Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej). Dramat

Okładka książki Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej). Dramat Pavol Rankov
Okładka książki Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej). Dramat
Pavol Rankov Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Słowackie Klimaty utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Słowackie Klimaty
Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy)
Książkowe Klimaty
2015-08-05
2015-08-05
Tomasz Grabiński
literatura słowacka

Zdarzenia opisane w dramacie dzieją się w okolicy 1 września, albo kiedy indziej. Czworo znajomych: Mária, Ján, Gabriel i Peter. Czytelnik obserwuje ich na przestrzeni lat. Autor pokazuje nam jak bardzo życie może poplątać losy człowieka. Czasem najlepszy przyjaciel staje się wrogiem.

Nie mam w zwyczaju czytać tego typu książek i ciężko mi się odnieść jeśli chodzi o opinię. Natomiast historia dosyć ciekawa. Co prawda liczyłam na inny wymiar opowieści ale nie zanudziłam się przy tym. Czyta się bardzo szybko, w końcu ma nieco ponad 90 str.

Nasamprzód dzieło Rankova poznałem poprzez sztukę wrocławskiego teatru Ej!Aj! Sztuka, mimo że oparta na scenariuszu skróconym w stosunku do książki, wywarła na mnie wrażenie spójnej i kompletnej. Jest to ciekawa opowieść o miłości, polityce, a także o tym, jak mały wpływ mamy czasem na własne życie.

Następnie przeczytałem powieść. Oczywiście jest tam dużo więcej wątków niż w dramacie, są też bardziej rozbudowane. Dopiero na samym końcu przeczytałem dramat. Mam teraz wrażenie, że gdybym to od niego rozpoczął lekturę, wydawałby mi się płytki i banalny. Jest to oczywiście wrażenie mylne, biorące się stąd, że całe sceny, czy wręcz rozdziały, w sztuce są pomijane, bądź sygnalizowane pojedynczymi zdaniami. W rzeczywistości jest to esencja powieści.

***

Sztuka będzie ponownie wystawiona 04.06.2016 r. we wrocławskim Miserarcie. Jeśli ktoś ma okazję, polecam obejrzeć.

Następnie przeczytałem powieść. Oczywiście jest tam dużo więcej wątków niż...

• Domowa biblioteczka
  • Sprzedam
  • SERIA - Słowackie Klimaty
  • W 80 książek dookoła świata

Pavol Rankov Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej). Dramat Zobacz więcej