Macedonia. Epir. Albania 1912-1913

Wydawnictwo: Bellona
historia
Sponsor

Wojny bałkańskie stały się preludium do wojennej zawieruchy, która swym zasięgiem objęła cały świat. W tej drugiej książce poświęconej I wojnie bałkańskiej, która jest kontynuacją poprzedniej, wydanej w 2010 r. (Bałkany 1912-1913), autor pragnie skoncentrować się na działaniach wojennych na zachodnim teatrze działań, obejmującym swym zasięgiem Macedonię, Albanię, Tesalię, Epir, wybrzeże Adriatyku oraz działania morskie na Morzu Egejskim. Główną siłę sprzymierzeńców z Ligi Bałkańskiej na tym terenie stanowiła armia Serbii, dlatego też większa część tego dzieła jest poświęcona właśnie jej działaniom, chociaż omówione są szerzej także działania armii greckiej i czarnogórskiej. Do zwycięstwa państw bałkańskich przyczynili się bowiem wszyscy sprzymierzeńcy. Niebagatelną rolę na zachodnim teatrze działań wojennych odegrała flota Grecji, która nie tylko zablokowała przeciwnika w cieśninach, umożliwiając swobodę ruchów dla własnej floty i armii, ale też uniemożliwiła dostarczenie tureckich posiłków i zaopatrzenia na front macedoński, co przyspieszyło klęskę Armii Zachodniej. Bez wkładu floty greckiej kampania lądowa trwałaby dłużej, a zwycięstwo państw sprzymierzonych nie byłoby takie pewne.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=serie&sid=130&bid=8460

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=serie&sid=130&bid=8460

Jacek | 2018-12-19
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Szkoda, że nie mogłem przeczytać tej książki za jednym posiedzeniem. Przerwy w przypadku takiej lektury nie są wskazane. Zapomina się niektóre ważne informacje, pojęcia, daty. Tak było i w tym przypadku. Na szczęście nie wpłynęło to negatywnie na odbiór tej pozycji. I to już trzeba zaliczyć do zalet pracy Roberta Rabki. Kolejnym jest sensowny dobór treści - dość szczegółowy, lecz nie przeładowany faktografią. Ciekawym dodatkiem są cytaty ze źródeł polskich (np. prasa, pamiętniki), co pozwala spojrzeć na tę część wojen bałkańskich z innej perspektywy.
Wojny bałkańskie, choć podręcznikowe (wymieniane jako ważny czynnik przybliżający wielką Wojnę), są stosunkowo słabo znane i dlatego prace autora na ten temat są niezmiernie cenne. Przytoczona bibliografia wskazuje na wnikliwe przyswojenie i przeanalizowanie materiału faktograficznego i z treści książki to widać. Praca została napisana w sposób przystępny, zarazem jednak zachowuje walory naukowe. Ze względu na charakter serii nie ma co...

Czytacz | 2016-02-05

Świetnie napisana, oparta na bogatym wykorzystaniu wielojęzycznych źródeł. Skonstruowana jak trzeba, jest polityka, są opisy wojskowości stron, jest analiza działań wojennych. Są atrakcyjne dodatki w postaci przedstawienia działań na morzu i raczkujących sił lotniczych. Są cytaty z uczestników, zdjęcia z epoki i mapki ukazujące 4 bitwy. Nic więcej do polecenia nie trzeba.