznym, który ma na celu ukazanie codzienności matek i tego, z czym mogą one się zmierzać. Życie matki nie jest usłane różami, zwłaszcza kiedy mąż i ojciec dzieci jest nieobecny, a na jej głowie pozostaje trzymanie w ryzach całego domostwa. W takiej sytuacji przydałaby się druga osoba...i właśnie taka specyficzna pomoc zostaje udzielona głównej bohaterce. Jednak, czy obecność tajemniczej postaci jest rzeczywistością, czy urojeniem Molly potrzebującej odpoczynku od wymagających obowiązków...cóż, trzeba samemu stwierdzić.

Totalnie pokręcona historia. Zupełnie nie wiedziałam co wydarzało się naprawdę, a co jest wytworem wyobraźni głównej bohaterki.
Macierzyństwo przedstawione jest w książce, jako niekończąca się walka o bezpieczeństwo dzieci i o swój komfort. Alterego, które wkrada się w życie Molly, próbując przejąć kontrolę nad jej, a może ich dziećmi? To było już dla mnie za dużo. Pomieszanie z poplątaniem.
Totalnie nie moja bajka.
Mniej więcej od połowy już miałam dosyć i tylko czekałam na zakończenie - żeby sprawdzić czy coś mnie zaskoczy. Ale niestety nic takiego się nie wydarzyło 🤷‍♀️
Zatem z ulgą odkładam te książkę na półkę.

Nastawiałam się na jakiś zwykły thriller, a dostałam taką dziwną książkę ze współczesnej literatury pięknej. Nie czytuję dziwnych książek z literatury pięknej, nie jestem fanką.
No dziwna książka, miejscami fajna i skłaniająca do czysto terapeutycznej refleksji pt "A co by było, gdybym do moich drzwi zadzwoniła ja sama?".
Natomiast nie powinnam była jej czytać, zdecydowanie nie, a to dlatego, że obraz macierzyństwa jest boleśnie prawdziwy, boleśnie zniechęcający.

Natomiast nie powinnam była jej czytać, zdecydowanie...

Dobrnęłam do jakiejś 50 - tej strony i się poddałam. Zgodzę się ze stwierdzeniem, ze książka jest dziwna, ale niestety trudno to w tym przypadku potraktować jako komplement. Czyta się ją topornie, trudno się połapać w fabule , styl przypomina jakiś bełkot. Jedynym plusem są krótkie rozdziały, lecz cóż z tego gdyż każdy kolejny jest zupełnie oderwany od poprzedniego. Z czasem starałam się jakoś mocniej skupić, by dać sobie szanse na dotarcie do treści, ale niestety bezskutecznie. Czytanie jest dla mnie przyjemnością, dlatego odrzucam książki, które są dla mnie torturą. Nie polecam.

Nie jestem w stanie ocenić tej książki w skali od 1- 10 bo jest ona aż zbyt dziwna. Na początku myślałam że Moll i Molly mają ukazywać dwie strony macierzyństwa. Ale później zaczęłam się zastanawiać czy czasem to wszystko nie dzieje się tylko w głowie naszej głównej bohaterki. A potem to zakończenie... Po prostu bardzo dziwna książka.

Sama nie wiem jak ja ocenić. Odnalazłam się w opisach macierzyńskich, gdyż jestem teraz w podobnej sytuacji. Wyjaśnienie, kim jest intruz - ciekawe i zaskakujące. Dla mnie trąca trochę fantasy. Może jestem zbyt głupia, ale nie zrozumiałam zakończenia. Ogólnie czytało się spoko, ale chyba dlatego przez te opisy rodzicielstwa, inaczej nie wiem czy bym się odnalazła w tej książce.

W tej książce nie było dla mnie nic zaskakującego ani odkrywczego. Mógłbym powiedzieć, że nie jest zła, można przeczytać, gdyby nie jeden szkopuł a mianowicie mnogość rozdzialików. Jeden rozdział miał długość kartki a czasami mniej. Można by to przeżyć gdyby nie fakt, że każdy rozdział to inny wątek. Miałam wrażenie, że jestem na jakimś rollercoasterze. Straszne wrażenie. Z tego powodu nie polecam.

• Ebooki
  • Przeczytane 2021