Fotoprzewodnik - Paryż

2020-07-07
2020-07-07
9788370207847
Jerzy J. Malinowski
Paryż zabytki turystyka sztuka zdjęcia

Fotoprzewodnik Paryż to wspaniały prezent od Alma Press. Miło przenieść się do stolicy poprzez wspaniałe zdjęcia publikacji.
W takie dni jak dziś, gdy słońce niepewnie wygląda zza chmur, lubię usiąść z książką w dłoni I przenieść się w miejsca, które kocham. A już teraz, gdy pandemia zamknęła nas w domach i utrudniła swobodne podróżowanie, choć chwila zapomnienia z pięknymi zdjęciami jest na wagę złota.

Dzięki Wydawnictwu Alma-Press powróciłam do mojego ukochanego miasta. Ich fotoprzewodnik „Paryż” nie jest wielkim albumem, a jednak jest tak uroczy, że ma się ochotę zaglądać do niego co chwila.
Alastair Horne był angielskim dziennikarzem i podróżnikiem. W latach 50-tych pracował dla Daily Telegraph jako korespondent zagraniczny. Paryż był mu szczególnie bliski. Regularnie odwiedzał go i zgłębiał jego tajemnice. Napisał kilka książek o historii miasta: „Upadek Paryża: oblężenie i komuna”, „Straszny rok: Komuna Paryska” czy też „Siedem wieków Paryża”.

Fotoprzewodnik, który Wam dziś prezentuję jest zupełnie inny. To przepiękna podróż do miasta sztuki, artystów, dobrego jedzenia, mody haute-couture, romantycznych kafejek, a przede wszystkim … życia.

We wstępie czytamy:

„Paryż jest niezwykły. Jak powiedział w 1844 roku Charles Dickens – jest najbardziej niezwykłym miejscem na świecie.”

I właśnie to autor nam chce przekazać. Ponad dwieście fotografii opatrzona jest krótkim opisem, który przybliża dane miejsce. I tak mamy tu: Paryż na co dzień, Smaki Paryża, Ciekawe miejsca: dawne i współczesne, Miasto świateł, Piękno i funkcjonalność czyli transport w Paryżu.
Znajdziemy tu informacje historyczne np. o mostach czy ważnych wydarzeniach. Wspomnienia o sztuce, muzeach, architekturze. Nowinki kulinarne i gastronomiczne. Co ciekawe, nawet niepozorne niekiedy zdjęcia, autor wykorzystuje, by przekazać nam ciekawostkę jak w przypadku fotografii ptaków przelatujących nad kominami wentylacyjnymi Centrum Pompidou. To krótkie i prawdziwie dziennikarskie notatki, niczym własne zapiski z podróży, które tworzymy czasem w czasie wędrówek po nowych miejscach.

Album ten jest właśnie taką niezwykłą pamiątką, jaką Alastair Horne zostawił nam ze swojego miejsca na ziemi. Paryż, który on widzi, jest na pewno Paryżem, jakim chcielibyśmy zapamiętać. Nostalgiczny, pełen magii, uroku. Zupełnie jak w filmie Woody Allena – wraz z każdą kartą przenosimy się w głąb tajemnicy, historii, piękna.
Na pewno ma tutaj znaczenie sposób, w jaki książka została wydana. Niewielki format prostokąta zawiera ponad 220 stron. Miękka, aksamitna okładka, wyrazista czcionka, bardzo dobrej jakości zdjęcia są znakiem rozpoznawczym.

Fotoprzewodnik mógłby być wspaniałym prezentem dla miłośników miasta świateł, nasza pamiątką na zimowe wieczory lub tych, którzy dopiero się wybierają do Paryża. Bez wątpienia utulenie się w zdjęcia i wczytanie w słowa autora zachęcą do własnego odkrywania stolicy Francji. Przecież to miasto, którego

„uroda […] musi z pewnością wpływać na codzienne życie mieszkańców. Nawet najbardziej prozaiczne czynności są wykonywane w spektakularnym otoczeniu…”

Tak więc, nie pozostaje nam nic innego, jak sięgnięcie po album, a potem… podróż.

"Paryż jest najbardziej niezwykłym miejscem na świecie.” Charles Dickens

Fotoprzewodnik „Włochy” pozwolił mi na odświeżenie wiedzy i wspomnień, zaś „Paryż” okazał się zachętą do głębszego odkrycia i poznania stolicy Francji. Publikacja prowadzi czytelnika przez najbardziej charakterystyczne miejsca Paryża, zwięźle przybliża najważniejsze cechy, nawiązuje do przeszłości i ukazuje współczesny obraz. Ponad dwieście starannie dobranych fotografii, tak aby poczuć, że faktycznie spaceruje się głównymi artyleriami i bocznymi uliczkami nadsekwańskiej metropolii, zagląda do parków i ogrodów, przekracza zabytkowe i nowoczesne mosty, chwyta pospiech królujący na targach, straganach i w centrach handlowych, kontempluje spokój w antykwariatach, galeriach i muzeach. Miasto karuzel, kawiarni, restauracji, miejsc gdzie spędza się czas z przyjaciółmi, odpoczywa podczas zwiedzania, wstrzymuje na chwilę czas.

Alastair Horne atrakcyjnie ukazuje przeobrażenia wpisane w historię Paryża. Dostrzega nie tylko najbardziej słynne symbole miasta, ale także mniej znane budynki, pomniki i rzeźby. Przekonuje, że metropolia nieustannie rozrasta się, tętni życiem za dnia i w nocy, wabi charakterystycznym klimatem, ubiega się o miano stolicy rowerzystów, pielęgnuje uliczną i zamkniętą sztukę. To też dreszcz emocji związany ze zwiedzaniem cmentarza i podziemnego labiryntu katakumb, czy przyglądanie się strzelistym budynkom i scenerii świetlnych iluminacji. Miasto zakochanych i artystów oferuje złożoną i kontrastową kulturę, zwykłą i barwną codzienność, bogatą i wykwitną kuchnię. Przewodnik klimatycznie inspiruje do uwzględnienia Paryża w planach podróżniczych, poświęcenia mu więcej uwagi niż podczas przejazdowych odwiedzin. Czym Paryż fascynuje miliony odwiedzających go turystów? Dlaczego stali mieszkańcy pozostają mu wierni?

bookendorfina.pl

"Paryż jest najbardziej niezwykłym miejscem na świecie.” Charles Dickens

IG @angelkubrick

Na moich półkach piętrzą się przewodniki różnej maści, jednak to, co wydało niedawno wydawnictwo Almapress jest inne, niż wszystkie, począwszy od formatu, a skończywszy na treści. Książka podzielona jest na rozdziały, które ukazują najlepsze widoki mijane na co dzień, smaki, które absolutnie należy poznać, będąc w Paryżu, ciekawe miejsca dawniej i dziś, to, co pomijane jest w tradycyjnych przewodnikach, czyli miasto nocą, oraz piękno i funkcjonalność ciągu komunikacyjnego (warto wspomnieć, że paryskie metro to ponad trzysta stacji a wejścia do niektórych z nich to prawdzie dzieła sztuki).

W magiczną podróż po Paryżu zabiera nas Alastair Horne, dziennikarz, podróżnik oraz wykładowca i doktorant w British Library i Bath Spa University. Miłośnik Paryża, który od 20 lat odwiedza to miasto regularnie.

Dla książkowych freaków są też wyszczególnione księgarnie i antykwariaty, do których należy wejść i poczuć magię inkunabułów. Podróż bez degustacji lokalnych produktów to nie podróż, tak więc o jedzeniu jest tu całkiem sporo a Paryż to nie tylko kawa i croissanty. Szanuję. Jakby nie patrzeć, ponad dwieście zdjęć wzbudza w człowieku chęć podróży i tęsknotę za pięknem, którego pragnie się doświadczyć na własnej skórze. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na format. Przyznam, że odkąd wzięłam do ręki ten przewodnik, sama mam ochotę na wydanie czegoś podobnego. Zdjęcie i krótki opis. To się przyjemnie czyta i jeszcze przyjemniej ogląda :)

IG @angelkubrick

„… Paryż jest niezwykły. Jak powiedział w 1844 roku Charles Dickens – jest najbardziej niezwykłym miejscem na świecie …”

Paryż nazywany jest miastem cudów, kultury, sztuki i mody. Kryje wiele pięknych zakątków, budzi podziw, ale i jest miejscem wielu tajemnic. Z perspektywy turysty przygotowując się do wyjazdu na samym początku warto zajrzeć do przewodnika.

Autorem przewodnika jest Alastair Horne – dziennikarz, podróżnik oraz wykładowca i doktorant w British Library i Bath Spa University. Miłośnik Paryża – miasta, które odwiedza regularnie od ponad dwudziestu lat. Muszę przyznać ze zdjęcia w książce są wykonane w bardzo staranny sposób, a kolorem i autentycznością przyciągają uwagę. Nawet najbardziej prozaiczne czynności są wykonywane w spektakularnym otoczeniu.

Bonjour Paris! Tak wiele osób wita to miasto, kiedy jest w nim po raz pierwszy. Widzimy Paryż np. po zmroku i przekonamy się, dlaczego zasługuje ono na miano miasta świateł. W 2016 roku stało się jednym z najpopularniejszych celów podróży turystycznych i odwiedziło je aż 36 milionów gości.

Mekka artystów i intelektualistów. Najwybitniejsze dzieła sztuki w osławionych muzeach. Aromatyczne poranki w kafejkach, wieczorne spacery po bulwarach nad Sekwaną, urokliwe uliczki i kolorowe stragany z kwiatami. Paryż – najbardziej eleganckie i romantyczne miasto na świecie – zachwyca niezwykłym klimatem i poetyckością, o której śpiewali bardowie.

Przewodnik po Paryżu ukazuje historię, sztukę i kulturę tego wyjątkowego miasta. Prowadzi czytelników od galerii sztuki po antykwariaty, od najczęściej na świecie odwiedzanego cmentarza po stacje metra i wszystkie 37 mostów.

Mnie zainteresowały szczególnie stragany malarzy na zabytkowym Place du Tertre, gdzie trzystu malarzy ma pozwolenie na sprzedawanie swoich prac. Z kolei Księgarnia François Jousseaume została otwarta w 1826 roku i znajduje się w otwartej w tym samym roku malowniczym, zadaszonym pasażu handlowym Galerie Vivienne.

Paryż pokazuje swoje prawdziwe oblicze po zmroku, kiedy to sztuczne światło zalewa swoim blaskiem miasto. Dziś wiele barów i restauracji pozostaje otwartych długo po północy nawet w dni powszednie. Większość muzeów jest przynajmniej raz w tygodniu otwarta do późnego wieczora, a widoki można podziwiać z Wieży Eiffla do północy.

Książka, opatrzona jest ponad dwustoma fascynującymi fotografiami, dzięki temu pozwala lepiej przyjrzeć się najbardziej niezwykłemu miastu świata i odkryć jego magię. Podzielona jest na kilka rozdziałów tematycznych. To życie codzienne, smaki Paryża, ciekawe miejsca dawne i współczesne, miasto świateł, oraz piękno i funkcjonalność, czyli transport.

Gorąco polecam - życzę miłego wieczoru wszystkim i ciekawych podróży nie tylko palcem po mapie 😉

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma – Press Sp. z o.o.
Tytuł oryginału: Visual Explorer Guide: Paris
Rok wydania: 2020 r.