Szalej

2021-02-17
literatura polska

Biografia kobiety prostej

1956 14 299

Z tą książką spędziłam lato. Dawkując sobie, aby nie skończyła się za szybko. Bardzo do mnie trafiła - swoim poetyckim charakterem, losem Bohaterki. Książka smutna i piękna.

Magiczna. Smutna, chwytajaca za serce, ale nie zalewająca niepokojem. Prawdziwa do bólu. Mam wrażenie, że w pełni zrozumiała dla osób, które wychowały się na wsi, wtedy czuje się ją najlepiej. Także poprzez doświadczenie bliskości z przyrodą, specyficzny sposób obcowania że starością i śmiercią. Książka o naszych babkach i matkach. Niestety także trochę o nas. W moim odczuciu dającą nadzieję na to, że jako młode kobiety mamy w ręku potężna broń, jaką jest wiedza, świadomość i dawanie sobie przyzwolenia na bycie i czucie. Łatwo można było tę książkę zepsuć, ale napisano ją z ogromnym wyczuciem i nie mam jej absolutnie nic do zarzucenia. Piękna.

Doceniam pomysł, barwność języka, pomysł na konstrukcję, ale ta książka nie pozostawiła we mnie emocji. Niestety. Chyba rzecz w bohaterce, bohaterach, bo kiedy bohaterowie są mi bliscy wiele potrafię wybaczyć w zakresie językowo - fabularnym. A tutaj bohaterowie nie wzbudzili we mnie poczucia jedności doświadczeń czy chęci kibicowania Ich losom. Daję 6 oczek bo nie mam poczucia że to zła książka. Po prostu "nie moja"

Kawałek smakowitej prozy okraszonej niejedną zgrabną metaforą. Zmysłowość, rodzajowość, spora dawka ludowości (bardziej to słowo mi tu pasuje niż folklor). Trochę ta powieść przypomina debiut pisarski Martyny Bundy -również o kobietach i Kaszubach. Ale u Drzazgowskiej więcej jest zmysłowości, a i fabuła ciekawiej podana. Obie powieści pokazują mechanizm tłamszenia kobiet, krępowania ich w gorsecie "cnót niewieścich", nad czym czuwają ich własne matki oraz babki. Surowość, nieczułość, przymus ekonomiczny, stary porządek świata. Autorka zgrabnie pokazuje erozję tego świata, a jednocześnie trwałe odkształcenia, jakie pozostawia w psychice bohaterki tradycyjny ludowy model wychowawczy. Kilka pięknych i mocnych fragmentów z pewnością zapamiętam - czuwanie przy trumnie dziadka, narodziny córki. Rzecz warta uwagi.

Im więcej czasu upływa od lektury, tym – paradoksalnie – coraz trudniej mi uwierzyć, że w polskiej literaturze mogła powstać taka książka...

Znakomity debiut, ale jakby to była książka #2 lub 3, to bym obniżyła ocenę.

Znakomity debiut, ale jakby to była książka #2 lub 3, to bym obniżyła ocenę.

Muszę przyznać,że do połowy książka była cudowna, przeniosła mnie w inną rzeczywistość. Później była niestety równia pochyła

Dobra, z zapędami do bardzo dobrej. Czasami jednak autorka tak dalece wybiega z kwiecistymi opisami i niedomówieniami, że niekoniecznie jest to łatwa lektura po długim dniu pracy.

To jest historia kobiety. Która jest historią kobiet. Małżeństwem bez miłości, szorstkim uściskiem starca, drogą do wyboru

Sam nie wiem

Sam nie wiem