Czekając na barbarzyńców

Okładka książki Czekając na barbarzyńców
John Maxwell Coetzee Wydawnictwo: Znak literatura piękna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Waiting for the Barbarians
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
832400386X
Tłumacz:
Anna Mysłowska
Tagi:
Nobliści powieść południowoafrykańska władza wolność barbarzyńcy imperium
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
774 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
747
701

Na półkach: ,

Kiedy nienawiść jest podsycana przez ignorancję oraz wyimaginowany strach przed nieznanym, do głosu dochodzą nasze barbarzyńskie instynkty. Zatracamy wtedy swoje człowieczeństwo i przestajemy być posłańcami cywilizacji, której przedstawicielami zawsze się uważaliśmy.

"Czekając na barbarzyńców" przenosi nas w świat nieokreślonego imperium w nieokreślonym czasie. Nie można określić kiedy i gdzie dokładnie dzieje się akcja powieści. Wiemy tylko tyle, że na rubieżach imperium stoi twierdza, która strzeże porządku przed hordami dzikich plemion czekającymi tylko na sygnał do zniszczenia wszystkiego co cywilizacyjnie bardziej zaawansowane. Władzę w mieście sprawuje sędzia który rzetelnie i uczciwie wykonuje swoje obowiązki. Wszystko się zmienia wraz z rozkazami ze stolicy imperium, które wzmagają poczucie zagrożenia ze strony barbarzyńców. Sędzia przez swoją słabość do dziewczyny pochodzącej z bezkresnych nieznanych nizin, popada w konflikt z przysłanymi z miasta stołecznego stróżami porządku. Od tego momentu problemy zaczynają się mnożyć jeden za drugim.

John Maxwell Coetzee ukazuje nam poprzez sytuację głównego bohatera głos prawdy, który próbuje się wybić ponad otaczającą go ksenofobię. Wrogość wobec obcych jest tak zakorzeniona wśród wielu społeczeństw, że wręcz paraliżuje ich działanie. Stereotypy wzmacniane przez przesądy tylko powiększają różnice pomiędzy ludźmi innej narodowości, a "Czekając na barbarzyńców" bardzo dokładnie to podkreśla.

W książce stykamy się z brakiem moralności wśród władzy, która jest w dużym stopniu odpowiedzialna za ład społeczny w obliczu zagrożenia. Zamiast uspokajać nastroje ludności, podgrzewa atmosferę dążąc do konfrontacji z obcą kulturą.

Noblista swoim gładkim, literackim językiem uświadamia nas, że to nie zewnętrzne wymyślone zagrożenia są zarzewiem barbarzyństwa a jedynie nasz obszar kulturowy. Poprzez sylwetkę sędziego ukazuje, że można zerwać więzi z ksenofobicznym podejściem do życia i pogodzić się z odmiennościami. Trzeba mieć tylko cywilną odwagę do posiadania swojego zdania, które nie musi być takie samo jak zdanie innych. Coetzee sprzeciwia się karze śmierci, to wielki humanista przeciwny instynktom drzemiącym w zbrodni na człowieku.

Książka przedstawia dylematy moralne bohatera, który mając za wybór poddanie się wszechogarniającej nienawiści wobec obcych, wybiera opór i dążenie do sprawiedliwości. To właśnie on walczy o to, aby tam gdzie zaczyna się granica nigdy nie zakwitły czarne kwiaty imperium.

Bardzo polecam tą powieść, która napisana pięknym językiem mogłaby zostać naszym zwierciadłem duszy. Dzięki niej dowiemy się na ile jesteśmy otwarci na świat zewnętrzny i jak odporni możemy być na zagrożenia wynikające z lęku wobec obcych kultur.

Kiedy nienawiść jest podsycana przez ignorancję oraz wyimaginowany strach przed nieznanym, do głosu dochodzą nasze barbarzyńskie instynkty. Zatracamy wtedy swoje człowieczeństwo i przestajemy być posłańcami cywilizacji, której przedstawicielami zawsze się uważaliśmy.

"Czekając na barbarzyńców" przenosi nas w świat nieokreślonego imperium w nieokreślonym czasie. Nie można...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 412
  • Chcę przeczytać
    1 077
  • Posiadam
    269
  • Ulubione
    51
  • Nobliści
    27
  • Teraz czytam
    22
  • Chcę w prezencie
    18
  • Literatura afrykańska
    14
  • 2013
    13
  • 2014
    11

Cytaty

Więcej
John Maxwell Coetzee Czekając na barbarzyńców Zobacz więcej
John Maxwell Coetzee Czekając na barbarzyńców Zobacz więcej
John Maxwell Coetzee Czekając na barbarzyńców Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także