Generalne Gubernatorstwo. Mroczne serce Europy Hitlera

Okładka książki Generalne Gubernatorstwo. Mroczne serce Europy Hitlera Martin Winstone
Okładka książki Generalne Gubernatorstwo. Mroczne serce Europy Hitlera
Martin Winstone Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Rebis
2015-09-01
2015-09-01
II wojna światowa historia Polski Generalne Gubernatorstwo Kraków

Szaleństwo nazistowskich Niemiec w samym sercu Europy – tym było Generalne Gubernatorstwo w oczach autora. Świetna książka o dobrze znanej części naszej historii. Tylko czemu napisał ją nie-Polak. Ze stron przebija jego niesamowita erudycja, wyważenie sądów, dogłębna znajomość ludzkiej psychiki i naszej narodowej historii. Całość ogniskuje się wokół osoby Hansa Franka – udzielnego władcy GG z jego megalomanią. Kapitalne jest to, że czytałem o okresie i materii, którą nam bardzo dobrze ale mam poczucie jakbym czytał coś innego. Niby o tym samym ale jakoś inaczej. Zatem wielkie ukłony dla autora za czas spędzony przy lekturze tej książki!
Książka na 7.5!

Bardzo dobra analiza okupowanych terenów Polski występujących pod nazwą Generalnego Gubernatorstwa.
Ciekawostka jest fakt wydawania przez niemieckie wydawnictwo przewodnika turystycznego po GG.
Autorka nie bała się opisać działań pospolitych bandytów często nie związanych z podziemiem, ale również i tych działających w konspiracyjnych oddziałach i chwała jej za to.
W książce opisane jest codzienne życie okupacyjne, działania okupanta często irracjonalne i pozbawione sensu oraz ocena walki podziemia z moralnego punktu widzenia ( represje).

W...

Bardzo chciałbym napisać na jej temat coś dużego, obszernego, coś godnego tej zaskakującej pod każdym względem publikacji, którą dopiero teraz, choć od wydania minęło kilka lat, miałem okazję poznać. Piszę chciałbym, gdyż ciągle zmagam się z kryzysem twórczym, ze świadomością, że pisanie od kilku ładnych miesięcy nie przychodzi mi lekko, swobodnie, nie są to słowa, zdania, czy może wreszcie akapity, z których byłbym dumny.

A jednak warto przynajmniej w tej krótkiej formie docenić obszerną i bardzo rzetelną analizę powstania tego tworu, jakim było Generalne Gubernatorstwo i jaki miało wpływ na losy Polski, jej mieszkańców, Polaków i Żydów, Żydów i Polaków, ale też Ukraińców i Niemców. Na rozległej mapie Europy nie ma i nie było państwa, które byłoby mocniej doświadczone, zmaltretowane, umęczone przez jednego, a później na znacznie dłużej, przez drugiego okupanta, choć to ten pierwszy przez kilka lat przelał na polskiej ziemi nie morze, a ocean krwi gładząc często w wyjątkowo perfidny sposób trudną do wyobrażenia liczbę mężczyzn, kobiet i dzieci.

Martin Winstone szczegółowo przeanalizował genezę powstania „królestwa” Hansa Franka, następnie rozwój z kolejnymi następującymi po sobie zbrodniami, zrobienie z tej części Polski „śmietnika kulturowego”, zaplecza siły niewolniczej, wysyłki na roboty do Niemiec, do obozów koncentracyjnych, przesiedlenia, eksterminacje, akcje odwetowe i wiele innych działań, których głównym celem było wyniszczenie Żydów mieszkających na tym terenie, ale też przewożonych do GG transportami z różnych części Europy. W dalszej kolejności na celownik wzięci byli Polacy i tylko zmiana sytuacji na froncie wschodnim sprawiła, że pewne zbrodnicze plany nigdy nie zostały zrealizowane.

Bardzo dobra książka napisana nie przez Polaka, ukazująca bestialstwo jakie panowało w GG. Autor dobrze analizuje każdy aspekt i pokazuje niemieckie problemy z tymże obszarem podbitej Europy.

Bardzo dobre opracowanie, dzięki któremu można zrozumieć, jakiego rodzaju tworem było właściwie Generalne Gubernatorstwo.

Szczególnie cenne, bo napisane przez autora nie będącego Polakiem, a zatem stanowiące spojrzenie na problem "z zewnątrz".

Wiele tez jest krytycznych dla Polaków, ale wynika to z szerokiego spojrzenia autora na opisaną problematykę. Autor z jednej strony wskazuje na altruizm Polaków, opisuje osoby, które ukrywały żydów, walczyły z okupantem, sprzeciwiały się nieludzkim zachowaniom, ale jednocześnie - z kronikarskiego obowiązku, opisuje m.in. zbrodnie dokonywane przez żołnierzy AK.

Niewątpliwe jest to bardzo cenne opracowanie, wartościowe dla osób interesujących się II. wojną światową i okupacją nazistowską na ziemiach polskich.

• II wojna światowa
  • Historyczne