Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej

Okładka książki Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej Maria Stachurska
Okładka książki Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej
Maria Stachurska Wydawnictwo: Burda Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Burda Książki
2020-11-25
2020-11-25
Auschwitz II Wojna Światowa Biografia Położna

Nie znałam wcześniej historii Stanisławy Leszczyńskiej. Jestem wdzięczna Pani z biblioteki za polecenie tej książki.

Biografia napisana przez krewną głównej Bohaterki. Można powiedzieć: wspomnienia z pierwszej ręki.

Wielki plus za cztery wklejki zdjęć z rodzinnego albumu.

Za pomnik Stanisławy Leszczyńskiej niech wystarczy okolo trzech tysięcy porodów odebranych przez Nią w obozie zagłady i żadnego przypadku zakażenia u kobiety rodzącej .
A także fakt , że w trakcie trwania wojny same "Niemki wystąpiły do administracji Izby Położniczej, by przywrócić Stasi uprawnienia. Udało się". Tak była szanowana i ceniona.

Kiedy będąc jeszcze na wolności zachorowała, odwiedziły ja żydowskie znajome i przekazały, że nawet rabin się za nią modlił ( za chrześcijankę).

"Położną była przez trzydzieści osiem lat.
Podczas porodów, które przyjmowała, nie umarło żadne dziecko ".

Jako mama dziecka niepełnosprawnego, które urodziło się w wyniku powikłań okołoporodowych ( zawinionych z powodu błędu ludzkiego) jestem szczególnie przejęta ta książka...

Wielki plus za cztery wklejki zdjęć z rodzinnego albumu.

O silnej kobiecie, położnej z powołania, która przeżyła i przetrwała obóz pomagając innym kobietom . Bardzo mądra kobieta z
kierujaca sie w zyciu zasadami i sumieniem. Książka warta przeczytania. Polecam.

Jedna z pierwszych książek jakie przeczytałam na Legimi. Mam ją na wirtualnej półce do dziś i na pewno jeszcze do niej wrócę. Napisana bez zbytniego patosu. Otwarcie i szczerze.

Biografia Stanisławy Leszczyńskiej.
Jest to książka dla osób które posiadają już jakąkolwiek wiedzę o Stasi a także dla osób które mają tą przyjemność po raz pierwszy. Wszędzie zapowiada się kobietę, która w obozie śmierci odebrała ponad trzy tysiące porodów, a nie umarło przy tym ani jedno dziecko, ani matka. Ta pozycja nie jest o tym. Mamy tutaj przedstawioną bardzo obrazowo jej historie, a nawet członków jej rodziny. Okres od narodzin aż do śmierci. Sam pobyt w obozie w tej książce występuje, jednak nie jest bardzo rozbudowany. Często w opiniach o tej pozycji pada pytanie, po co czytać coś co było przed? Takie zwykłe życie? Bo warto! Dobrze jest wiedzieć co motywuje tak wybitne osobistości. Dlaczego jedni ludzie osiągają wszystko co sobie zamierzą a inni odpadają już w przedbiegach lub całe życie żyją w strachu i nic im nie wychodzi? Wydaje mi się, że każdy powinien w życiu odnaleźć coś takiego. W przypadku Leszczyńskiej była to wiara. I chociaż książka jest bardzo smutna to daje nadzieję na lepsze jutro i bardzo motywuje.

Biografia Stanisławy Leszczyńskiej.

Biografia o (nie)zwykłej kobiecie Stanisławie Leszczyńskiej. To książka o zwycięstwie miłości nad nienawiścią, dobroci nad złem, życia nad śmiercią.

⭐️⭐️⭐️ Zabrałam się za tę książkę przy okazji polskiego Dnia Położnej. Przyznam, że zbierałam się długo, bo obawiałam się obozowych historii. Rzadko czytam literaturę obozową, bo później długo to przeżywam.

Tutaj było to jednak całkowicie nieuzasadnione. Większość historii to wczesne lata życia Stanisławy, opis jej rodziny, drogi edukacji, wojennych przeżyć. Tylko kilka rozdziałów opowiada historie w Auschwitz i już te kilka stron starczyło mi, by mieć jasny obraz obozu. Kolejne strony to życie Stanisławy po wojnie.

Same historie obozowe jak zwykle spowodowały u mnie nieprzyjemny ucisk w brzuchu, pokłady niezrozumienia i smutku. Potęgowane było to faktem, że na codzień pracuję z ciężarnymi i rodzącymi, więc mogę śmiało stwierdzić, że nie ma piękniejszego widoku niż noworodek.

Przypadkowo natrafiłam na ten tom w bibiliotece.
Niby biografia, ale do 175 strony to raczej opowieść o całej rodzinie Stanisławy. Nieszczególnie ciekawa książka, przepełniona licznymi wzmiankami religijnymi.
Mało treści odnośnie pobytu w obozie Auschwitz-Birkenau.
Zupełnie nie przypadła mi do gustu.
4.5 gwiazdki

Przypadkowo natrafiłam na ten tom w bibiliotece.
Mało treści odnośnie pobytu w obozie Auschwitz-Birkenau.
Zupełnie nie przypadła mi do gustu.
4.5 gwiazdki

Rzadko czytam biografie ale ta szczególnie zapadnie mi w pamięci. Nie tylko historia Stanisławy Leszczyńskiej - położnej z Auschwitz mnie zachwyciła ale całe życie jej i jej rodziny. Polecam !

Opowieść o wspaniałej, dobrej i ciepłej osobie. O cudownej rodzinie, która stworzyła i której przewodziła przez wiele lat. O radościach, cierpieniach, psotach synów łobuziaków, wspólnych obiadach i kolacjach. O uwielbieniu życia w sposób prosty i naturalny. Wielkie dzięki za brak patosu, to dodaje tej historii życia zwykłego, ludzkiego. I uczy by zawsze być Człowiekiem.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej