Nawiedzona Polska

horror
4generations
2020-11-02
2020-11-02
horror groza fantastyka strach antologia zbiór opowiadań creepypasta ebook

Chodźcie! Zapraszam! Ulokujcie się wygodnie przy ognisku, bo oto przyszedł czas na opowiadanie strasznych historii. Boicie się? Sucha gałąź trzasnęła w oddali. Spokojnie, to tylko wiatr. A może nie?

𝟐𝟏 𝐡𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐢
„Nawiedzona Polska” to antologia krótkich legend, historyjek opowiadanych po zmroku przy ognisku, czy też na szkolnych wycieczkach. Wszystkie operują w tematyce nieprawdopodobnych zjawisk, ocierając się delikatnie o grozę. Każda gawęda posiada jasne określenie, z jakich rejonów Polski pochodzi, co wpływa finalnie na ich postrzeganie i nie trzeba się niczego domyślać. Dodatkowo na zakończenie autor dodawał własne komentarze, podsumowując opowieści i ukazując je w szerszym kontekście. Zazwyczaj taki zabieg mnie irytuje, tutaj jednak fajnie było dowiedzieć się więcej o motywach, czy też fizycznych miejscach, w których dzieje się akcja. Jak to w zbiorach bywa są lepsze i gorsze teksty. Osobiście urzekły mnie „Iskiereczka”, „Szafa”, „Gra”, „Za garść cukierków”, ”Bezpieczne miejsce”. Dużo więcej opowiastek zamiast straszyć to poucza i zaskakuje swoim tragizmem. Przyznam szczerze, że sama znam kilka lokalnych opowiastek, ale nigdy nie zwróciłam uwagi na to jak wielką funkcję moralizatorską mają. Dopiero w tym zbiorze popatrzyłam na nie z całkiem innej strony – plus właśnie za te nauki. Oprócz tego bardzo się cieszę, że poruszają różnorodną tematykę.

𝐖𝐚𝐝𝐲
Chociaż sam zamysł, aby zebrać lokalne straszne historie z całej Polski jest bardzo dobry, to jednak pod względem wykonania nie wyszło to już idealnie. Pierwszy i największy problem książki to korekta, której nie ma. Występuje masa powtórzeń i błędów, które sprawiają, że książka bardzo traci. I choć czyta się szybko, za sprawą prostych (czasem aż za bardzo) zdań, to jednak co rusz te błędy dają o sobie znać i niwelują jakikolwiek klimat opowiastek. Również styl przedstawienia poszczególnych historii jest różny. Rozumiem zamysł, krótkich dynamicznych gawęd przedstawianych przez różne osoby, ale to się sprawdza w formie mówionej, a w pisanej razi w oczy. Masa też jest personifikacji, które z początku wzbogacały tekst ale potem zaczęłam je wyłapywać (oraz analizować) i tym samym odchodzić od sensu opowiadań. Chociaż każda z historii jest która, to czasem wkradał się w nie dziwny chaos, zwłaszcza gdy pojawiało się więcej bohaterów.

𝐏𝐨𝐝𝐬𝐮𝐦𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞
„Nawiedzona Polska” to debiut autora, który niestety nie wypalił tak dobrze, jak powinien. Książkę czyta się szybko, bo całość ma trochę ponad 100 stron. W mojej ocenie wypada dość przeciętnie. Nie budzi grozy, ani strachu. Ale tak to już jest z tego typu opowiastkami. Przy ognisku w ciemną noc pewnie byłoby trochę inaczej. Większość z nich bardziej zaskoczyła mnie swoim wychowawczym charakterem, ukazaniem bólu którym przez lata przesiąknęło nasze społeczeństwo. Każdy, kto sięgnie po ten zbiór nie powinien nastawiać się na ciarki na plecach i bezsenne noce. To jest bardziej zbiór naszych rodzimych strachów, o których po lekturze można trochę więcej przeczytać. Z ciekawością będę wypatrywała kolejnego dzieła tego autora, bo myślę że jeszcze nie raz mnie czymś zaskoczy.

𝟐𝟏 𝐡𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐢

Nawiedzona Polska to zbiór 21 króciutkich historii, jakie opowiadało się pod kocem będąc dzieciakiem. Jedne mniej lub bardziej przerażające, inne wręcz tak fantastyczne, że trudno, by je nawet zaszufladkować jako straszne. To co jednych przyprawia o ciarki, innych śmieszy. Warto pamiętać, by nie negować wiary innych, jeśli ktoś wierzy w zjawiska paranormalne, Boga czy bóstwa, to tylko jego osobista sprawa. I nie ważne czy Wy w tę magię wierzycie, nie macie prawa osądzać innych.

W tym zbiorze znalazły się bardzo nierówne sobie historie. Jedne wzięte rodem z przedszkola, inne zaś znam z lat nieco późniejszych, nastoletnich. Mało o której historii wcześniej nie słyszałam, ale były i takie. Niektóre opowiastki na tyle mnie zainteresowały, że chętnie do nich wrócę, przynajmniej po to, by z kimś o nich porozmawiać. Sam styl autora jest bardzo lekki i gawędziarki.

Ogromnym minusem tego ebooka jest niewątpliwie korekta, a raczej jej brak. Momentami nie dało się tego czytać, mnóstwo błędów, literówka na literówce, oczy bolały, nie kłamię. Czy to było wydawane w pośpiechu? Nie mam pojęcia, jednak ja bym czegoś takiego nie wypuściła, a redakcji powinno być co najmniej wstyd.

Redyk 6/10
Słowo Harcerza 6/10
Nie w moim domu 5/10
Bestia 6/10
Czerwona Msza 6/10

Ostateczna ocena to 5 z plusem, ale za samo wydanie bardzo chętnie wystawiłabym 2

2062

"Zebrane historie zostały opowiedziane na nowo, w sposób jak najwierniej oddający klimat oryginału zasłyszanego pod namiotem, w opuszczonym domu, czy podczas nocnej przejażdżki samochodem."

Antologia troszkę stylizowana na beznadziejnych Upiornych opowieściach po zmroku, ale o niebo lepsza, dzięki autorowi!

Zamglone opowiadania, nasycone mrokiem i tajemnicą, grozą i legendą.

Kolejna niezła antologia polska, Każde opowiadanie, inspirowane prawdziwymi opowieściami, pochodzi z innego regionu Polski. Obszerne komentarze do każdej historii i bogate źródła i przypisy.

Polecam - można się nawet przestraszyć. Narracja bardzo klimatyczna.

Spis treści

Redyk

Chusta

Krople

Iskiereczka

Szafa

Szum

W tej historii jest wiedźma

Żar

Słowo Harcerza

Nie w moim domu

Bestia

Czerwona Msza

Zamglone opowiadania, nasycone mrokiem i tajemnicą, grozą i...

„Nawiedzona Polska” to zbiór opowiadań grozy, czegoś w stylu internetowych creepy-past, pochodzących z różnych zakątków naszego kraju. Do każdego województwa przypisana jest jedna historia, która wywodzi się z tamtych stron. Opowiadania są naprawdę krótkie, każde ma jedynie kilka stron i zakończone jest zwięzłym komentarzem. Bardzo spodobało mi się to, że na końcu autor umieścił listę źródeł z których korzystał i do których można zerknąć, by poszerzyć swoją wiedzę o danej historii.

Opowieści te nie były tak straszne, jak z początku się spodziewałam. Większość z nich nie wywołała u mnie strachu, nie mówiąc już o tym, bym nie mogła przez nie spać po nocach. Pod tym względem trochę się zawiodłam. Ale dreszczyk grozy – mniej lub bardziej - czuć z każdej historii, a kilka z nich sprawiło, że przez moment miałam gęsią skórkę. Bardzo spodobały mi się kryjące się za nimi cząstki prawdziwych wydarzeń, elementy ludowości, cienie przeszłości oraz fakt, że część z nich to historie, które początkowo były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. To głównie dlatego zdecydowałam się objąć tę książkę patronatem medialnym.

Muszę też dodać, że zazwyczaj w zbiorach opowiadań nie lubię występujących po tekście komentarzy autora. Tutaj jednak bardzo mi się one podobały, były ciekawe i tłumaczyły pochodzenie każdej z historii, jej przesłanie, występujące w niej motywy i przywoływały inne, podobne historie. Chociaż niestety uważam, że czasami styl autora mógłby być lepszy – wiem, że starał się on jak najlepiej oddać klimat oryginału, jednak opowiadając te historie na nowo, mógł nieco poprawić niektóre zdania.

Polecam "Nawiedzoną Polskę" szczególnie tym, którzy interesują się ludowymi opowieściami okraszonymi elementami grozy.

• Przeczytane 2020
  • Chcę