Rozumiemy się bez słów

Okładka książki Rozumiemy się bez słów Katarzyna Radziwiłł
Okładka książki Rozumiemy się bez słów
Katarzyna Radziwiłł Wydawnictwo: Muchomor popularnonaukowa dziecięca
2020-06-08
44 min.
zwierzęta ciekawostki

Okładka książki Historia kobiet Joanna Czaplewska, Katarzyna Radziwiłł
Historia kobiet Joanna Czaplewska, ...

O tym, że zwierzęta porozumiewają się ze sobą wiadomo nie od dzisiaj. Czy wiedzieliście jednak, że rośliny, a nawet jaja również posiadły tę sztukę? Jeśli nie, to się nie martwcie. Też nie miałam o tym pojęcia. Dowiedziałam się takich ciekawostek dzięki lekturze książki kierowanej do młodszego odbiorcy, czyli Rozumiemy się bez słów autorstwa Katarzyny Radziwiłł i Joanny Gębal.

Książka zawiera kilkanaście krótkich tekstów opowiadających o komunikacji w świecie przyrody. Ukazane zostały sposoby porozumiewania się ssaków, owadów insektów czy nawet roślin. Świat przyrody zaskakuje swoją różnorodnością, kanałami jakimi przekazywane są informacje. Okazuje się, że np. akacje wydzielają toksyczne związki, kaczki przekazują sobie informacje będąc jeszcze w jajkach, a pszczoły tworzą coś w rodzaju niewidzialnej mapy, by wskazać swoim współpracownicom kwiaty z największą ilością nektaru.

Dwadzieścia różnorodnych stron wprawia w zachwyt nie tylko wyróżniającymi się, bardzo ciekawymi grafikami autorstwa Joanny Gębal lecz także treścią, która zaskakuje nie tylko młodego, ciekawego przyrody czytelnika lecz również osoby zdecydowanie starsze. Przybliżone zostały zwierzęta i rośliny z różnych stref klimatycznych, żyjące na całym świecie.

Rozumiemy się bez słów zaskakuje i fascynuje pokazując mechanizmy stosowane przez opisywane gatunki fauny i flory. Okazuje się bowiem, że są one oszczędne w słowach, a komunikacja jest często zabiegiem stosowanym by się bronić lub chronić swoje terytorium.

Jak już wspomniałam, Rozumiemy się bez słów po prostu mnie zafascynowało, bo jako osoba dorosła dorosła nie miałam pojęcia o wielu z opisywanych ciekawostek. Chociaż mój syn jest jeszcze nieco za mały, by zrozumieć treść tej książki, to nie mogę się doczekać aż podrośnie i wspólnie będziemy omawiać zawarte w niej niesamowite fakty.

spodziewałam się po tej książce pięknej szaty graficznej i ciekawego tekstu, wydana w dużym formacie (A3). O ile tekst jest ciekawy, to grafika jest dość oszczędna, został lekki niedosyt.
Dowiecie się w jaki sposób zwierzęta komunikują się ze sobą, jakie mają stadne zachowania, jak się ostrzegają przed niebezpieczeństwem zarówno pod wodą jak i w powiwetrzu. Warta uwagi.

Już we wstępie autorka wyjawia, że to, że zwierzęta nie rozmawiają jak my, nie oznacza, że się nie porozumiewają. Ba, nie tylko zwierzęta się komunikują ze sobą. Robią to rośliny należące do jednego gatunku, a nawet żyjące z sobą w symbiozie drzewa i grzyby leśne. Mogą to robić za pomocą dźwięków, zapachów, dotyku, robiąc miny, a nawet wytwarzając prąd!

Dzięki książce poznamy też powody, jakie kierują organizmami żywymi, które chcą się ze sobą porozumieć. Bo nie zawsze jest to informowanie się wzajemnie czy stadu grozi jakieś niebezpieczeństwo. Czasem zwierzęta chcą się spotkać i pobyć razem – zupełnie jak my! Komunikacja może też być powodem demonstracji siły, oszustwa czy negocjacji w sprawie przyjęcia do stada. Jeśli jesteście ciekawi jak i z jakiego powodu porozumiewają się akacje, kukurydza, słonie, delfiny, papugi czy żaby, to ta książeczka jest dla Was!

Więcej na https://konfabula.pl/rozumiemy-sie-bez-slow-wydawnictwo-muchomor/

• Alonka do kupienia STARSZAK
  • Dziecięce - (0) do kupienia
  • Opisy
  • Dar dla osoby

Dodaj cytat z książki Rozumiemy się bez słów