Legenda o języku

Okładka książki Legenda o języku Pavol Rankov
Okładka książki Legenda o języku
Pavol Rankov Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Czeskie Klimaty literatura piękna
Czeskie Klimaty
Legenda o jazyku
Książkowe Klimaty
2020-12-17
2020-12-17
Tomasz Grabiński
literatura słowacka Czechosłowacja komunizm czasy studenckie Jan Nepomucen - męczennik

Przyznam, że bardzo się zmęczyłam i wynudziłam przy tej książce. Czekałam na wątki z komunistycznej Czechosłowacji, a dostałam arcynudne zajęcia z historii. Nie warto było.

Gdybym usłyszała na początku, że jest to książka dla młodzieży (w stylu Pana Samochodzika) opowiadająca w przystępny sposób o komunistycznej Czechosłowacji (ale i historii średniowiecznej) to może uniknęłabym takiego rozczarowania a minusy zostałyby zneutralizowane. Niestety pozostały
-słabo skonstruowane postaci, sztuczne lub bezbarwne
-prosty język.infantylne dialogi z nadmiarem przekazu informacji
-sceny uniwersyteckie jak na satyrę zbyt nudne ,jak na realistyczne niewiarygodne
-zupełnie niespójne wątki połączone tylko wymową antykomunistyczną
- nadmiar informacji historycznych jak na beletrystykę
-wyraźne podporządkowanie treści i wiarygodności postaci przekazowi ideologicznemu.

-słabo skonstruowane postaci, sztuczne lub bezbarwne
-prosty język.infantylne dialogi ...

Dobra, trochę się dłuży ale dla przyjemności można powoli czytać, na końcu się rozkręca i przez zakończenie warto się trochę pomęczyć w trakcie, takie zaskoczenie spokojnego rytmu. Na pewno przeczytam kolejne bo pasuje duszy :)

Połączenie psychozy społeczno-politycznej czasów "realnego socjalizmu", średniowiecznej Pragi oraz ich wzajemnych stosunkach i oddziaływaniach. Czyta się to dość lekko, ale po przeczytaniu opisów czegoś innego spodziewałem się znaleźć w treści.

To się zaczyna nijako, trochę hermetycznie (historia XIV-wiecznych Czech),ale potem jest świetnie. Genialne wątki o normalizacji.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Nie mogę przestać myśleć o tej książce, dotknęła mi czegoś w duszy.
Świetna konstrukcja, dzięki której wciągają wszystkie wątki.

Nie mogę przestać myśleć o tej książce, dotknęła mi czegoś w duszy.
Świetna konstrukcja, dzięki której wciągają wszystkie wątki.

Świetna poruszająca powieść, jedno z lepszych literackich rozliczeń z komunizmem.

Jedno z większych rozczarowań czytelniczych. Nijaka opowieść na siłę połączona z historią/legendą o Janie Nepomucenie, drętwe i nienaturalne studenckie (uczelniane i prywatne) dialogi, kulejące tłumaczenie. Wymęczyłem się ogromnie czekając, zgodnie z informacją podaną w jednej z poniższych recenzji, na zaskakujące zakończenie. Według mnie nie zaskakuje ono zupełnie niczym. Przyznaję gwiazdki jedynie za parę faktów lub "faktów" dotyczących czeskiego świętego, chociaż osoby, które są nim zainteresowane lepiej zrobią zaglądając choćby do Wikipedii.

Czas na legendę o tym, że język językowi nierówny. Bo jeśli nastawimy się na książkę o systemie znaków niezbędnych do komunikacji, a przeczytamy o języku bardziej cielesnym, dosłownym, to... No właśnie.

Pavol Rankov w swojej najnowszej, wydanej przez Książkowe Klimaty książce połączył Czechosłowacje w okresie po stłumieniu Praskiej Wiosny z czasami średniowiecza i postacią Jana Nepomucena. Jaki związek autor znalazł między zastraszonym, terroryzowanym przez służby bezpieczeństwa kraju z okresem męczeństwa świetego z Kościoła Katolickiego? Brak wolności, strach i kontrolowanie ludzi.

Obserwowanie wchodzących w dorosłe życie bohaterów „Legendy o języku” na tle zamrożonej na pierwszy rzut oka Pragi, której życie kulturalne schowane jest w podziemiu było najciekawszym elementem książki. Moja wiedza z tamtego okresu była naprawdę podstawowa, tym bardziej cieszyła mnie taka narracja. Nudne były niestety studenckie wykłady i niekończące się przemyślenia bohaterów, którzy starali się wielokrotnie szukać drugiego i trzeciego dna, zabierając tym samym możliwość własnej interpretacji. I chociaż sama legenda wzbudziła moją ciekawość, to nie znalazłam tu żadnego punktu zaczepienia. Punktu, który przy tej historii zatrzymałby mnie na dłużej, w który mogłabym uwierzyć.

Krótko podsumowując - była to dla mnie bardzo letnia lektura. Niemniej czytelnicy zainteresowani historią Czechosłowacji i ci bardziej „czuli” na punkcie dysput akademickich znajdą (mam nadzieję) u Rankova o wiele więcej.

Moim zdaniem jest to nudna, drętwo napisana książka, która niewiele wnosi. Męczyłam się, czytając.

• Literatura piękna
  • Czechy
  • Literatura słowacka
  • Słowacja

Dodaj cytat z książki Legenda o języku