Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła

Okładka książki Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła Christopher Berry-Dee
Czarna Owca
2021-03-10
2021-03-10
Tomasz Wyżyński
kryminologia zbrodnia morderstwo mordercy morderczynie kobieta

Czy masz odwagę podążać drogą śmierci?

Książka napisana lekko, próbująca naszkicować nam profil psychologiczny wybranych morderców wraz z popełnionymi przez nich zbrodniami. Nie jestem fanem takiej literatury, ale czytałem z zaciekawieniem.

Autor nie owija w bawełnę że seryjni zbrodniarzem nie mają sumienia i trudno się z tym nie zgodzić. Próby zrozumienia ich działania jest trudne i czy kiedykolwiek ktoś to rozgryzie?

Christopher Berry-Dee, słynny kryminolog, który w swojej karierze miał możliwość konwersować z wieloma psychopatami po raz kolejny uraczył nas kulisami przeprowadzonych przez siebie rozmów. Mogłoby się wydawać, że osoba mająca tak solidne zaplecze rzeczywiście na łamach napisanej przez siebie książki ukaże tytułowe „rozmowy z psychopatami”. I owszem, przedstawia sylwetki historycznych i współczesnych zbrodniarzy. W tym osób, z którymi nawet nie rozmawiał. Może zatem toczył z nimi rozmowy, ale we własnej głowie? Wolę nie zgadywać.

Już na samym wstępie książki pojawiają się absurdalne fragmenty, takie jak ten, gdzie autor książki o mordercach, którzy pozbawili życia wielu osób, deklaruje czytelnikom dobrą rozrywkę. Pod pewnym względem ta obietnica została spełniona. Faktycznie, książka wywołuje uśmiech na ustach. Bo ciężko brać ją na poważnie.

Słynne sformułowanie z poprzednich książek autora, tj. te o wróżkach i słoniach pojawiło się zaledwie raz, podobnie jak kwiecista metafora „gówno trafiło w wentylator”. W zamian pojawiły się osobiste spekulacje na temat pewnych psychopatów, którzy w ocenie autora „musieli być naprawdę wspaniałą parą w łóżku”. Autor poświęca kilka akapitów, w których podkreśla z jak bardzo zwyrodniałymi przestępcami, seryjnymi zabójcami miał do czynienia po to, by skwitować to nonszalanckimi słowami „Nigdy nie robiło to na mnie wrażenia”. Fascynujące.

Gdyby odseparować zbędne dygresje autora i jego megalomańskie zapędy – byłaby to dobra książka. Ale gdyby faktycznie to uczynić wyszłaby z tych pozostałości raczej broszura. Trzeba przyznać, że Berry-Dee trzyma poziom, który jest stabilnie niski. Najbardziej absurdalny cytat z tej niezwykle wywindowanej pozycji pozostawiam poniżej. Już w zasadzie na podstawie tych dwóch zdań można sobie wyrobić opinię o tej książce bez czytania jej

"Seryjni mordercy to zjawisko stosunkowo rzadkie i pisarze zajmujący się nimi są często oskarżani o to, że odgrzewają stare tematy. Oczywiście każdy ma prawo do swojego zdania, a my, pisarze, musimy szanować opinie krytyków, ale warto, by była to krytyka rzeczowa, nie zaś histeryczne zarzuty laików, przede wszystkim ludzi, którzy nigdy nie spotkali seryjnego mordercy, a cóż dopiero mówić o napisaniu trzydziestu siedmiu książek na temat ich zbrodni, tak jak ja w ciągu kilku dekad."

Przeczytana w ebooku. Ciekawa, wciągająca. Niektóre rozdziały ciekawsze od pozostałych. Polecam. Dużo się dowiedziałam. :)

Początek przydługi i powolny, ale później książka nabiera tempa. Wciąga i wbija w fotel. Z pewnością sięgnę po inne pozycje tego autora.

Zacznę od tego, że jak można dać tytuł ROZMOWY z psychopatami, jeżeli w książce nie ma ani jednej rozmowy? Jest dosłownie kilka cytatów i to nie z rozmów z autorem. TO jest głównym minusem książki, ale nie jedynym. Książka długo się zaczyna, są jakieś trzy rozdziały lejące wodę o tym czym jest psychopata itp. Następnie mamy rozdziały o różnych zabójcach i mnie jako osobę, która wcześniej się tym nie interesowała i nie znała żadnego przypadku po części te rozdziały ciekawiły, jednak szybciej i konkretniej by było jak bym po prostu przeczytała te historie w jakiejś Wikipedii, bo niestety są strasznie rozwleczone, non stop jakieś powtórzenia, opinie autora które nic nie wnoszą, dygresje na odległe tematy i poszatkowana historia między tym wszystkim. Nie doczytałam do końca, strata czasu, na pewno nie sięgnę po inne książki autora.

Wbija w fotel i nie pozwala oderwać się nawet na minutę. Pochłonięta w dwa dni. Polecam serdecznie! :)

Temat psychopatii i psychopatycznych morderców dość mocno eksplorowany jest przez kino, od klasycznego Milczenia Owiec, po seriale o profilowaniu CIA czy FBI. Niemniej nadal pasjonujący. Ale to pozycja to bełkot autora jaki ja jestem fajny, bo miałam okazję porozmawiać sobie z kilkoma w więzieniu. Ależ jestem wyjątkowy. Och opowiem ci trochę o mojej pracy , bo taki jestem kozak, że wszedłem porozmawiać z nimi do celi.
Kazusy są już lepiej opisane w podstawowych podręcznikach psychopatologii. Tutaj otrzymujemy tylko pompowanie ego autora. Dno.

Chciałabym przedstawić Wam bardzo dobrą i mocną książkę!
Rozmowy z psychopatami to zbiór historii seryjnych morderców seksualnych.
Pan Christopher wykonał bardzo dobrą robotę i przedstawił nam wiele ciekawych i przerażających historii.
Możemy poznać takich seryjnych morderców jak John Reginald Halliday Christie, Peter Kürten, Carol Mary Bundy i wielu innych.
Poznajemy motywy zbrodni ich daty oraz przebieg.
Każda postać jest dokładnie opisana, od dzieciństwa aż po ich kres.
Książka pozwala nam poznać chore umysły tych osób i ich obrzydliwe fetysze.
Książka raczej nie jest dla osób o słabych nerwach, ale ja nie mogłam się o niej oderwać!
Gdy tylko odkładałam lekturę, cały czas o niej myślałam i analizowałam dokładnie każdą sprawę i każdy krok złoczyńcy.
Chciałam jak najlepiej zrozumieć te chore myśli, które skłaniały do zabójstwa.
Bardzo dużym plusem są także wstawki autora.
Jego własne przemyślenia na dany temat i słuszne obserwacje.
Widać, że Pan Christopher włożył w książkę wiele czasu i ciężkiej pracy, za co należą mu się wielkie oklaski!
Moim zdaniem to najciekawsza i najlepsza książka, jaką przeczytałam w tym roku!
Polecam każdemu!

Ocenka: 10/10

Chciałabym przedstawić Wam bardzo dobrą i mocną książkę!
Rozmowy z psychopatami to zbiór historii seryjnych morderców seksualnych.
Poznajemy...

Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła ☠️
Przedstawione nazwiska to pięciu mężczyzn i dwie kobiety. Są w rożnym wieku z odległych zakątków świata. Łączy ich jedno. Zamordowali człowieka. Większość z nich wielokrotnie. Z uśmiechem na ustach i ekscytacją, a także domieszką niezdrowej fantazji i spełnienia. Dla zaspokojenia i osiągnięcia euforii czy orgazmu. Książka podzielona jest na 12 głównych rozdziałów. Połowa jest teorią o działaniu psychiki a kolejnych sześć rozdziałów dedykowanych jest naszej wspaniałej siódemce. Dowiadujemy się ich historii, dzieciństwa, młodości i pierwszych zbrodni. W niektórych przypadkach nawet sposobu śmierci. Opisy są szczegółowe co bardzo mi się podoba. Autor ukazuje cechy wspólne, które ich łączą. Coś co mają w psychice. Na stronach znajdziemy również cytaty z nagrań czy zapisków - prawdziwe słowa morderców. Bardzo intrygujące, obiecuje, że będzie to nie lada gratka dla miłośników tej tematyki.

Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła ☠️

• True crime