Jak zdobyć Nagrodę Nobla?

Okładka książki Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Katarzyna Radziwiłł
Okładka książki Jak zdobyć Nagrodę Nobla?
Katarzyna Radziwiłł Wydawnictwo: Muchomor popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Muchomor
2016-01-20
2016-01-20
nauka naukowcy nagroda wiedza

Okładka książki Historia kobiet Joanna Czaplewska, Katarzyna Radziwiłł
Historia kobiet Joanna Czaplewska, ...

Okładka książki Uczucia. Co to takiego? Serge Bloch, Oscar Brenifier
Uczucia. Co to... Serge Bloch, Oscar ...
Okładka książki Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru
Zaskórniaki i ... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Mamma mia. Włochy dla dociekliwych Anna Ładecka, Monika Utnik
Mamma mia. Wło... Anna Ładecka, Monik...

Jako dziecko nienawidziłam suchych faktów biograficznych. Widocznie autorka miała podobne odczucia, więc w książce nie skupia się na życiorysach nagrodzonych Noblistów, pojedynczych laureatów, grupy czy nawet całe organizacje, ale na tym dlaczego dostali Nagrodę oraz jak przyczyniło się to do rozwoju nauki, kultury czy pokoju na świecie. Książka przemyca wiele ciekawostek, jak choćby to, że grafen początkowo zbierano… taśmą klejącą tak małe to były drobinki. Albo że Alexander Fleming dlatego wyhodował penicylinę, bo zwyczajnie miał bałagan na biurku w laboratorium. Od razu widać, że autorce nie chodziło o wbicie wiedzy, a zafascynowanie. Kto wie, może jakiś czytelnik sam zechce podążać jedną ze ścieżek wyznaczonych przez jakiegoś Noblistę?

Więcej na: https://konfabula.pl/jak-zdobyc-nagrode-nobla/

Lubicie czytać encyklopedie? Nie będę ukrywała, że ja nie. Zawierają ogrom wiedzy, ale są nudne, sztywne i często napisane trudnym językiem. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jesteśmy uzależnieni od opasłych tomów zapisanych drobnym maczkiem. Wydawnictwa i autorzy oferują wiele ciekawych opracowań na niemal każdy temat, które są coraz bardziej przystępne i atrakcyjne dla
młodego (a w zasadzie dla każdego) odbiorcy.

Jedną z takich unowocześnionych pozycji o cechach informacyjnych chcę Wam dziś przedstawić. „Jak
zdobyć Nagrodę Nobla?” Katarzyny Radziwiłł to pozycja, która doczekała się uzupełnionego wznowienia. Aktualizacja dotyczyła zamieszczenia sylwetki naszej ostatniej narodowej noblistki – Olgi Tokarczuk.

Opowieść o Nagrodzie Nobla rozpoczyna się od przywołania jego pomysłodawcy i opowieści o tym,
jak to się stało, że Alferd Nobel ufundował tę niezwykle cenioną w środowisku naukowym nagrodę. Następnie omówione zostały dziedziny, w jakich można otrzymać nagrodę, sposób jej przyznawania i nominowania kandydatów. Znajdziemy nawet informacje o menu serwowanym na balu towarzyszącym wręczeniu nagród!

W dalszej części przybliżone zostały sylwetki kilku laureatów w każdej z dziedzin, tj.: działań na rzecz
pokoju, literatury, medycyny, fizyki, chemii i ekonomii. W opisie każdej osoby poza wskazaniem, za co otrzymała nagrodę, znajdują się także informacje o jej życiu, przez co postaci te wydają się bardziej ludzkie i bliższe czytelnikowi.

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Wydawnictwa Muchomor to książka przemyślana i świetnie opracowana. Lekka w przekazie, pozbawiona encyklopedycznego zadęcia. Napisana sprawnie i ciekawie. Uzupełniona ilustracjami Daniela de Latoura w komiksowym stylu. Wspierana przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdyby dzieci z takich książek uczyły się w szkole, gdzie pokazuje się ludzkie oblicze naukowców i artystów, podkreśla ich życie w pasji i chęci rozwoju, oddanie słusznym ideom, to zdecydowanie byłyby one nie tylko ciekawsze niż standardowe podręczniki szkolne, ale i bardziej motywujące do podjęcia własnych naukowych działań.

Bardo dobrze opracowana książka, wiele ciekawostek z życia noblistów, dużo wyjaśnień na trudniejsze pojęcia i śmieszne ilustracje. Po przeczytaniu tej książeczki każdy choć przez chwilę marzy o zdobyciu własnej nagrody Nobla. ^_^

Niby dla dzieci, ale myślę, ze niejeden dorosły może się podszkolić w wiedzy o świecie, a w sumie o wybitnych jednostkach i ich osiągnięciach. Bardzo lubię rysunki Daniela de Latour, wszystko razem stanowi fajną lekturę na wieczór :)

Pomysłowa tematyka książki może zainspirować dziecko do własnych działań, pobudzania i realizacji marzeń. Promuje kreatywność. Pokazuje, że warto dążyć do celu niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, wyznania czy koloru skóry (bo kryteria nagradzania są wyśrubowane, ale uznają równe prawa wszystkich obywateli świata). Polecam. ...

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Nie żałuję
  • Przeczytane 2017
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Jak zdobyć Nagrodę Nobla?