Miasteczko głodnych dusz

Miasteczko głodnych dusz
Million
2020-12-11
2020-12-11
Miasteczko godnych dusz Głodne dusze Thor Larsen Kryminał Skandynawski Studio Milion Studio Million Thriller skandynawski Norwegia Fiordy

Książka rozpoczyna się obiecująco i utrzymuje wysoki poziom do mniej więcej połowy. Jednak później, według mojej opinii, wydaje się, że autora poniosła wyobraźnia. Szczególnie zaskakujący podwójny zwrot akcji na końcu - zupełnie niepotrzebny i dodający całości nieco komicznego smaku.

Poza tym, ilość przypadkowych zbiegów okoliczności i motywacja postępowania Anny wydają się być nadmiernie naciągane.

Historia wydaje się prosta, ale im dalej się w niej zagłębiamy, tym bardziej staje się skomplikowana. Złapanie mordercy to jednak nie taka prosta sprawa jak się wydaje.

Książka już jakiś czas leżała u mnie na półce. Jednak przez napięty grafik w ostatnim czasie nie miałam jak się za nią zabrać. Ale jak to mówią, co ma wisieć, nie utonie. Tak i oto przychodzę dzisiaj do was z recenzją książki "Miasteczko głodnych dusz".

Zacznę od tego, że bardzo podoba mi się okładka, ponieważ przykuwa oko.
Oczywiście nie powinno się patrzeć na wygląd zewnętrzny, a na to co znajduje się w środku. Ale sami musicie przyznać mi rację, że i tak większości osób, jeśli nie spodoba się okładka to nie przeczytają danej książki. U mnie ta zasada nie działa.
Oczywiście lubię zachwycać się wyglądem okładek, ale jeśli jakaś mi się nie podoba to nigdy przez to nie skreślam książki. Też tak macie? Czy raczej należycie do tamtej grupy ludzi?

No ale do brzegu..
Bardzo lubię czytać kryminały, chociaż rzadko po nie sięgam niestety. Cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce, ponieważ była świetną odskocznią od tych wszystkich romansideł, które w ostatnim czasie czytałam.

Niebanalna historia, mroczny klimat i pełno nierozwiązanych zagadek sprawia, że nie można oderwać się od książki. Czytałam z zapartym tchem, niecierpliwie przeskakując wzrokiem po napisanych słowach, aby dowiedzieć się kto zabił młodą dziewczynę.

"Jakie ktoś miał powody, co było bodźcem, by zabić śliczne dziewczę o szmaragdowych oczach?"

Zwroty akcji i momenty pełne napięcia skutecznie mnie myliły, co chwilę zmieniając podejrzanego. A tych podejrzanych było naprawdę sporo..

"Centralna postać tej układanki, Anna Fjeld, w tym momencie zdawała się patrzeć na nas, jakby chciała zapytać: no i co, wiecie już, kto mnie zabił?"

Zakończenie? Totalne zaskoczenie i niedowierzanie. Ale to tylko upewniło mnie w myślach, że książka to prawdziwy majstersztyk. Polecam wam z całego serca!

Zacznę od tego, że bardzo podoba mi się okładka, ponieważ przykuwa oko.
Oczywiście nie powinno się patrzeć na wygląd...

Muszę przyznać, że dawno nie spotkałam tak mozolnie skonstruowanej intrygi, tak niesamowitych zwrotów akcji. Autorka podrzucała liczne tropy, który skutecznie myliły czytelnika. W kręgu podejrzanych znalazło się kilka osób, jednak nawet przez moment nie podejrzewałam, kto jest rzeczywiście odpowiedzialny za morderstwa kobiet. Akcja pędziła jak szalona, a ja nie mogłam się oderwać. Jednak trochę mi zabrakło w książce tego specyficznego, mrocznego klimatu, tak charakterystycznego dla skandynawskich kryminałów.
Autorka wykreowała interesujące postaci, bardzo rzeczywiste, z mocnymi i słabymi stronami. Główny bohater nie przypadł mi do gustu przez nadużywanie alkoholu, zdrady i stosunek do rodziny. Wielokrotnie chwalił się sukcesami zawodowymi, jednak rozwiązanie sprawy Anny szło mu raczej topornie. Na uwagę zasługuje na pewno Alexia, prostytutka z południa Europy, która mocno walczyła, by zmienić swoje życie. Karina Krawczyk zwróciła uwagę na bardzo trudny temat prostytucji. Mimo, że Norwegia zaostrzyła przepisy, nie rozwiązało to problemu. Kobiety zostały pozbawione wsparcia, nadal istnieje wiele miejsc, gdzie ten nielegalny proceder ma się całkiem dobrze.
Miasteczko głodnych dusz to moje pierwsze spotkanie z twórczością Thora Larsena. Cudownie się bawiłam podczas lektury, totalnie pochłonęła mnie opowiedziana przez autorkę historia. Jestem ogromnie ciekawa kolejnych książek Pani Kariny, a Miasteczko zdecydowanie polecam.

Czy „głodna dusza” może doznać spokoju?

To skandynawski kryminał, w którym znajduje się wszystko co typowe dla tego gatunku... ale również dużo zaskakujących momentów.
Główny bohater, detektyw Bjorn Andersen jest świetnym, oddanym pracy policjantem. Ma dom, dorastającą, wyjątkowo inteligentną córkę i zazdrosną żonę. Niestety praca odciska piętno nie tylko na jego psychice i zdrowiu, ale także na małżeństwie. Praca i… nadużywanie alkoholu. Po mimo zamroczenia alkoholowego, w jakim bardzo często przebywa detektyw, wspólnie ze swoim partnerem Carlem Olsenem, dostają do rozwiązania sprawę morderstwa siedemnastoletniej dziewczyny, Anny Fjeld. Tragedia wstrząsnęła zarówno rodziną, jak i społecznością niewielkiego, ale wyjątkowo malowniczego miasteczka Undredal. Kto mógł dopuścić się takiej zbrodni, która przypomina morderstwo sprzed 40 lat? Czy coś te zbrodnie łączy? Czy morderca powrócił do miasteczka… a może nigdy go nie opuścił? Z pozoru wzorowa uczennica, spokojna i miła okazuję się pracować jako prostytutka, a jej „normalna” rodzina skrywa jakieś tajemnice. Znajomi i życzliwi sąsiedzi także nie są do końca tacy, na jakich się kreują. Kto więc i z jakiego powodu zabił Annę?
Wartka akcja, dużo zaskakujących momentów, mnogość pobocznych wątków sprawiają, że książkę czyta się szybko i z dużym zaciekawienie. Pojawiające się co chwila nowe tropy i nierozwiązane historie celnie wprowadzają zamęt i nie pozwalają się oderwać od książki. Bohaterowie są bardzo realni ze swoimi problemami, rozterkami i życiowymi dylematami. Irytować może nieco zachowanie detektywa, który zdaje się za bardzo „poświęcać” pracy i nie zauważać własnych błędów i uzależnienia od alkoholu. Mimo iż, sam siebie uważa za dobrego policjanta to schwytanie mordercy Anny przysparza mu dużo trudności. Dodatkowo nałóg i nieprzemyślane zachowanie pod wpływem alkoholu dokładają Andersenowi kolejnych kłopotów, zarówno małżeńskich, jak i zawodowych. Żona, przyjaciele, a co najgorsze szef tracą do niego cierpliwość. Kiedy po licznych perturbacjach wydaje się, że wychodzi na prostą i zaczyna na nowo układać sobie życie, nagły zwrot akcji wpycha go w jeszcze większe tarapaty. Czy tym razem detektyw sobie poradzi?
Książka do końca trzyma czytelnika w napięciu. Rozwiązanie sprawy jest naprawdę zaskakujące i niebanalne. Chyba żaden czytelnik się tego nie spodziewa. Książka warta polecenia, na pewno nikt nie będzie się przy niej nudził.

Czy „głodna dusza” może doznać spokoju?

Piękna pogoda sprzyja wypoczynkowi, a nie ma nic lepszego niż odpoczynek w towarzystwie książek. Na rynku pojawiają się coraz to nowe powieści i czasem ciężko znaleźć pośród nich tę, która naprawdę może zaciekawić wielu czytelników. Już jakiś czas temu natrafiłam na rewelacyjną książkę Thor Larsen „Miasteczko głodny dusz”. Jednak niech Cię nie zwiedzie skandynawskie nazwisko autora, ponieważ tak naprawdę kryje się za nim nasza polska autorka Karina Krawczyk. W swojej powieści pozytywnie zaskakuje czytelnika i to pod wieloma względami!

Akcja kryminału toczy się w maleńkim miasteczku Undredal w Norwegii, gdzie ludzie w głównej mierze są skupieni na sobie i swoich problemach. W poniedziałkowy poranek jeden z mieszkańców znajduje nad wodą porzucone nagie ciało dziewczyny. Śledztwo rozpoczyna komisarz BjornAndersen i Carl Olsen. Odkrywają, że ofiarą jest 17-letnia Anna Field. Przesłuchanie osób z otoczenia nastolatki sprawiają, że policjanci dowiadują się o podwójnym życiu dziewczyny. Na pozór dobrze wychowana, skromna i cnotliwa Anna ma swoją ciemną stronę. Nie światło dzienne wychodzą jej niebezpieczne związki z osobami z przestępczego półświatka. Każdy wątek śledztwa policjanci muszą dokładnie sprawdzić, aby czegoś nie przeoczyć. Podczas dalszych działań śledczych powracają do zbrodni, która wydarzyła się 40 lat temu. Wszystko wskazuje na to, że mordercą jest ta sama osoba, która wówczas zamordowała Polkę Agatę Dembską. Zamordowana kobieta była w zaawansowanej ciąży. Pozostawiła po sobie dziecko, które będzie ważnym elementem tej zagmatwanej historii. Mordercy Polki nigdy nie ujęto. Ta zbrodnia odcisnęła piętno na miasteczku i jego mieszkańcach. Teraz nadarzyła się okazja, aby ująć mordercę i należycie go ukarać. W jego odnalezieniu mają pomóc badania DNA, których jeszcze wtedy nie wykonywano. Ich wyniki zaskakują śledczych. Na jaw wychodzą coraz to nowe fakty dotyczące obu zbrodni. Jest wielu podejrzanych, wiele tropów, a gdy komisarz myśli, że ma już mordercę, sprawy nieco się komplikują.

W dalszej części powieści poznajemy bliżej postać 40-letniego komisarza Bjorna Andersa. Jego problemy rodzinne przeplatają się z problemami zawodowymi. Odczuwa wypalenie zawodowe, nadużywa alkoholu i nie potrafi porozumieć się z żoną. W ich relacjach nie ma już miłości, jest tylko obowiązek i rutyna. Coraz częściej dochodzi do kłótni i awantur, a komisarz szuka pocieszenia w ramionach prostytutki, która później okaże się bardzo ważna dla całego śledztwa. W tym toksycznym związku tkwi również jego córka Maria. Bardzo inteligentna i ambitna dziewczyna, która wiąże swoją przyszłość z pracą naukową. Maria musi odnaleźć w tych skomplikowanych relacjach swoich rodziców i pomóc w poprawie relacji między nimi. Niestety, komisarz coraz częściej przynosi swoją pracę do domu, więc cała rodzina żyje zbrodnią, jaka się wydarzyło w miasteczku. Czas ucieka, a Bjorn ma wrażenie, że śledztwo stoi w miejscu. Jednak przychodzi wreszcie przełomowy moment. Jak dalej potoczy się śledztwo? Czy komisarz znajdzie prawdziwego morderca i odkryję jego motyw? Co łączy policjanta z mordercą?

Książka „Miasteczko głodnych dusz” Kariny Krawczyk od Wydawnictwa Million to idealna propozycja na wakacyjny wieczór. Kryminał z elementami powieści psychologicznej, trzymający w napięciu i zaskakujący od pierwszych stron zapewni wiele emocjonujących chwil. Uważam, że to idealne połączenie, w którym znajdziecie szczyptę humoru, liczne zwroty akcji, barwne postacie i o wiele więcej. Gorąco polecam!

Zbyt wiele nieprawdopodobnych wydarzeń i zbiegów okoliczności. Policyjne śledztwo, które polega na aresztowaniu kolejnych osób bez sprawdzenia poszlak i dowodów?

Opowieść kryminalna z dalekiej północy - Norwegii. Bardzo dobrze się czyta, dosyć wartka akcja. A zakończenie zaskakujące. Polecam.

Świetnie się czyta, wciągająca, z polskimi elementami. Polecam!

Świetnie się czyta, wciągająca, z polskimi elementami. Polecam!

Byłoby całkiem fajnie, gdyby nie kilka absurdów. Ktoś podkłada bombę pod samochód. I... nikt się tym nie przejmuje. A to byl samochód policjanta!!! W tym momencie wiarygodność i ocena książki poleciały na łeb, na szyję. A do tego - ktokolwiek stykał się z ofiarą od razu jest ogłaszamy mordercą. "Mamy go". Do momentu, gdy nie okaże się, że ktoś jeszcze później widział się z Anną - i jest nowy morderca. Zachwalany profiler na koniec okazuje się całkiem do d... I tylko to, że książka jest całkiem zgrabnie napisana ratuje ją od niższej oceny.

• Audioteka
  • Legimi audio