Guz

Melanż
2020-09-11
2020-09-11
rak nowotwór

Okładka książki Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów) Jonna Björnstjerna, Siri Spont
Poradnik Emreg... Jonna Björnstjerna,...
Okładka książki Percy Jackson. Książka do kolorowania Rick Riordan, Keith Robinson
Percy Jackson.... Rick Riordan, Keith...
Okładka książki Kierunek Polska. Przewodnik młodego podróżnika Koryna Dylewska, Adam Dylewski
Kierunek Polsk... Koryna Dylewska, Ad...

Ciężko coś napisać....bo nie wiem o czym miała być ta książka. O ochronie zdrowia? No niby tak, ale tak niewiele jest o tym, że raczej nie ochrona zdrowia jest bohaterem. O prawnikach? O systemie wyłudzania odszkodowań? Też raczej nie, bo wątek raczej liźnięty, urwany...Najpewniej to o podróżach, na jakie stać PO dyrektora z jakiejś korporacji w Wawie - Dominikana, Karaiby. Tak, tylko czy opis wakacji all inclusive może kogoś interesować?
Napewno autor jest cenionym lekarzem i napewno mnóstwo frajdy przyniosło mu pisanie, ale polecić tej książki nie mogę.

Nie wiem nawet co napisać, bo nie jestem pewna co to było. Dramat medyczny przeplatany poradnikiem podróżniczym z wątkami obyczajowymi. Ilość tematów nie przekłada się ma jakość.

Książka ni to o chorobie ni to o podróżach. Podróżach na pewno nie dla zwykłych ludzi. Zwykli ludzie zmagający się z chorobą nowotworową raczej nie jeżdżą na tak ekskluzywne wakacje bo zwyczajnie ich na to nie stać- wszelkie oszczędności przeznaczają na leczenie.Po lekturze pozostaje mi poczucie fałszu, kto bowiem po powrocie z L4 dostaje awans i premię?

Lubię książki o tematyce medycznej, dlatego sięgnęłam po tę pozycję. Łatwa, przystępna, z opisem egzotycznych krajów w bonusie.

Lubię książki o tematyce medycznej, dlatego sięgnęłam po tę autorstwa Piotra Jana Marczyńskiego.
Autor sam jest lekarzem, zatem wie, co i o czym pisze.
Główny bohater 30-letni manager Jacek Borowy, to szczęśliwy mąż Magdy i ojciec Oli.
Właśnie dostaje w pracy awans i w nagrodę- wyjazd z rodziną na Sri Lankę.
Ale wcześniej musi iść na badania medycyny pracy.
Jest zdrowy, czuje się dobrze, ale żona nagli, aby przed wyjazdem się przebadał. Aby wypoczynek był relaksem, a nie myślami o tym, że być może coś jest mnie tak.
I tu zaczynają się "schody".
Najpierw badania lekarskie-usg, później wizyta lekarska.
Radiolog stwierdza, że "coś" w nerce. Zaleca wykonać tomografię komputerową.
Ponownie wizyta lekarska. Podejrzenie guza nerki.
Kolejna dla pewności tomografia.
Wizyta u urologa i zaprzyjaźnionego z teściem- wykwalifikowanego, bardzo dobrego profesora.
Ten po zbadaniu pacjenta, obejrzenia wyników badań, poleca wyjechać najpierw na urlop, a później umawia się z Jackiem na zabieg operacyjny.
Potwierdza wcześniejsze diagnozy, że jest to rak nerki, można usunąć guza, bez usuwania nerki.
Kolejne badania tomografii komputerowej.
I planowany zabieg operacyjny, nieco skomplikowany.
Pojawiają się po drodze komplikacje, tj. krwotok wewnętrzny.
Kolejna operacja.
Jacek wraz z żoną i resztą rodziny: mamą, teściem martwią się chorobą i nie do końca wierzą lekarzom.
Idą razem do kolejnego profesora onkologii, a także korzystają z usług medycyny alternatywnej. Co ich kosztuje, niestety.
W książce mamy także wątki podróżnicze z egzotycznych krajów: Sri Lanki i Dominikany, ale w formie żartobliwej raczej.
Kto, choć raz zmagał się z poważną chorobą wie, jakie jest nastawienie pacjentów i lekarzy do kwestii zdrowia.
Wiem to i ja, dlatego wraz z głównym bohaterem Jackiem przeżywałam każdą jego rozterkę, ból, strach i obawy.
Książki wysłuchałam w formie audiobooka z b. dobrym lektorem Kamilem Prubanem i polecam z serca📖🤗💝
Wypada zakończyć ten wpis życzeniem:
"Obyśmy zawsze zdrowi byli!".

Autor sam jest lekarzem, zatem wie, co i o czym pisze.
Właśnie dostaje w pracy awans i w nagrodę- wyjazd z rodziną na Sri Lankę.
Ale wcześniej musi iść na badania medycyny pracy.
Jest zdrowy,...

Książka w ciekawy sposób pokazuje relacje między lekarzem, a chorym podczas ciężkiej choroby. Napisana w łatwo przyswajalny sposób. Jedyny minus to, moim zadaniem opisy wycieczek, nijak mi to do tej książki pasowało.
Książka daje dużo do myślenia, dlatego, że na co dzień zdrowy człowiek nie ma do czynienia z ciężko chorymi i nie zdaje sobie sprawy, co inni przechodzą, a tym samym co On ma - czyli zdrowie. Tak więc, żyjmy każdą chwilą, dniem i cieszmy się z tego co mamy.

• Polscy autorzy
  • Przeczytane - 2021