Bratysława jest mała

S odstupom času, My a oni / Oni a my, V tesnej blízkosti
literatura słowacka
literatura piękna
mgiełka

Zbiór 19 opowiadań współczesnego słowackiego pisarza Pavla Rankova (rocznik 1964), laureata wielu literackich nagród. Autor w mistrzowski sposób posługuje się krótką formą literacką. Opowiadania to propozycja niezwykłej podróży po oryginalnej wyobraźni pisarza, który po mistrzowsku buduje nastrój niepokoju i wieloznaczności, prowadząc gęstą od psychologii narrację do niespodziewanego, zaskakującego finału.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Atut - Wrocł. Wyd. Oświatowe, 2011

źródło okładki: http://www.atut.ig.pl/

tsantsara | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Sądząc po polskim wyborze 19 krótkich utworów z trzech wydanych na Słowacji w latach 1995-2004 zbiorów opowiadań Rankov porusza się tematycznie na pograniczu ponurej fantastyki, psychologii (snu, małżeństwa i szaleństwa) oraz obserwacji patologii społecznej - agresji i samotności. Wśród wątków społecznych zwracają uwagę rozpad małżeństwa, ucieczka od opresyjnego społeczeństwa w sen, śmierć lub szaleństwo, oraz powtarzalność losów. Mam też wrażenie, że autor rozwija się w interesującą stronę - w kierunku powieści - przynajmniej mnie podobały się najbardziej te najdłuższe opowiadania (Big Brother and the Holding Company, Psy, Drosophila populi), które zawarte są w ostatnich dwu tomach.
Pisarz lubi eksperymentować, porozumiewać się z czytelnikiem ("W drugiej osobie" to rodzaj apostrofy do czytelnika, w której stara się obnażyć jego mordercze instynkty), prowokować, posługując się autokreacją lub intertekstualnością ("List bez nagłówka" sugeruje, że autorem opowiadań, które...

Leszczu | 2014-11-24

Zbiór opowiadań. Nie są złe, ale większość z nich - przewidywalna. W większości można domyślić się, jaka może być puenta, ewentualnie że coś będzie miało miejsce. To jest mój główny zarzut wobec tej książki.
Niemniej, parę opowiadań się wybija ponad resztę i czyta się je przyjemnie. Z notki edytorskiej można się jednak dowiedzieć, że większość z nich to twórczość już dojrzalsza - co oczywiście traktuję in plus, bo widać, że autor rozwija zarówno formy literackie, jak i pomysłowość rozwiązań (choć niekiedy wciąż jasno dających się wydedukować gdzieś od połowy kolejnego opowiadania). Niestety, niektóre z nich nie zostają w głowie prawie wcale, ale - mimo tej szótkowej oceny - myślę, że warto się zapoznać, by wyrobić opinię.
Ja bynajmniej nie żałuję, że przeczytałem.

Michal Zacharzewski | 2013-12-26
Przeczytana: 08 października 2013

Literatury słowackiej niemal kompletnie nie znam i dlatego z zaciekawieniem sięgnąłem po tę książkę. Efekt? To ciekawy, choć mało oryginalny zestaw opowiadań. Poszczególne historie napisane są lekko i przyjemnie, choć przypominają dzieła polskich czy francuskich twórców. W paru historyjkach przewija się też Polska. Ciekawie nas ci Słowacy widzą.

karo663 | 2017-05-17
Ansy | 2017-04-07