Macedonia. Epir. Albania 1912-1913

Historyczne Bitwy
Bellona
2016-01-14
2016-01-14

Książka stanowi kontynuację innej pozycji autora pod tytułem "Bałkany 1912-1913", tym razem jednak Robert Rabka omawia działania wojenne rozgrywane podczas I wojny bałkańskiej na terenie Macedonii, Epiru i Albanii. Jeśli chodzi o układ pracy, to trudno się do czegoś przyczepić. Mamy tematy polityczne (polityka Serbii, sprawa albańska, konferencje pokojowe),omówienie armii walczących stron, ale także opisanie działań militarnych na lądzie, morzu i w powietrzu. Narracja jest dobrze poprowadzona, autor przemyca w tekście sporo interesujących anegdot, ale także relacji korespondentów wojennych. Imponujące wręcz wrażenie robi bibliografia, bo Robert Rabka korzystał z literatury tureckiej, serbskiej czy bułgarskiej. Pod tym względem pozycja trochę nawet przerasta serię i spokojnie mogłaby się ukazać w innym wydawnictwie w pełnej krasie (zmniejszono chociażby liczbę map). Pozostaje tylko czekać, aż Robert Rabka pociągnie temat i napisze pozycję o II wojnie bałkańskiej.

Szkoda, że nie mogłem przeczytać tej książki za jednym posiedzeniem. Przerwy w przypadku takiej lektury nie są wskazane. Zapomina się niektóre ważne informacje, pojęcia, daty. Tak było i w tym przypadku. Na szczęście nie wpłynęło to negatywnie na odbiór tej pozycji. I to już trzeba zaliczyć do zalet pracy Roberta Rabki. Kolejnym jest sensowny dobór treści - dość szczegółowy, lecz nie przeładowany faktografią. Ciekawym dodatkiem są cytaty ze źródeł polskich (np. prasa, pamiętniki),co pozwala spojrzeć na tę część wojen bałkańskich z innej perspektywy.
Wojny bałkańskie, choć podręcznikowe (wymieniane jako ważny czynnik przybliżający wielką Wojnę),są stosunkowo słabo znane i dlatego prace autora na ten temat są niezmiernie cenne. Przytoczona bibliografia wskazuje na wnikliwe przyswojenie i przeanalizowanie materiału faktograficznego i z treści książki to widać. Praca została napisana w sposób przystępny, zarazem jednak zachowuje walory naukowe. Ze względu na charakter serii nie ma co prawda nadmiernego aparatu naukowego, choćby przypisów, ale i tak dostrzega się nie tylko ogromną wiedzę autora, lecz także metodyczne podejście do tematu. Wartościowym dodatkiem jest wskazanie roli flot, a zwłaszcza lotnictwa w tej wojnie. Bardzo dobre są aneksy - i źródłowe, i statystyczne (np. stany flot). O wartości merytorycznej trudno mi jest się wypowiadać, bo nie mam do tego dostatecznej wiedzy. Ale np. bardzo podobają mi się fotografie, ich dobór i sposób rozmieszczenia. Nie podobają mi się za to mapy, ale to stały mankament serii.
Uważam pracę za bardzo dobrą, ciekawie napisaną i aż się prosi o kontynuację w postaci monografii o II wojnie bałkańskiej. Szkoda takiego autora nie wykorzystać...
Jedno mi się tylko nie podobało - skracanie nazw jednostek wojskowych do formy: 1 DP, 1PP itd. Uczono mnie (edytorstwo),że jednostki wojskowe do pułku włącznie zapisuje się z użyciem małych liter, a powyżej - wielkich. Czyli: 1 DP, ale 1 pp. To można sprawdzić w słownikach. Czyżby korekta nie zadziałała?
Pomijając jednak ten mankament oceniam książkę bardzo wysoko.

Świetnie napisana, oparta na bogatym wykorzystaniu wielojęzycznych źródeł. Skonstruowana jak trzeba, jest polityka, są opisy wojskowości stron, jest analiza działań wojennych. Są atrakcyjne dodatki w postaci przedstawienia działań na morzu i raczkujących sił lotniczych. Są cytaty z uczestników, zdjęcia z epoki i mapki ukazujące 4 bitwy. Nic więcej do polecenia nie trzeba.

• Historyczne Bitwy
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • LISTA ZAKUPÓW
  • 0. Posiadam