Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem

Okładka książki Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem Przemysław Staroń
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Okładka książki Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem
Przemysław Staroń
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Wydawnictwo: Agora literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Agora
2020-10-14
2020-10-14
literatura polska dziecko nastolatek szkoła nauczyciel nauka edukacja społeczeństwo rozwój osobisty
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki 15 (u)ważnych opowieści napisanych przez polskich autorów Anna Alboth, Zuzanna Kopcińska, Barbara Kosmowska, Agnieszka Kossowska, Dorota Kotas, Margaret Amaka Ohia-Nowak, Przemysław Staroń, Ifi Ude, Agnieszka Wielądek, Krzysztof Wiśniewski, Rafał Witek, Monika Wrzosek
15 (u)ważnych ... Anna Alboth, Zuzann...
Okładka książki TIK w pigułce. Narzędziownik nauczyciela Ewa Adasik-Danieluk, Agnieszka Bilska, Dorota Czech-Czerniak, Zyta Czechowska, Maciej Danieluk, Marta Florkiewicz-Borkowska, Joanna Krzemińska, Dawid Łasiński, Anna Nowicka, Jolanta Okuniewska, Anita Plumińska-Mieloch, Przemysław Staroń, Joanna Świercz
TIK w pigułce.... Ewa Adasik-Danieluk...

Wyróżniona opinia i

Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem

przeczytanych książek 667 napisanych opinii 186

Jestem matką nastolatki i tę książkę kupiłam właśnie jej, ale zapoznałam się z jej treścią dopiero w formie audiobooka. Będąc dojrzałą kobietą (przynajmniej fizycznie, mentalnie nie koniecznie :P)ta książka trafiłała w moje czułe punkty. Jakby ta moja mała wewnętrzna dziewczynka/nastolatka dokładnie rozumiała co autor miał na myśli i chciał przekazać. Często się wzruszałam i starałam się nie rozpłakać słuchając tego w miejscach publicznych. Moim zdaniem ta książka jest dla wszystkich. Dla naszych dzieci, dla nas dorosłych, którzy mimo swego wieku wciąż zmagamy się z wieloma problemami, których jeszcze nie przepracowaliśmy. Nastolatkom pomoże poznać i zrozumieć siebie, dorosłym jak w końcu dojrzeć i być dojrzałym dorosłym.

To, o czym jest ta książka najlepiej podsumowuje sam autor we wstępie:
„jak sobie radzić z życiowymi wyzwaniami za pomocą książek i filmów, a właściwie ich bohaterek i bohaterów”. Dalej tłumaczy, że opowieści, które napisał, mają być pewnego rodzaju antidotum (ale nie panaceum) na to, czego nie zrobiła szkoła, a co powinno być jej główną misją. Jak sam pisze, „sens istnienia szkoły polega na tym, żeby nauczyć nas radzenia sobie z wyzwaniami, jakie niesie życie.”
Autor, nauczyciel z zawodu i pasji, napisał tę książkę głównie dla młodzieży, książkę o radzeniu sobie z życiem. Ale także dla dorosłych może być pożyteczna i interesująca.

To, o czym jest ta książka najlepiej podsumowuje sam autor we wstępie:

Wiele słyszałam o tej książce, ale wydawało mi się, że jest skierowana tylko do młodzieży, ale to świetna podróż filozoficzna po symbolice współczesnej kultury, pokazująca jak nawet nie zgłębiając filozofów można znaleźć odpowiedzi na odwieczne pytania nawet we współczesnych filmach, grach, serialach itp. Pozycja psychologiczno-etyczno-filozoficzna dla wszystkich.

Po tą książkę sięgnęłam już jakiś czas temu, ale nie czytałam jej całej od razu. Czytałam ją po jednym rozdziale i po każdym z nich robiłam sobie chwilkę przerwy. Na przemyślenia, na poukładanie sobie w głowie tego o czym się dowiedziałam.

Jest to rodzaj poradnika kierowanego do młodzieży. Chociaż ja jako osoba już dorosła też dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które na pewno postaram się wykorzystać u siebie.

Przemek Staroń opowiada o emocjach jakie w nas są, a czasem i buzują. Robi to w bardzo przystępny sposób. Każdy rozdział poświęcony jest innemu zagadnieniu. Ale w każdym z nich Autor tłumaczy dany temat na przykładzie z literatury czy filmu. Swoje przykłady wybrał tak, aby młody człowiek znał te historię, a teraz mógł spojrzeć na nie z całkiem innej perspektywy. A to wszystko sprawiło, że Ci nasi bohaterowie z filmów czy książek naprawdę mieli te same problemy jakie mamy my w swoim życiu!

Mądra, inspirującą książka, do której można powracać nie jeden raz!

"Radość dzielona jest radością podwójną. Ból dzielony, jest bólem o połowę mniejszym". Ta książka działa jak terapia z uśmiechem. To było wspaniałe. Musiałam dawkować sobie ją dosłownie przez parę miesięcy. Po każdym rozdziale mój mózg kiełkował na tyle różnych sposobów, że to przygoda nie do opisania. Niesamowita książka, doskonałe odniesienia do bohaterów przeróżnych filmów / książek i ich losów. Ja się zastanawiam, jakim cudem autor otworzył we mnie tyle ahh.... Czuje, że ta książka wiele zmieniła w moim życiu.
Jako nauczyciel, polecam szczególnie ! Ale mój mąż nauczycielem nie jest a również bardzo mu się podobało, gdy czytałam mu rozdziały na głos. O każdym rozdziale dyskutowaliśmy godzinami

:) Ta książka to moja latarnia.
Cieszę się, że kolejna część jeszcze przede mną!

Profil Przemka Staronia śledzę od jakiegoś czasu i powtarzam, że gdyby byłoby w szkołach więcej osób takich, jak on nasze dzieci chętniej chodziłyby do szkoły. Dlatego też jego książki polecałam w ciemno jako upominki dla uczniów na zakończenie roku szkolnego. W końcu przesłuchałam pierwszą z dwóch i właściwie mogłabym podsumować ją jednym skrótem OMG!
To naprawdę świetna pozycja nie tylko dla młodzieży. Staroń podobnie, jak Linn Skåber w książce "Młodość" zebrał od młodych ludzi, w tym swoich uczniów i uczennic, pytania i lęki, z jakimi się borykają. Jednakże on sięgając po historie z literatury, filmu, a nawet gier pokazał, jak można sobie z tymi małymi i dużymi wyzwaniami poradzić. Podparł się przy tym wiedzą psychologiczną, której podstawy wykłada w prosty i zrozumiały dla nich sposób. Wplata je w opowieści o dobrze znanych czytelnikom bohaterach m.in. serii o Harrym Potterze, "Gwiezdnych Wojen", „Stranger Things”, „Małego Księcia”, Muminków, Avengersów, „Władcy Pierścieni”, czy cytaty, które warto zapisać. Są tu też poruszające historie autobiograficzne. Żałuję jedynie, że słuchając audiobooka nie mogłam obejrzeć ilustracji Marty Ruszkowskiej.

To naprawdę świetna...

Książka-spoiler? Absolutnie nie! Raczej książka-wspomnienia i książka-radość, że można psychologię połączyć w taki sposób z popkulturą, znanymi motywami i lubianymi bohaterami.
Autor zebrał tu ogrom przykładów. Gdy przytaczał znane, to miło wspominałam lub odkrywałam drugie dno. Gdy przytaczał nieznane dla mnie, to wzbogacała się moja lista książek do przeczytania :D
Bardzo doceniam szczerość, bezpośredniość i przywoływanie własnych doświadczeń.
Każdy powinien sięgnąć po tę książkę! Szczególnie młodzi ludzie i jego rodzice. Ale i każdy czytelnik-człowiek może znaleźć tu coś nowego, inspirującego czy pocieszającego.
Audiobook czytany przez autora - świetny pomysł :)

Autor zebrał tu ogrom przykładów. Gdy przytaczał znane, to miło wspominałam lub odkrywałam drugie dno. Gdy przytaczał nieznane dla mnie, to wzbogacała się moja lista książek do przeczytania...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Autor pomaga poradzić sobie z różnymi nastoletnimi problemami podając przykłady z książek lub filmów.

Znacie książki, które są zachętą do poznawania i analizowania różnych utworów, a do tego dostarczają młodym czytelnikom konkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami?

Jeśli nie, to mam dobre wieści, ponieważ "Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem", której autorem jest Przemek Staroń stanowi niemalże studnię bez dna, jeśli chodzi o różnorodne teksty i ekranizacje. Autor odnosi się nie tylko do bohaterów tekstów literackich, ale niejednokrotnie odwołuje się do własnych (czasem naprawdę trudnych) doświadczeń.

"(...) ranią, krzywdzą, upokarzają nas ci, którzy nie mogą sobie poradzić z własną frustracją."

Osoby lubiące filmy i seriale z pewnością także znajdą coś dla siebie. Wszystkie nawiązania do bohaterów nie są przypadkowe, a wręcz naprawdę starannie dobrane - pozwalają czytelnikom lepiej zrozumieć otaczający świat, a przy okazji zajrzeć w głąb siebie. Moim zdaniem każdy znajdzie coś dla siebie. Trudne problemy są przekładane na konkretne przykłady.

"(...) któryś z pedagogów doniósł na mnie do dyrekcji, że używam slangu na lekcjach."

Autor z ogromną swobodą porusza poważne problemy. Nie bagatelizuje ich, ale pokazuje jednocześnie, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a zdarzenia, które zdaja się na daną chwilę przygnębiające czy przytłaczające mogą się okazać lekcją, której nigdy byśmy się nie spodziewali, a z której możemy wyciągnąć zaskakujące wnioski.

"Wtedy poczułem się jak Feniks. Że odrodziłem się z popiołów. Że moja przegrana stała się zaczątkiem drogi, na której będę pomagał wygrywać innym."
Czy książka Przemka jest w stanie trafić do wszystkich? Moim zdaniem tak, choć istnieje drobne prawdopodobieństwo, że zdarzy się czytelnik, który rzadko obcuje z analizowanymi książkami, filmami czy serialami. W takich przypadkach jest jednak szansa, że doświadczenia autora przemówią do takiego odbiorcy. Dla mnie część rzeczy była nie do końca oczywista z uwagi na małe zainteresowanie serialami, chociaż sposób, w jaki sytuacja była naświetlana przez autora spokojnie wystarczał, by złapać ogólny sens. Jako zadeklarowana wielbicielka książek zanotowałam przy okazji kilka tytułów do nadrobienia, a także co ciekawsze sformułowania.

"Radość dzielona jest radością podwójną. Ból dzielony jest bólem o połowę mniejszym."

Przede mną druga część - "Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem" 😋

Czy ja coś muszę pisać? Świetny autor, nauczyciel i osoba, którą mogłabym słuchać godzinami. Jego profil na instagramie śledzę i chciałabym mieć mądrość w wypowiadaniu słów choć w połowie. Książka wydana cudownie. Z całą swoją odpowiedzialnością mówię uwielbiam wydawnictwo Agora. Tutaj Pan Przemek porusza tematy na które zawsze warto rozmawiać ze swoimi dziećmi. Autor zebrał od młodzieży listy z dręczącymi ich pytaniami. Wplótł w to wszystko super bohaterów i powstała bardzo wartościowa książka. Koniecznie kupujcie i ilustracje cudowne !!!

Przemysław Staroń Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem Zobacz więcej