Król ptaków

Okładka książki Król ptaków Ewelina Misiak
Okładka książki Król ptaków
Ewelina Misiak Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2020-12-11
2020-12-11
9788382190854

"KRÓL PTAKÓW" EWELINA MISIAK

Polski debiut literacki, zakwalifikowany do kategorii :powieść obyczajowa, romans.
Prosty pomysł, nieskomplikowana fabuła, wyraziści bohaterowie. prosty język oraz styl.
To wszystko powoduje, że lekturę tą czyta się niezwykle szybko.
Jest klimatycznie, zagadkowo i ciekawie.
Szkoda, że tak ważne wątki zostały urwane, przez co zostały spłycone zupełnie.

Przyznam, że czytając bardzo długo nie wiedziałam o co chodzi. Nie wiem jaki jest sens tej historii.

Warszawa, lata ówczesne. Nasza główna bohaterka to Samanta. Młoda, piękna dziewczyna, która jest studentką SGH ostatniego roku ekonometrii. Zdolna, bystra i mądra, Żyje w ciągłym biegu, ciągle to nowe projekty, w które się angażuje na maksa. Dostała się na płatne praktyki studenckie w renomowanej korporacji. Jest najmłodsza w zespole projektowym i jest jedyną dziewczyną. Mimo to każdy wie, że można na nią liczyć i że to właśnie ona jest najbardziej wartościowym ogniwem w pracy.
Prywatnie Samanta unika mężczyzn. Jej relacje męsko-damskie szybko się kończą. Ma powodzenie, jednak nie może znaleźć tego jedynego.
Plotka głosi, że woli dziewczyny, co zaczyna odstraszać potencjalnych zainteresowanych nią mężczyzn.
Pewnego dnia Samanta poznaje Gabriela. Jednak chłopak ten ma swoją tajemnicę, która będzie miała wpływ na jej dalsze życie.

Jeśli jesteście ciekawi historii Samanty, to zapraszam do przeczytania tej powieści.

Autorka poruszyła ważne tematy nie tylko dla młodych : przyjaźń, zdrada, poszukiwanie siebie, ambicje i dążenie do samorealizacji.
Widać jak trudno jest zawodowo kobiecie zaistnieć w męskim gronie i jak jasno należy określać granice relacji.

Zapraszam WAS do siebie https://ostatniastrona.com.pl/

"KRÓL PTAKÓW" EWELINA MISIAK

To wszystko powoduje, że lekturę tą czyta się niezwykle szybko.
Jest klimatycznie, zagadkowo i ciekawie.
Szkoda, że tak ważne wątki zostały urwane, przez co zostały spłycone...

Sięgając po tę książkę, miałam nadzieję na jakąś lekką romantyczną fabułę, która pozwoli mi trochę oderwać głowę od codziennych spraw i obowiązków, niestety okazało się, że historia trochę rozminęła się z moimi oczekiwaniami.
Przykro mi to pisać, ale kiedy sięgam pamięcią wstecz ciężko, jest mi przypomnieć sobie, taką obojętność wobec innych postaci i ich losów, jak w tej powieści. Główna bohaterka, choć była osobą dojrzałą i miała głowę na karku, to jej infantylne zachowanie często było dla mnie niezrozumiałe i bardzo drażniące.
Książka ma też oczywiście swoje plusy i dla mnie na przykład spore znaczenie miał fakt, że autorka potrafiła niejednokrotnie zaskoczyć mnie jako czytelnika i dać nieco do myślenia.
Jeśli po przeczytaniu tego wstępu zastanawiacie się, o czym właściwie opowiada „Król Ptaków”, to odpowiadam, że jest to powieść o ambicjach, przyjaźni i w końcu o próbie odnalezienia miłości.

Samanta jest osobą, u której inteligencja i uroda idą ze sobą w parze. Błyskotliwa i pragnąca osiągnąć sukces studentka SGH nie boi się poświęcenia i ciężkiej pracy. Ma swoje plany, a ich realizacja jest dla niej najważniejsza, przez co jej sfera uczuciowa stała się porządnie zaniedbana. Pomimo powodzenia, jakim cieszy się u płci przeciwnej, dziewczyna nie chce angażować się w związki, a fakt że w swoim najbliższym otoczeniu zaczyna być postrzegana jako osoba homoseksualna, komplikuje sprawy jeszcze bardziej.
W dniu, w którym Samanta poznaje tajemniczego Gabriela, jej serce nagle zaczyna mocniej bić, lecz mężczyzna ma pewną skrywaną przez lata tajemnicę, która może zaważyć na dalszym losie tych dwojga ludzi.

Poznajemy w niej Samantę. Studiuje ekonometrię i pracuje w korporacji, czemu poświęca całą swoją energię. Dzięki ciężkiej pracy osiąga sukces, który otwiera jej drogę do nowych znajomosci, zapewniających jej życie na wysokim poziomie. Skupiona na karierze, nie była nigdy w związku, a jej rodzina i znajomi robią coraz śmielsze aluzje z tym związane.. Żeby za dużo nie zdradzać powiem tylko, że na drodze Sam stanie kilka osób, które potencjalnie mogą okazać się dobrą partią na przyszłość i sprawią, że zastanowi się nad swoimi życiowymi priorytetami.
Jest to książka napisana lekkim językiem. Czyta się ją przyjemnie, chociaż główna bohaterka nie będzie moją ulubioną postacią. Jej decyzje bywają ciężkie do wytłumaczenia. Trudno zrozumieć jej motywacje, ponieważ nie są wyjaśnione nam do końca jej myśli i uczucia. Przez większość książki myślałam, że wiem o co chodzi, kogo Samanta darzy prawdziwym uczuciem, jednak ten wątek został mocno ucięty, a w jej życiu pojawiła się kolejna osoba, do której ciężko się przyzwyczaić. Na ważne i ciekawe wątki przeznaczono za mało czasu, natomiast na szczegółowe opisy kilkunastu posiłków w restauracjach, które jadła Samanta znalazło się sporo miejsca na 228 stronach tej książki. Nie czytało się jej źle, ale czuję spory niedosyt. Historia miała potencjał, który w mojej opinii nie został wykorzystany.

To chyba była pierwsza taka obyczajówka, której zachowania bohaterki nie rozumiałam do końca. Autorka zdradzała nam częściowo jej myśli, choć wciąż pozostawiała w napięciu. Choć bardzo się starałam wniknąć w umysł Samanty, to jednak w ogóle mi się to nie udawało. Unikała mężczyzn jak ognia, choć w ogóle się z tego nie tłumaczyła. Wciąż chodziło jej po głowie pokazanie komuś czegoś, ale tak naprawdę nie byłam przekonana co i komu chce udowodnić. W momencie, kiedy spodziewałam się, że darzy miłością kogoś innego, ona znów zmieniała front wiążąc się z kimś innym tylko dlatego, by ponownie i niespecjalnie zagrzał u niej miejsca. Wodzona zazdrością o przyjaciółkę starała się ją uchronić przed kolejnymi zawodami miłości. I tutaj coś mi zaczęło świtać o co może chodzić, lecz nagle znów ktoś się pojawił i Samanta doznawała niespotykanych jak dotąd uczuć. To było lepsze jak telenowela:-) Nie byłam w stanie odłożyć jej na bok, gdyż co chwila coś się działo. I te tajemnice, jej przemyślenia, które za każdym razem zawierały jakąś nieprzeniknioną wiedzę. To właśnie chęć jej poznania zaprowadziła mnie do samego końca. Czy się zawiodłam? Oceńcie to sami:-)
Książka totalnie niepozorna, z wyglądu skromniutka i chyba prawie do samego końca zastanawiałam się skąd ten tytuł, skoro do niczego mi nie pasował. Dopiero później autorka odkryła swoje skrzydełka i dostrzegłam tą brakującą kropkę nad i:-)
Powieść strasznie niejasna. Zostajemy wywodzeni w pole kilka razy i zastanawiamy się, dlaczego? Wyborów głównej bohaterki nie da się przewidzieć. Zupełnie jakby co jakiś czas spadała z kosmosu i wiła sobie nową historyjkę z nowym gniazdkiem. Ale zazdrościłam jej jednego mężczyzny, który był idealnym kandydatem na męża, a który... A nie powiem wam:-)
Podsumowując, książka bardzo mi się spodobała. Pisana lekkim piórem, choć z zawiłymi historiami. Niespotykane zwroty akcji i ciągła tajemnica, którą każdy z nas będzie chciał odkryć. Polecam fanom grzecznych obyczajówek, którzy chcą poczuć narastająca niepewność:-)

Kolejna powieść obyczajowa za mną. Bardzo zaciekawiła mnie, przyciągająca oko okładka i postać tytułowego króla ptaków.

Książka opowiada historie Samanty – młodej, uzdolnionej studentki, która robi błyskawiczną karierę w korporacji. Dziewczyna podczas niezobowiązującej kolacji z kolegą z pracy, poznaje jego sympatię. Przypadkowe spotkanie z Zuzą będzie punktem zwrotnym w życiu Samanty. Autorka przedstawia w powieści korporacyjny świat, w którym pieniądze i pozycja społeczna są doskonałym narzędziem, służącym do manipulowania innymi. Główna bohaterka, wchodząc do tego bezwzględnego świata musi dokonać wielu wyborów. Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem? Czy pokonując drogę na szczyt kariery zawodowej, można postępować w zgodzie z samym sobą? Młoda utalentowana dziewczyna pracująca w męskim gronie, musi postawić ostre granice w kontaktach z kolegami z pracy.

Temat książki ma naprawdę ogromny potencjał. Autorka dotyka wielu ciekawych i ważnych tematów dotyczących skomplikowanych relacji międzyludzkich. W mojej opinii potencjał ten nie został on do końca wykorzystany. Powieść choć objętościowa niewielka, zawiera szereg niepotrzebnych i nużących opisów. Fabuła toczy się dosyć flegmatycznie. Książka momentami jest zwyczajnie przegadana Interesujące wątki, zostały potraktowane dosyć pobieżnie. Postać tytułowego króla ptaków, pojawia się dopiero na końcu książki. Szkoda, bo Gabriel wydaje się być naprawdę ciekawą, inspirującą i oryginalną postacią i chciałabym poznać go bliżej. Zakończenie powieści pozostaje dla mnie dużą zagadką. Chyba nie do końca zrozumiałam, co autorka miała na myśli.

Nasza główna bohaterka jest studentką ekonometrii na warszawskim SGH. Jest inteligentna, pilna, ambitna. Ma wielkie plany, które realizuje skupiając się na nauce i popołudniowej pracy. Dziewczyna stroni od wszelkich wyjść ze znajomymi, zarówno z koleżankami, jak i kolegami. Jednak autorka sugeruje nam, że woli kobiety...
Z czasem życie Eweliny odmieni się za sprawą współlokatorki, przyjaciela od tenisa, bogacza od Marcedesa i na koniec tajemniczego Gabriela.

Król ptaków jest dość specyficzną książką. Dziwnie prowadzona fabuła, która niby szybko gna, ale i skacze z wątku na wątek. Niewątpliwie dużo się dzieje, aż nie wiadomo na czym się skupić.

Samanta powoli kończy studia, a nie przedstawiła jeszcze rodzinie żadnego chłopaka. Przy każdej wizycie nagabywana jest podobnymi tekstami, co każdą z nas mogłoby zdenerwować. W tych momentach jej współczułam...

Chciałabym żeby autorka bardziej rozwinęła wątek z Gabrielem. Dla mnie wyjaśnia niewiele. Koniec książki nie przyniósł mi nic, chyba go nie zrozumiałam. Jeśli mnie zapytasz jak się skończyło to odpowiem: nie wiem.

Z czasem życie Eweliny odmieni się za sprawą...

„Już od dawna nie doświadczyła niczego, co mogłoby dodać jej skrzydeł.”

Poznajemy Samantę, pewną siebie, niezależną, młodą kobietę. Jest uzdolnioną studentką ostatniego roku ekonometrii. Idealnie potrafi połączyć naukę i pracę. Jest bardzo sumienna, obowiązkowa, dobrze zorganizowana, pracowita. Żyje w ciągłym pośpiechu, brnie do przodu pokonując kolejne przeszkody. Atrakcyjna, zadbana, zwraca uwagę mężczyzn z pracy i uczelni. Skutecznie jednak unika bliższych z nimi znajomości. Nie potrafi, albo nie chce się angażować. Krążą o niej plotki, że woli kobiety. W pewnym momencie poznaje Gabriela, małomównego, spokojnego mężczyznę, który ma swoje tajemnice. Jego poznanie zaowocuje licznymi zmianami w jej życiu.

Powieść pod wieloma względami bardzo nieoczywista i mało przewidywalna. Autorka od samego początku daje nam do zrozumienia, że Samanta woli kobiety. A jaka jest prawda? Wyraźnie ukazuje sposób postrzegania takich osób. Nie jest to miłe, za to bardzo prawdziwe i krzywdzące. Rodzina, najbliżsi, ciotki i babcie ich ciągłe nagabywanie i krytyka – w stosunku do młodych, samotnych kobiet. Nie każda z nas ma potrzebę bycia z kimś, posiadania dzieci, rodziny. Postrzeganie kobiety przez pryzmat mężczyzny – dla mnie to uwłaczające – dobrze, że zaczyna się to zmieniać. Pani Ewelina ukazuje wręcz namacalnie, z czym musi zmagać się kobieta, która nie chce być związku. Pytania rodziny, znajomych o to, „dlaczego wciąż jesteś sama” są nie na miejscu i mogą bardzo krzywdzić. Gołębie – pasja i zaangażowanie w ich hodowlę.

Bardzo dobry pomysł na książkę, ale… chwilami miałam poczucie, że niektóre wątki autorka potraktowała pobieżnie, szkoda. Całość wypada dobrze.

„Już od dawna nie doświadczyła niczego, co mogłoby dodać jej skrzydeł.”

• BIBLIOTEKA
  • Moje :)
  • Przeczytane 2021
  • Projektowałam okładkę
  • Polscy autorzy

Dodaj cytat z książki Król ptaków