Okładka książki Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś Jonathan J. Moore
Jonathan J. Moore Wydawnictwo: Znak Horyzont popularnonaukowa
popularnonaukowa
Dreadful Diseases and Terrible Treatments: The Story of Medicine Through the Ages
Znak Horyzont
2020-10-14
2020-10-14
Emilia Skowrońska
Medycyna leczenie leki lekarze historia medycyny choroby popularnonaukowa popularnonaukowe

Myślałam, że książka będzie bardziej przekrojowa. Wizualnie jest ok, ale można było umieścić więcej informacji.

Nie jestem specjalnym fanem takiej tematyki, ale ta książka jest świetna. Uświadamia czytelnika jak bardzo medycyna się rozwinęła, nie tylko słowem pisanym, ale również licznymi ilustracjami. Dowiadujemy się z niej między innymi jakie epidemie trawiły w przeszłości naszą planetę oraz o absurdalnych i brutalnych metodach leczenia ( szczególnie w przypadku chorób psychicznych).

ciekawa, ale nie tak dobra jak inne książki z serii

ciekawa, ale nie tak dobra jak inne książki z serii

Książka napisana w lekkim chaosie chronologicznym, ale przez większość rozdziałów ciekawa i wywołująca emocje.

W części o chorobach psychicznych jest jedno zdanie, które nie pozwala mi spokojnie żyć: 'brak krwawienia miesięcznego jest częstym objawem rozdwojenia jaźni...'
Czy to nieśmieszny żart autora? Jeśli to ma być prawda, to czy ktoś wie, kto jak gdzie i kiedy tak orzekł? Sprawdziłam ICD10 i DSM V, nic tam nie znalazłam. Czy ktoś z Was może mi pomóc? PROOOSZĘ

Książka pokrótce opisuje wiele chorób, które w przeszłości (a niektóre z ich w dalszym ciągu) powodowały epidemie i liczne zgony. Napisane ciekawie i przystępnie, nie potrzeby mieć wiedzy medycznej, żeby zrozumieć. Książka została wydana w 2017 roku.

Książka dla osób, które dopiero zaczynają poznawać historię medycyny. Jej tematyka jest szeroka, ale przedstawiona w pigułce. Wiele ciekawostek, które można "sprzedać" w towarzystwie, jako anegdoty. Poznajemy kilka ciekawych postaci - prekursorów medycyny... kulisy wygranych i przegranych wojen, których losy zależały od zdrowia żołnierzy... zmagania z epidemiami... Książka jest bogato ilustrowana, ma całą masę ramek, wyimków. Dzięki tym zabiegom czytelnik nie ma wrażenia, że czyta wielką płachtę. Jednym zdaniem "Przerażające choroby i zabójcze terapie" można określić tak: Współczesna medycyna rodziła się w bólach, dosłownie! - a ta książka to opisuje.

Tylko początek o codziennym życiu bardzo ciekawy i wciągający. Miałem nadzieję, że będzie to lekko napisana, wciągąjąca książka, która pokazuje absurdy dawnej medycyny. Jednak jest w większości nudnym opisem choroby i jej zarysem w historii

Kolejna z książek Jonathan'a J. Moore'a, która stanie na specjalnej półce 😍
"Przerażające choroby i zabójcze terapie czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś" to podróż przez epidemie i metody leczenia od czasów przed naszą erą, po te współczesne. Autor przedstawi nam każdą z nich, wytłumaczy jak przebiega i czym się charakteryzuje, a także opowie jak próbowano je zwalczać. Niektóre lekarstwa są co najmniej dziwne 🙊 Od noszenia plasterków ogórka w butach i ziemniaków w kieszeniach, po spożywanie proszków z fekaliów niemowląt i lobotomię.
Nie wiem czy w odniesieniu do chorób można mieć swoje ulubione metody leczenia ale ja je mam 😅 Tylko coś kot się dziwnie na mnie patrzy... 😳
Jeżeli nie czytaliście żadnej z książek z tej serii to bardzo je Wam polecam ♥️ Wszystkie są kopalnią wiedzy, przedstawionej w przystępny sposób, czasami zabarwiony czarnym humorem.

Kolejna z książek Jonathan'a J. Moore'a, która stanie na specjalnej półce 😍

Niesamowita książka, wzbudza jeszcze większy szacunek do dzisiejszej medycyny i wdzięczność, że nie żyję w czasach, gdy na każdą chorobę jedynym lekarstwem było jedzenie sproszkowanych odchodów lub przyłożenie martwego zwierzęcia.

• Medycyna