Czekając na barbarzyńców

Wydawnictwo: Znak
Waiting for the Barbarians
832400386X
Snoopy

Pierwsza z powieści, które przyniosły autorowi sławę i uznanie. Alegoryczna opowieść o władzy i wolności. Z obawy przed najazdami barbarzyńców władze bliżej nieokreślonego Imperium organizują ekspedycje karne w głąb kraju. Zarządca jednej z prowincji musi dokonać wyboru: stać na straży prawa, którego zawsze bronił, a które teraz wydaje mu się niesprawiedliwe, albo też – w imię wyznawanych przez siebie zasad – zbuntować się i wystąpić przeciw władzy, którą reprezentuje. Temat niczym z tragedii antycznej osadza Coetzee w sugestywnie odmalowanej, mrocznej scenerii i rozpisuje na kilka postaci, które gwałtownie wdzierają się w naszą pamięć i długo po zakończeniu lektury nie dają spokoju... Mistrzowsko poprowadzona akcja i znakomita, precyzyjna narracja sprawiają, że książkę tę – podobnie jak inne powieści noblisty – czyta się z zapartym tchem.

Thriller polityczny, rodem z tradycji Conradowskiej, w którym prostoduszność idealisty otwiera drzwi okrucieństwu.
- z werdyktu Akademii Szwedzkiej

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2003

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Krzysiek | 2015-10-18
Na półkach: Rozczarowanie, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2015

Interpretacja autora, a interpretacja czytelnika może nadawać na takich samych, zbliżonych do siebie falach. Przepływa wówczas tymi samymi prądami. Zna jej kierunek i wie dokąd ta opowieść zmierza.
Jednak czasem spojrzenie autora i czytelnika może być jak ogień i woda. Coś, co powstało w umyśle pisarza, nie zawsze jest oczywiste dla czytelnika. Jemu może wydawać się, że dał wystarczająco dużo wskazówek, by czytelnik odszyfrował znaczenie jego myśli. Wszystko zależy od niego.
Bowiem jeśli czytelnik widzi książkę zupełnie inaczej, nie zwracając uwagi, na rzeczy, które dla autora była ważne, wtedy może jej nie docenić i ten odbiór będzie trudny. Niekiedy jednak zwracając uwagę na rzeczy zupełnie inne aniżeli autor, może dostrzec zupełnie inną wartość, która sprawi, że taką książką będzie zachwycony. Wszystko zatem zależy od możliwości interpretacji jakie posiada czytelnik, ale również wpływ na odbiór przez czytelnika ma sam autor, który szyfrując swoje myśli, to co chce przekazać...

| 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Oszczędny język,dużo symboliki i przesłanie,które niesie książka,to gwarancja prozy na najwyższym poziomie - dla mnie rewelacja.

czytający | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

Kiedy nienawiść jest podsycana przez ignorancję oraz wyimaginowany strach przed nieznanym, do głosu dochodzą nasze barbarzyńskie instynkty. Zatracamy wtedy swoje człowieczeństwo i przestajemy być posłańcami cywilizacji, której przedstawicielami zawsze się uważaliśmy.

"Czekając na barbarzyńców" przenosi nas w świat nieokreślonego imperium w nieokreślonym czasie. Nie można określić kiedy i gdzie dokładnie dzieje się akcja powieści. Wiemy tylko tyle, że na rubieżach imperium stoi twierdza, która strzeże porządku przed hordami dzikich plemion czekającymi tylko na sygnał do zniszczenia wszystkiego co cywilizacyjnie bardziej zaawansowane. Władzę w mieście sprawuje sędzia który rzetelnie i uczciwie wykonuje swoje obowiązki. Wszystko się zmienia wraz z rozkazami ze stolicy imperium, które wzmagają poczucie zagrożenia ze strony barbarzyńców. Sędzia przez swoją słabość do dziewczyny pochodzącej z bezkresnych nieznanych nizin, popada w konflikt z przysłanymi z miasta stołecznego stróżami...

Michał | 2012-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

W moim życiu przyszedł taki moment, kiedy niezbędna okazała się jakaś naprawdę dobra książka, którą mógłbym przeczytać. Potrzebowałem kawałka wybitnej literatury, która pozwoliłaby mi nabrać wiatru w żagle, odkurzyć mój entuzjazm i zainspirować mnie do czegoś nowego. Sięgnięcie po jedną z książek Coetzeego, stojących na półce mojej biblioteczki było, być może, najlepszym w danym momencie wyborem.

Mój wybór padł na „Czekając na barbarzyńców”, której tylna okładka zachęcała hasłami w rodzaju „Pierwsza z powieści, które przyniosły autorowi sławę i uznanie”, czy „Thriller polityczny rodem z tradycji Conradowskiej”. O ile nie nazwałbym książki Coetzeego thrillerem politycznym, to nie czuję się bynajmniej oszukany tymi reklamowymi tekstami i zupełnie nie dziwi mnie doskonały odbiór tej powieści przez czytelników na świecie.

Chociaż przeczytałem już kilka książek tego noblisty, to właśnie ta wydaje mi się wyjątkowa i inna od pozostałych. Owszem, nie brakuje w niej charakterystycznych...

Koronczarka | 2013-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Akcja toczy się nie wiadomo kiedy i gdzie, na peryferiach Imperium. Takie umiejscowienie każe odczytywać książkę jako parabolę, doszukiwać się uniwersalnych treści. I rzeczywiście problem - zeszmacić się, pozwalać na okrucieństwa, czy narazić pozycję, wygodne życie i siebie samego na tortury - będzie towarzyszył ludzkości chyba zawsze. Stosunek my i obcy, pogarda dla innego, barbarzyństwo postępowania, to też niestety chyba wpisane jest w ciemną stronę ludzkości. Główny bohater i narrator to funkcjonariusz Imperium, człowiek szlachetny, choć nie pozbawiony wad. On jeden nie zaraża się barbarzyństwem. Pojęcie to obsługuje dwie różne dziedziny. Barbarzyńca w powieści to ten obcy, żyjący poza Imperium, traktowany jak niepełny człowiek (skąd my to znamy?). Jednocześnie barbarzyńcy, to ci, którzy bestialsko z tym obcymi barbarzyńcami postępują. Barbarzyńca siedzi w nas, a szlachetni, jak wynika z powieści Coetzee'go, to gatunek niezwykle rzadki. Nie życzę sobie doświadczać, do której...

K_Schmidt | 2013-06-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Kierując się notką okładkową i entuzjastycznymi opiniami, żywiłam nadzieję graniczącą z pewnością, że geniusz Coetzee’ego podetnie mi kolana. Leżąc na stole, ledwie przyniesiona z księgarni książeczka o pięknej okładce pachniała jak świeża kiełbasa, która żąda, by ją zjeść natychmiast – toteż zjadłam. Niestety, kiełbasa okazała się jedynie aromatyzowana, co nadawało jej pozór świeżości, a po kilku kęsach dało się już odkryć, że właściwie nie była to nawet kiełbasa, tylko parówka.
Parówka oczywiście, choć zawartość mięsa w mięsie ma wątpliwą, walory smakowe jednak posiada, zatem zacząć wypada od pozytywów.
Niewątpliwie świat, którym rozgrywają się wydarzenia „Czekając na barbarzyńców” nakreślony został sugestywnie i odróżnia się od innych fantastycznych (lub historycznie alternatywnych) rzeczywistości najchętniej powielanych i rozbudowywanych przez współczesnych pisarzy. Również kreacja głównego bohatera zasługuje na uznanie. Nie jest on samotnym zbawcą świata, o którego dziarsko...

Zaczytana | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Muszę przyznać,że trudno brnie się przez tę książkę,bardzo długie opisy nieobfitujące w dialogi sprawiają,że czyta się ciężko.Lecz tematy poruszane przez autora jakby rekompensują trud czytania.
Człowieczeństwo,barbarzyństwo,sprawiedliwość,okrucieństwo przeplatają się ze sobą.Na duże uznanie zasługuje bardzo realne przedstawienie postaci głównego bohatera.
Warto sięgnąć i dowiedzieć się kim ostatecznie okazali się tytułowi barbarzyńcy.

edit3008 | 2012-04-29

Dla mnie to książka z gatunku tych trudniejszych w czytaniu. Zgoda, porusza ważne problemy, ale czyta się dość opornie. To historia o bezsensownym okrucieństwie i tak ją zapamiętam.Trochę mnie irytowały wątki snów wplecionych w całą historię.

mm8371 | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Władza+ strach + ignorancja muszą prowadzić do nienawiści,a następnie do sadystycznego okrucieństwa i świadomego upodlenia innych.Na granicy Imperium najwyższy urzędnik -Sędzia wiedzie spokojne, ustabilizowane życie.Polubił to zapomniane przez Boga i ludzi miasto,poznał tubylców ,zwyczaje...Rysuje się przed nim perspektywa cichej ,nie pozbawionej drobnych przyjemności starości.Niestety...nie wie jeszcze ,że czeka go podróż poza granicę człowieczeństwa.Warto mu w tym towarzyszyć...Polecam

FromNorwayWithLove | 2011-02-10
Przeczytana: 2006 rok

Fascynuje mnie to jak on pisze, ale obrzydza mnie to, co czytam.

Pisarze książki piszą – i je oceniają

Salman Rushdie założył sobie konto na portalu Goodreads.com i, jak na prawdziwego użytkownika przystało, zaczął przyznawać przeczytanym książkom gwiazdki. Sprawdziliśmy, jak w realiach internetu odnajdują się polscy autorzy i sprawdziliśmy, jakie książki oceniają ci korzystający z lubimyczytać.pl.