Miejsca Holocaustu w Europie

2017-01-01
2017-01-01
Michał Kompanowski
II Wojna Światowa Historia Polski Historia Europy Holocaust

Autor uświadamia w tej książce o istnieniu wielu obozów, o których większość nie wie, lub wie, ale bez wdawania się w szczegóły. Łączy wiedzę historyczną z przewodnikiem po miejscach, które są związane z tą okrutną częścią historii ludzkości.

„Holocaust nie był jedynie makabrycznym mordem dokonanym na masową skalę, lecz również próbą zgładzenia poszczególnych jednostek ludzkich, a także całej cywilizacji, która kwitła w Europie przez wiele wieków”.

Gdy myślimy o Holocauście, to domyślam się, że u wielu osób pierwszym skojarzeniem jest Auschwitz-Birkenau. Dopiero potem myślimy o innych miejscach głównie na terenie Polski i Niemiec. O innych krajach również wiemy, ale znacznie mniej, a jeszcze inne państwa w ogóle nie kojarzą nam się z Holocaustem. Ta książka to zmienia. Pan Martin Winstone opisuje kilkadziesiąt państw, gdzie dochodziło do zbrodni niedających się opisać żadnymi słowami. Takie kraje jak Polska czy Niemcy zostały bardzo szeroko opisane, czemu nie można się dziwić. Inne kraje są opisane dłużej i krócej, w zależności od ich roli. Natomiast ostatni rozdział zatytułowany „pozostałe państwa” na siedmiu stronach przedstawia jedenaście krajów.

Książka jest bardzo nietypowa. Autor stworzył nie tylko niesamowite źródło historyczne, ale też coś na miarę przewodnika po tych wszystkich miejscach. Godziny otwarcia, trasy dojazdu z wymienionymi w niektórych przypadkach autobusami czy pociągami. To wszystko może być bardzo pomocne dla osób, które kiedyś będą chciały odwiedzić jakieś miejsce pamięci. Momentami czytało się bardzo ciężko, dużo nazw ulic (czasem bardzo trudnych),ale najważniejsze jest to, że Martin Winstone ocalił od zapomnienia wiele miejsc, o których zdecydowana większość w tym ja nie miała pojęcia. Dzięki temu oddał też hołd ofiarom, które zginęły w imię chorej i barbarzyńskiej wizji świata. Liczby związane z Holocaustem są ciężkie do uświadomienia. Książka bardzo ważna, z której można się mnóstwo dowiedzieć. Autor włożył w nią ogrom pracy. Pamiętajmy.

Moja opinia jest pierwsza. Jeśli ktoś interesuje się tym tematem, to naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Nawet jak komuś się nie spodoba, to być może pozna miejsca, o których nie miał pojęcia, a to już dużo.

• Holocaust, obozy, ghetto
  • Posiadam 2021/2022