Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa

2020-10-01
44 min.
Dominika Cieśla-Szymańska

Okładka książki Gerda. Opowieść o morzu i odwadze Peter Kavecký, Adrian Macho
Gerda. Opowieś... Peter Kavecký, Adri...
Okładka książki Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul McCartney
Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul...
Okładka książki Basik Grysik i wrony Justyna Bednarek, Elżbieta Wasiuczyńska
Basik Grysik i... Justyna Bednarek, E...

Doskonałe ilustracje brytyjskiego mistrza. Historyjka świetna dla dzieciaków, w pełni zaspakaja ich potrzebę tzw. „łańcuszków” wydarzeń.

Przepiękna książeczka z treścią mikołajkową. Bardzo budująca i podtrzymująca na duchu. Strudzony Mikołaj wróciwszy do domu ,po nocy ,w której rozdaje wszystkim dzieciom prezenty przebiera się w piżamę i chce położyć się spać. Ale co to? Zdawałoby się ,że jego worek jest całkiem opróżniony. Ale nie, na samym dnie tkwi jeszcze jeden podarek dla Korneliusza Klopsa, chłopca z bardzo ubogiej rodziny mieszkającego na wysokiej górze. Co robi Święty Mikołaj? Renifery już śpią , jeden z nich jest chory. Mikołaj sam osobiście będzie starał się dostarczyć prezent. Przed nim daleka ,daleka droga. Czy Mikołajowi udał się jego zamiar? Jakie miał po drodze przygody? Wszystko przeczytacie w tej książeczce. Niech żadne z dzieci się nie obawia ,wszystkie dostaną prezenty. Święty Mikołaj czuwa....
Może ilustracje nie grzeszą barwami, ale malunki są wielce wymowne i ciekawe. Książka zostaje w pamięci na długo.

komentarz Mamy:

po okladce spodziewałam się pięknej historii, natomist tekst mnie rozczarował. Autor porusza tematykę pomocy, wsparcia, dawania drugiemu człowiekowi tego co najcenniejsze: czasu i zaangażowania, jednak forma oraz grafika są dość ubogie. Można było się wysilić bardziej.

Brakuje mi puenty, podsumowania, które byłoby czytelne dla dziecka. Jednym słowem, są lepsze pozycje na rynku wydawniczym.

komentarz Mamy:

Ostatnio dzieci na cały świecie pytały co będzie z Mikołajem, gdy świecie szaleje epidemia. Czy odważy się podróżować, czy nie będzie się bał zarażenia, przecież jest już w grupie ryzyka. Szybko udzieli on odpowiedzi, że ma specjalną Mikołajową odporność i nic go nie zatrzyma w doręczeniu prezentów. Z podobną historią mamy do czynienia w tej książce. Naszemu Świętemu został jeden ostatni prezent do przekazania, ale nie będzie tak łatwo go dostarczyć. Adresatem jest mały chłopiec, który dostaje tylko prezent od niego a w dodatku mieszka bardzo daleko na Marmoladowej Górze. Pojawia się jednak istotny problem, renifery są chore i Mikołaj nie może skorzystać z ich pomocy. Zaczyna się dramatyczny wyścig z czasem i przeciwnościami losu, czy uda mu się dostarczyć prezent na czas? Musicie przekonać się sami czy mu się udało, wasze dzieciaki powinny być zachwycone tą historią. Odkrywanie tej historii umilą jak zawsze piękne ilustracje.

Kolejna cudowna książeczka świąteczna. O empatii, trosce, o dobrym sercu i mocy zrobienia czegoś dla kogoś. Moja córcia jest tą książką zachwycona, i życzy sobie, żeby ją czytać jeszcze i jeszcze. Piękna szata graficzna dodaje książce uroku. Możemy czytać ją w kółko, tym bardziej, że ma magiczną moc przywracania wiary w ludzi :)

Myśląc niejednokrotnie o Mikołaju, jak go sobie wyobrażaliście? Mieliście przed oczami jedynie przymilnego staruszka z białą brodą w czerwonym ubraniu?
"Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa" to jedna ze świątecznych książeczek dla dzieci, jaka gości na naszej półce. Historia ta napisana została przez Johna Burninghama, a wydaniem jej zajęło się niezastąpione Wydawnictwo @dwiesiostry ❤
Opowieść rozpoczyna się w momencie, kiedy strudzony Mikołaj wraz ze swoimi niezastąpionymi reniferami wraca z trudnej wyprawy. Jest Wigilia, 24 grudnia, Mikołaj dostarczył prezenty dzieciom, tak więc może w końcu odpocząć. Jednak nie dane mu położyć się do łóżka, gdyż okazuje się, że w worku na prezenty została jeszcze jedna przesyłka. Kiedy Mikołaj orientuje się, kogo nie odwiedził tego wyjątkowego wieczora, szybko ubiera się z powrotem i wyrusza do domu Korneliusza Klopsa. Nie zabiera z sobą reniferów, gdyż wie, że one również są bardzo zmęczone, jeden nawet się pochorował. Korzysta z własnych nóg oraz życzliwości spotkanych ludzi.
Ta niebanalna historia okraszona pięknymi ilustracjami to dowód na to, że Mikołaj to postać jeszcze bardziej fantastyczna, niż każdy z nas może sobie wyobrazić. Pozwala wypocząć swoi zwierzętom, wszelki trud bierze na swoje barki. A wszystko to z powodu chłopca, który może dostać prezent wyłącznie od Mikołaja, gdyż jego rodzina jest bardzo biedna.
W książce panuje pewna powtarzalność. Mikołaj nie korzysta z pomocy jednego człowieka, a kilku. Każda pomoc kończy się tymi samymi słowami, radą, wskazówką, dzięki którym Mikołaj może dotrzeć do domu Korneliusza Klopsa. Zmieniają się środki transportu, więc Mikołaj tak naprawdę w ciągu jednej nocy podróżuje koniem, nartami, pociągiem, motocyklem czy rowerem.

Polecam Wam tę ciepłą, wprowadzającą świąteczny klimat książkę. Znajdziecie w niej wszystko to, co w zbliżającym się czasie najważniejsze - dobroć oraz otwarte serce.🧡

Był wigilijny wieczór. Święty Mikołaj wrócił do domu. Był bardzo zmęczony, gdyż właśnie dostarczył prezenty wszystkim dzieciom na świecie. Renifery też padają z nóg, w dodatku jeden z nich nie najlepiej się czuje. Święty Mikołaj po zatroszczeniu się o chorego towarzysza postanowił położyć się spać. Jednak gdy tylko ułożył się pod kołdrą, zobaczył coś, co natychmiast spędziło mu sen z powiek. Zapomniał o jednym prezencie! Podarunek dla Korneliusza Klopsa nadal tkwił w jego worku!

Święty Mikołaj szybko podjął decyzję. Musi dostarczyć prezent Korneliuszowi. Tylko jak to zrobić, gdy renifery śpią, a jeden z nich jest chory? Marmoladowa Góra, na której mieszka chłopiec jest przecież tak daleko! Święty Mikołaj postanowił ruszyć piechotą w daleką wyprawę, licząc na cud. I już po chwili spotkał pewnego pilota, który zdecydował się mu pomóc. Niestety szczęście podróżników nie trwało długo – paskudna zamieć uniemożliwiła bowiem dalszy lot samolotem. Los jednak ponownie uśmiechnął się do Świętego Mikołaja – pilot podpowiedział mu, gdzie powinien się udać, by znaleźć mężczyznę, który z pewnością mu pomoże. Czy dalsza wyprawa Świętego Mikołaja przebiegnie bez przeszkód? Sięgnijcie po książkę „Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa” i przekonajcie się sami!

Muszę powiedzieć, że „Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa” to zdecydowanie jedna z ciekawszych świątecznych propozycji dla młodszych dzieci! To, co bardzo wyróżnia tę nowość na tle innych bożonarodzeniowych tytułów to fakt, że zdecydowanie jest to książka akcji! Przygody Świętego Mikołaja czyta się z zapartym tchem i do ostatniej strony nie jest się pewnym zakończenia. A uwierzcie mi, jest ono świetne! By nie zdradzić więcej powiem tylko, że bardzo lubimy takie zamknięcia książek, które uruchamiają wyobraźnię. Ale już cicho sza!

Co ciekawe, część fabuły w książce ma charakter powtarzalny i jest niczym refren w opowieści. Z pewnością spodoba się to młodszym czytelnikom, dla których taki rytm w historii jest pomocny w koncentracji. Jednak nie myślcie, że jest to opowieść tylko dla maluchów! Jej uniwersalność i niezwykle wciągająca narracja sprawiają, że po ten tytuł z chęcią sięgną również starsi czytelnicy!

Kolejnym, dużym atutem książki „Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa” są ilustracje. I choć one również odbiegają od świątecznego kanonu, to naprawdę nie sposób ich nie pokochać, gdyż dzieje się na nich naprawdę sporo! Połączenie różnych technik i tekstur z pewnością wzbudzi zainteresowanie małych czytelników! Szczególnie zachwyceni szatą graficzną będą zaś… mali fani motoryzacji – dla nich książka z pewnością będzie nie lada gratką! I kończąc recenzję dodam jeszcze, że przesłanie tej opowieści jest równie cudowne jak cała reszta. W końcu czy można znaleźć lepszy przekaz w książkach bożonarodzeniowych niż ten, który przypomni dzieciom, że każdy z nas może być pomocnikiem Świętego Mikołaja?

Gorąco polecam opowieść „Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa” wszystkim dzieciom powyżej 4. roku życia. I choć jest to książka zupełnie inna od pozostałych świątecznych propozycji, to gwarantuję, że wprowadzi Was ona w bożonarodzeniowy nastrój!
Czytelnicze Podwórko

Nie wiem jak to się stało, ale stało się - za niecały miesiąc 6 grudzień! Z jednej strony szok - kiedy ten rok minął, z drugiej radość, bo kto nie lubi dostawać prezentów. I właśnie o te prezenty się tutaj rozchodzi, bo pewien chłopiec, Korneliusz Klops, może w te Święta nie dostać prezentu. Dlaczego? Cóż... Mikołaj go przeoczył, prezent się sprytnie zapodział i odnalazł już po odbytej podróży dookoła świata. Wszystkie dzieci już mają swoje podarki pod poduszką, w skarpetkach, pod choinką - tylko ten Korneliusz z Marmoladowej Góry... Co robić? Renifery zmęczone, jeden nawet chory. Jedynym wyjściem jest, by Święty Mikołaj samotnie wyruszył i postarał się zdążyć na czas. Więc trzeba się zbierać! Prezent sam się nie zaniesie, ale będzie to długa i niebezpieczna podróż. Czy ta awantura dobrze się skończy? Tego wam nie powiem, ale obiecuję, że będziecie zadowoleni z rozwiązania akcji.
"Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa", to książka dla dzieci, ale jak to zazwyczaj z książkami dla dzieci bywa - są tak naprawdę dla każdego. John Burningham napisał ją prostym językiem, to nieskomplikowana forma, idealna dla najmłodszych. Jednak nie dajcie się zmylić tą prostotą, bo to właśnie w niej tkwi siła.
Dlaczego tak bardzo mi się podobała ta opowieść? Cenię ją właśnie za ten jasny przekaz, za ten brak skomplikowanych filozofii, za to niewymuszone ciepło. To przede wszystkim mądra książka, która pokazuje nam, że razem jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Współpraca jest kluczem do sukcesu, a pomocna ręka wyciągnięta w naszym kierunku jest najpiękniejszym, najcenniejszym prezentem. Jakże to ważny przekaz, zwłaszcza teraz, w tych trudnych czasach! Pomagajmy sobie i dbajmy o siebie, nie bądźmy egoistami, nie narażajmy innych na niepotrzebne niebezpieczeństwo - troszczmy się o siebie.
Lecz ta pozycja, to nie tylko treść, że tak się wyrażę - tekstowa - to również przepiękne ilustracje. I naprawdę nie przesadzam pisząc PRZEPIĘKNE, bo one faktycznie takie są. Najbardziej podobają mi się te minimalistyczne, na których dominują odcienie jednego koloru, a w rogu bohater jest niczym zabłąkana kropeczka. Są to malarskie dzieła, kojące dla oczu i działające uspokajająco (serio). Moją uwagę zwrócił również papier najlepszej klasy. Wydanie jest przepiękne, okładka błyszczy w Słońcu, a tytuł lśni złotem. IDEALNY PREZENT!
Na koniec jeszcze raz was zachęcę do sięgnięcia po tę książkę. Warto, bo nie tylko dostaniecie wartościową treść, ale i piękny wygląd. Jak już pisałam Święty Mikołaj tuż, tuż - więc nie wiem na co jeszcze czekacie. To moja pierwsza propozycja "prezentowa", "świąteczna" , ale nie bójcie się, nie ostatnia.

życzę wam, by za rogiem zawsze stał ktoś, kto będzie gotowy wam pomóc w trudnej sytuacji
8/10
Wydawnictwo Dwie Siostry