Co robią uczucia?

Okładka książki Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Okładka książki Co robią uczucia?
Tina OziewiczAleksandra Zając Wydawnictwo: Dwie Siostry opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Dwie Siostry
2020-09-16
2020-09-16
uczucia

Okładka książki Co uczucia robią nocą? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co uczucia rob... Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Czuły notatnik Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Czuły notatnik Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...

Okładka książki O dziewczynce, która chciała ocalić książki Lisa Aisato, Klaus Hagerup
O dziewczynce,... Lisa Aisato, Klaus ...
Okładka książki Zmartwiozaur Rachel Bright, Chris Chatterton
Zmartwiozaur Rachel Bright, Chri...
Okładka książki Dzik Dzikus Marta Kurczewska, Krzysztof Łapiński
Dzik Dzikus Marta Kurczewska, K...
Okładka książki Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja Lunde
Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja L...

Tak bardzo potrzebna książka. Może rodzicom przede wszystkim aby raz jeszcze przyjrzeć się swoim i nie swoim uczuciom. Z nich się składamy, w dużej mierze przez nie się komunikujemy (ze sobą samym i ze światem) dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszego starać się je rozumieć. Czytam ją synkom (najpierw starszemu, teraz starszemu i młodszemu) już od ponad dwóch lat i widzę jak zmienia się postrzeganie i rozumienie treści. Z początku było zafascynowanie obrazkami, teraz jest coraz więcej pytań (u starszego oczywiście) o co chodzi z tą wyobraźnią, przyjaźnią, współczuciem czy przyjaźnią. Dzieci zadają nam podstawowe pytania, i szukając na nie odpowiedzi sięgamy do fundamentów naszej osobowości. Dzięki książkom i naszym dzieciom.

Naprawdę trafnie pokazuje uczucia. Pomaga je zrozumieć i rozpoznać. Idealna nie tylko dla dzieci i młodzieży.

To jaki ta książka zrobiła na mnie wrażenie jest nie do opisania po pierwsze ilustracje przecudowne po drugie jest prosta bardzo ale każde stwierdzenie jest głębokie i daje do myślenia

Miłość jest elektrykiem.

Jedno zdanie, a tak wiele za sobą niesie. Może miłość ma zdolność do rozświetlenia naszego życia, podobnie jak elektryk, który sprawia, że w pokoju jest światło. Może miłość przynosi nam ciepło i energię. Może miłość ożywia i rozświetla nasze serca i umysły. Może miłość sprawia, że życie staje się jaśniejsze.

Co robią uczucia? to picturebook. To przewodnik po nas. Po naszych emocjach. Jednym zdaniem doskonale tłumaczy czym są konkretne emocje, gdzie je możemy spotkać i jak się zachowują. Bez oceniania. Bez wartościowania. Ta książka na pewno pomoże dzieciom lepiej zrozumieć uczucia i zaakceptować je i dbać o nie.

Myślę, że warto pochylić się jeszcze nad zachwytem. Zachwyt biegnie do kolegi z nowo odkrytą książką.

wiek 5+

Miłość jest elektrykiem.

Co robią uczucia? to picturebook. To...

Wspaniała. Niezwykłe jest to, jak dzieciaki na nią reagują. Idealna do prowadzenia zajęć z elementami biblioterapii, uruchamia emocje i wyobraźnię w nieprawdopodobny sposób. Uczucia jako niezwykle sympatyczne stworki to strzał w `10! Działają na każdego ;)

Przepiękna! Każde dziecko powinno mieć okazję, zeby po nią sięgnąć!

Przepiękna! Każde dziecko powinno mieć okazję, zeby po nią sięgnąć!

Wydawnictwo Dwie Siostry po raz kolejny nie zawodzi. I jak bardzo w wielu aspektach dzisiejsze czasy rozczarowują, tak chylę czoła współczesnym autorom i ilustratorom literatury dla dzieci. Co robią uczucia to właśnie jedna z tych pereł. Człowieczeństwo subtelnie zawarte w kilku słowach - kluczach i skromnych wzruszających obrazkach. Polecam najmłodszym i najstarszym.

Książka, która jest dobrym punktem wyjściowym do rozmów z dzieckiem o uczuciach. Każde uczucie zobrazowane jest jedną czynnością, czy opisem stanu, które się z nim kojarzą. Jeśli potraktujemy ją jako książkę tylko do czytania, lektura zajmie nam kilka-kilkanaście minut. Jeśli zaś jako zestaw tematów do rozmów, być może wiele wspólnych wieczorów.

Minusem jest dla mnie wymieszanie w niej uczuć, cech usposobienia (cierpliwość, odwaga),uzdolnień (wyobraźnia) czy nawet skomplikowanych (sic!) pojęć psychologicznych (kompleksy),ponieważ hasła te (lecz jest ich mniej niż więcej) nie są na temat.

Plusem jest dla mnie wymieszanie w niej uczuć, cech usposobienia (cierpliwość, odwaga),uzdolnień (wyobraźnia) czy nawet skomplikowanych (sic!) pojęć psychologicznych (kompleksy),ponieważ hasła te (lecz jest ich mniej niż więcej) powiększają zakres treściowy książki i dają więcej przyczynków do rozmów.

Minusem jest dla mnie...

Z książką Tiny Oziewicz miałam okazję mieć styczność podczas lektury "Co uczucia robią nocą?", która skłoniła mnie do poszukiwań innych tytułów. Tak trafiłam na dwie wcześniej wydane książki, a "Co robią uczucia?" jest jedną z nich. Tutaj również spotykamy się z dziwnymi stworkami. Jedne były już mi znane z poprzedniej, wyżej wymienionej książki. Niektóre są tylko w tamtej, więc przypuszczam, że w później wydanej książce o uczuciach Autorka wzbogaciła temat w nowe uczucia.

W tej książce możemy przeczytać co robią negatywne uczucia jak: złość, zawiść, kompleksy, duma, lęk, samotność, smutek, niepokój, nienawiść oraz te pozytywne, do których należą: ciekawość, radość, wdzięczność, wyobraźnia, spokój, wolność, gościnność, współczucie, odwaga, szczęście, cierpliwość, zaufanie, życzliwość, zachwyt, zadowolenie, nadzieja, przyjaźń i miłość. Większość jest potrzebna (także nostalgia, tęsknota, samotność czy też strach). Wszystkie stanowią o nas - ludziach.

Ładna książka, bardzo pomysłowa, opatrzona rysunkami autorstwa Aleksandry Zając, które przedstawiają zarówno przyjemne stworki, jak i te mniej fajne (jak na przykład złość). Posiada niedużo tekstu, przez co czyta się błyskawicznie, a także trafną puentę. Książka daje do myślenia nie tylko dzieciom. Bardzo polecam zarówno małym, jak i dużym.

Opinia opublikowana na moim blogu:

O emocjach dla dzieci w doskonałej formie.

O emocjach dla dzieci w doskonałej formie.

• Dla dzieci

Tina Oziewicz Co robią uczucia? Zobacz więcej