Historia starego mieszkania. Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji

Okładka książki Historia starego mieszkania. Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji Alexandra Litvina
Alexandra Litvina Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura dziecięca
2020-11-19
56 min.
Agnieszka Sowińska

Okładka książki Kocyk Miguel Gouveia, Catalina Raquel
Kocyk Miguel Gouveia, Cat...
Okładka książki Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu Natalia Baranowska, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Daj gryza. Sma... Natalia Baranowska,...
Okładka książki Nie lubię książek. Koniec kropka Sharon Davey, Emma Perry
Nie lubię ksią... Sharon Davey, Emma ...
Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Wytrzyszczka, ... Joanna Rusinek, Mic...

Jeden minus - mogłaby być dłuższa.

Jeden minus - mogłaby być dłuższa.

Fantastycznie wydana i zilustrowana pozycja. Mam wątpliwości, czy wrzucanie jej do literatury dziecięcej jest trafne. Jak dla mnie, to jedna z tych książek obrazkowych dla starszych i młodszych.

Autorki przeprowadzają nas przez historię Rosji nie wychodząc poza pewne mieszkanie i losy rodziny oraz ludzi zamieszkujących w nim na przestrzeni lat.

Historia pokazana w książce jest bardzo skondensowana, ale jednocześnie bogata w szczegóły obrazkowe, co może być świetnym materiałem do dalszej dyskusji z młodszym czytelnikiem. Nie ma unikania trudnych tematów i udawania, że historia Rosji była idealna, aczkolwiek z naszej perspektywy pewne niedopowiedzenia, czy inne spojrzenie na wydarzenia może razić.

Zaskoczeniem dla mnie był format, bo książka jest duża, bardzo duża, ale dzięki temu wygodniej jest analizować ilustracje.

Historia pokazana w...

Ciekawy koncept- bardziej czytelny dla rosyjskiego dziecka- to zrozumiałe

Ciekawy koncept- bardziej czytelny dla rosyjskiego dziecka- to zrozumiałe

Bardzo ciekawa ksiazka. Przedstawia w pigulce historie Rosji (ZSRR) jak rowniez historie przedmiotow, ktore wypelnialy dom/mieszkanie w XX wieku. Przedstawione se rowniez losy mieszkancow kamienicy, ktorzy czesto znikaja na skutek wojen i przesladowan. Polecam przede wszystkim niezorientowanym w temacie i mlodym osobom, ktore nie widzialy radia tranzystorowego i kartki na jedzenie.

Dziś książka, pojawienia której na polskim rynku wydawniczym wypatrywałam bardzo.

„Historia starego mieszkania. Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji” tekst Aleksandra Litwina, ilustracje Ania Diesnicka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

9,5/10 – bo nie mogę przestać się zachwycać!

To pierwsza książka stworzona przez ten duet autorski. W Rosji ukazała się już kolejna (mam ją po rosyjsku!) o kolei transsyberyjskiej (jest chyba jeszcze wspanialsza!). Wróćmy jednak do starego mieszkania… To książka dla dorosłych i dla dzieci. Dla kogoś kto fascynuje się wschodem to pozycja obowiązkowa, dla kogoś, kto chce poznać historię Rosjan, także!

Dzięki tej lekturze możemy poznać losy pewnej rodziny (która przeplata się z historiami kilku innych) i podejrzeć ich w… mieszkaniu. Opowieść zaczyna się w 1902 roku… Nie wychodzimy poza jedno mieszkanie, dlatego świetnie można porównać wpływ czasu na mieszkańców, ale i na samo lokum.

Każdy rozdział opowieści zakończony jest mini wykładem dla ciekawych historii. Można się z tej części edukacyjnej dowiedzieć, czym jest np. rock and roll „na kościach” albo sakwojaż. Dzięki znajomości rosyjskiego dojrzycie dodatkowe smaczki, które chowają się miedzy tłumaczeniami.

Jestem zafascynowana tym duetem, bo tekst i ilustracje dopełniają się wspaniale i żadna z tych części nie jest pełna bez drugiej. Mówi Wam to dyplomowana rosjoznawczyni!

9,5/10 – bo nie mogę przestać się zachwycać!

Bardzo fajna, ale powinna być dwa razy dłuższa. Akcja strasznie pędzi, wielu bohaterów i brak informacji o każdym z osobna, przez co nie sposób śledzić losów każdego z nich i się doń przywiązać.

• Rosja
  • Dla dzieci
  • Literatura rosyjska i pokrewne
  • Kupiłam S

Dodaj cytat z książki Historia starego mieszkania. Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji