Biec albo umrzeć

Correr o morir
bieganie, skyrunning
sport
AMisz

Człowiek wyjątkowy. Heros. Niezwykła osoba. Kilian Jornet jest aktualnym mistrzem świata w skyrunningu, jednej z najtrudniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Wszedł i zszedł z Kilimandżaro szybciej niż ktokolwiek inny. Wymazał wszystkie światowe rekordy w każdym z wyzwań, jakie sobie postawił: Ultra-Trail du Mont-Blanc, Transpirenaica, wyprawa dookoła jeziora Tahoe… Biec albo umrzeć to...

Biec albo umrzeć to dziennik zwycięzcy, filozofia życia i doskonała lekcja dla każdego z nas.

źródło opisu: Wydawnictwo SQN, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

Ani | 2013-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2013

„Chcę liczyć jeziora. Gdy dorosnę chcę liczyć jeziora!”

„Biec albo umrzeć” to dziennik człowieka niezwykle wytrzymałego fizycznie i psychicznie, doskonale wytrenowanego sportowca, dla którego nie ma chyba rzeczy niemożliwych. I niech nie zwiedzie Was ta doskonałość, ta idealność autora, nie znajdziecie tu egoizmu i samouwielbienia – bieg z Kilianem przez karty książki to prawdziwa przyjemność. Razem z nim przygotowujemy się do startu, razem z nim przeżywamy słabości, podziwiamy przyrodę, odczuwamy ból naciągniętych mięśni, skurcze, głód.. razem z nim docieramy do mety Ultra-Trail i świętujemy zwycięstwo, razem z nim obiegamy Kilimandżaro. Patrzymy na świat jego oczami, zupełnie jakbyśmy siedzieli w jego głowie.
Polecam te książkę nie tylko amatorom biegania czy sportów ekstremalnych, to książka dla każdego kto chce poczuć co to pasja i wola walki, biografia zwycięzcy.

Izabela Pycio | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

"Sport jest egoistyczny, ponieważ trzeba być samolubem, żeby umieć walczyć i cierpieć, żeby kochać samotność i piekło."

Bardzo interesująca książka, będąca swoistym zapisem poszukiwania źródeł motywacji w rywalizacji, wyznaczania nowych ambitnych celów, zmieniania marzeń w rzeczywistość, pogłębiania wiary w sukces, niełatwej umiejętności zmierzenia się z porażką, bo to właśnie ona przyczynia się do stopniowego dojrzewania, wzmacniania wytrzymałości, możliwości poznawania i wyrażania siebie. Kilian Jornet, biegacz długodystansowy, skialpinista, kolarz górski, dwuboista, rekordzista, bardzo przekonująco opowiada o odnajdywaniu pewności siebie, przekonania do własnych możliwości, przełamywania rutyny, oddaniu pasji, a przez to doświadczania niesamowitego uczucia wolności. Uwrażliwia czytelnika na okresową konieczność oddalenia od cywilizacji, tego co zbudowała ludzka ręka, zaprzyjaźnienia się z dziką i czystą przyrodą, podziwiania pięknych krajobrazów i poczucia silnej więzi z...

Przeczytana: 28 marca 2014

Jak dla mnie: niezwykle inspirująca. Po przeczytaniu kilku stron, aż nogi rwą się do biegania. Ale nie wiem czy tak reagować będzie każdy, czy tylko miłośnik tego sportu? Ale dlaczego ktoś nie związany z bieganiem miałby sięgać po tą książkę? Czy będzie w stanie zrozumieć historie, które opowiada Kilian?
Autor wydaje mi się być bardzo bliski, z racji wielu podobnych doświadczeń, które przeżyliśmy. I myślę, że nie tylko ja odniosę takie wrażenie, ale wiele osób, które w życiu dochodzą do granic możliwości swojego ciała i umysłu.

Radosław Gabinek | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

Uwielbiam tą książkę za cały ten autentyzm w niej zawarty, jak również za to że z każdego niemal zdania bije tu motywacja, pasja i chęć łamania własnych ograniczeń. Z wypiekami na twarzy czytałem o tym jak autor kontroluje własny umysł, a poprzez głowę resztę swojego ciała po to żeby przebiec jeszcze "tylko 20-30 kilometrów. Przyznaje nie jest trudno wzbudzić we mnie entuzjazm - tak już mam że łatwo się zapalam, ale naprawdę nie spodziewałem się,że jest na mnie zrobić tyle wrażenia osoba o której wcześniej nie słyszałem i uprawiająca dyscyplinę nieznaną mi wcześniej. Po lekturze "Biec albo umrzeć" chce się założyć dres i biec na najbliższą górę. Niewiem ile tego entuzjazmu pozostanie we mnie z czasem, ale napewno na chwilę obecną mam zamiar bliżej przyjrzeć się tej postaci i jego wyczynom, a teraz pójdę pobiegać :) Zdecydowanie godna polecenia książka potrafiąca rozbudzić motywację nie tylko biegaczy :)

madzik | 2013-11-30
Przeczytana: listopad 2013

czad! czad! czad! zakochałąm się w kilianie, w jego myśleniu, podejściu, determinacji, motywacji, filozofii życiowej.. mogłabym wymieniać jeszcze długo ;) jestem pod wrażeniem człownieka, niekoniecznie książki ;) podziwiam go. i rzeczywiście - jedyne ograniczenia jakie sobie stawiamy zaczynają się i kończą w naszej głowie. wielokrotnie wrócę do tej książki. polecam!! niebiegaczom tym bardziej ;)

merry | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, [52] 2014
Przeczytana: 09 marca 2014

Spośród wielu książek do wyboru, to właśnie ten tytuł- „Biec albo umrzeć” przykuł moją uwagę. Zawsze podziwiam ludzi, którzy podejmują się takiemu wyzwaniu jak bieganie. Ja sama jakoś nie mogę się przekonać, mimo że mój chłopak od dłuższego czasu pokonuje tym sposobem wiele kilometrów. Dlatego, kiedy książka trafiła w moje ręce, postanowiłam ją przeczytać i dowiedzieć się, co kieruje ludźmi, którzy darzą wielką miłością bieganie.

Historia dotyczy Kiliana. Młodego chłopaka, który od dziecka pragnął biegać, zdobywać szczyty i jak w pewnym momencie powiedział: „liczyć jeziora”. Wspinaczka towarzyszyła mu od dziecka. Już jako nastolatek przemierzał różne tereny. Najbardziej jednak zafascynowały mnie słynne ultra maratony. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie przebycia biegiem dwudziestu kilometrów, a co dopiero stu sześćdziesięciu! To był dla mnie szok.

Jednak kiedy czytałam opis emocji, jakie towarzyszą takim właśnie biegaczom jak Kilian, nie dziwi mnie już fakt, że pokonanie...

| 2013-12-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 grudnia 2013

To chyba jedna z ciekawszych biografii jakie kiedykolwiek czytałem. Jest świetnie napisana i mocno mobilizuje. I nie chodzi tylko o to, że podczas czytania chce się zaraz wyskoczyć z domu pobiegać. Kilian w kilku kwestiach mocno zmienił mój sposób postrzegania niektórych rzeczy. Ale to już jest sprawa indywidualna i nie ma co wnikać. Istotne jest to, że ta pozycja jest warta polecenia.

Dominik T | 2015-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2015

To nie jest zwykła biografia sportowca. Kilian Jornet jest wybitnym ultramartończykiem, skialpinistą i zdobywcą szczytów. Ale jeżeli po raz pierwszy słyszycie o tych sportach, to ta książka nie przybliży wam ich tajników ani nie wyjaśni zasad nimi rządzących. Została bowiem napisana w formie intymnego dziennika, ujścia dla myśli kłębiących się w głowie biegacza podczas długich godzin spędzonych na trasie. Nie ma tutaj utartego w autobiografiach schematu - opisu dzieciństwa, pełnej wyrzeczeń drogi do doskonałości, pierwszych zwycięstw, załamania lub momentu zwrotnego i końcowego odrodzenia. Kilian od razu wrzuca czytelnika na trasę wyścigu i koncentruje się na swoich emocjach, przemyśleniach i wydarzeniach. Książka jest podzielona na rozdziały, które opisują różne wyzwania, których się podejmował do 2011 roku.

Na okładce nie figuruje nazwisko żadnego autora, który pomagałby w pisaniu Jornetowi i wiele wskazuje na to, że faktycznie napisał ją sam lub z bardzo dyskretną pomocą ghost...

wielopokoleniowo | 2016-05-24

"(...) góry są jak ludzie: żeby je kochać, najpierw trzeba je poznać, a kiedy się je pozna, wiadomo, kiedy się złoszczą, a kiedy są zadowolone, jak się z nimi obchodzić, jak się z nimi bawić, jak o nie dbać, gdy ktoś wyrządza im krzywdę, kiedy lepiej im nie przeszkadzać...".

Góry. Ich surowe piękno, ale też bezwzględne żądania; wymagające uwagi, szacunku, poszanowania. Zachwycające, ale i czasami przerażające. Stałe i niezmienne w swojej formie. Można po nich chodzić w ciszy i skupieniu, kontemplując piękno i podziwiając zmieniającą się naturę. A można po nich biegać, niczym górska kozica, i pokonywanie każdego wzniesienia traktować jak wspaniałą zabawę.

Kilian Jornet to młody Katalończyk, który wychował się wśród górskiej przyrody. Mieszkając z rodziną w schronisku w Pirenejach, w którym pracował jego ojciec, od najmłodszych lat poznawał góry i uczył się miłości do nich. Przemierzanie ich nie tylko pieszo, ale i na nartach, nie tylko po utartych szlakach, ale i własnymi...

figlarna24 | 2013-11-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 23 listopada 2013

Jakim trzeba być człowiekiem, by co rano wstawać, ubierać się, zakładać buty i biec. Biec przed siebie. I nie ważne czy pada deszcz, czy świeci słońce. Biec , i nie po to by schudnąć, by poprawić tężyznę fizyczną, ale biec, by żyć. Biec, bo sport ten jest naturalnym odruchem, celem samym w sobie oraz sposobem na życie.

Już wam odpowiadam na powyższe pytanie. Trzeba być takim człowiekiem, jak Kilian Jornet. Bohater książki "Biec albo umrzeć"

Kilian Jornet jest biegaczem długo dystansowym. Biega zawsze i wszędzie. Jest także skialpinistą, kolarzem górskim i dwuboistą , czyli łączy bieg z jazdą na rowerze.

Biegacz bije wszelki rekordy, które stawia sobie za cel. Jednym z takich celi dzieli się z czytelnikami na łamach swojej "biografii" pod tytułem "Biec albo umrzeć".

Już od prologu widać, że Kilian jest pełen zapału, charyzmy, woli walki człowiekiem. Stawia pytania, gdzie w ludzkim ciele odnajduje się chęć do kolejnego kroku, gdy ciało krwawi, słabnie lub z przyczyn...