Fallen Timbers 1794

Bellona
2021-11-26
2021-11-26
wojskowość powszechna

W sumie lubię Wojtczaka w tych amerykańskich klimatach. Wiadomo, że o samej tytułowej bitwie i kampanii roku 1794 jest parędziesiąt stron, ale i tak fajnie, że taka pozycja pojawiła się na naszym rynku. Pierwsze niecałe dwieście stron książki, to w zasadzie historia stosunków brytyjsko-amerykańsko-indiańskich od końca wojny siedmioletniej do tytułowej bitwy. Sporo tu opisów różnych najazdów, rajdów, oblężeń, negocjacji, generalnie trudnej sytuacji na amerykańskim pograniczu. Niewiele wiedziałem o tych wydarzeniach, więc w sumie nie przeszkadza mi to cofnięcie się w czasie. Zwłaszcza, że im bliżej tytułowych wydarzeń, to książka nabiera tempa, mniej więcej od kampanii Harmara i St. Claira w 1790 i 1791 roku. Autor jak zwykle nie schodzi poniżej pewnego poziomu, książkę czyta się dość dobrze, chociaż pojawiają się jakieś cyfrówki czy dziwnie skonstruowane zdania. Ogółem to przyjemna lektura, gdzieś tam poszerzyła moje horyzonty, bo tematyka jest raczej u nas mało znana.

Kolejna książka p. Wojtczaka o walkach z Indianami, tym razem czytamy o ekspansji kolonistów amerykańskich w rejonie Wielkich Jezior, stanu Ohio i starciami z tamtejszymi plemionami wspomaganymi przez odziały angielskie i kanadyjskie.
Autor dość drobiazgowo i szczegółowo opisuje liczne potyczki, wyprawy wojenne, ataki, rajdy odwetowe itd. ale mimo to czyta się dobrze i szybko.

Nie jest to najlepsza książka tegoż autora.

Nie jest to najlepsza książka tegoż autora.

• Historyczne Bitwy
  • Indianie