Okładka książki Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś
Jonathan J. Moore Wydawnictwo: Znak Horyzont popularnonaukowa
popularnonaukowa
Dreadful Diseases and Terrible Treatments: The Story of Medicine Through the Ages
Znak Horyzont
2020-10-14
2020-10-14
Emilia Skowrońska
Medycyna leczenie leki lekarze historia medycyny choroby popularnonaukowa popularnonaukowe

Książka dla osób, które dopiero zaczynają poznawać historię medycyny. Jej tematyka jest szeroka, ale przedstawiona w pigułce. Wiele ciekawostek, które można "sprzedać" w towarzystwie, jako anegdoty. Poznajemy kilka ciekawych postaci - prekursorów medycyny... kulisy wygranych i przegranych wojen, których losy zależały od zdrowia żołnierzy... zmagania z epidemiami... Książka jest bogato ilustrowana, ma całą masę ramek, wyimków. Dzięki tym zabiegom czytelnik nie ma wrażenia, że czyta wielką płachtę. Jednym zdaniem "Przerażające choroby i zabójcze terapie" można określić tak: Współczesna medycyna rodziła się w bólach, dosłownie! - a ta książka to opisuje.

Tylko początek o codziennym życiu bardzo ciekawy i wciągający. Miałem nadzieję, że będzie to lekko napisana, wciągąjąca książka, która pokazuje absurdy dawnej medycyny. Jednak jest w większości nudnym opisem choroby i jej zarysem w historii

Kolejna z książek Jonathan'a J. Moore'a, która stanie na specjalnej półce 😍
"Przerażające choroby i zabójcze terapie czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś" to podróż przez epidemie i metody leczenia od czasów przed naszą erą, po te współczesne. Autor przedstawi nam każdą z nich, wytłumaczy jak przebiega i czym się charakteryzuje, a także opowie jak próbowano je zwalczać. Niektóre lekarstwa są co najmniej dziwne 🙊 Od noszenia plasterków ogórka w butach i ziemniaków w kieszeniach, po spożywanie proszków z fekaliów niemowląt i lobotomię.
Nie wiem czy w odniesieniu do chorób można mieć swoje ulubione metody leczenia ale ja je mam 😅 Tylko coś kot się dziwnie na mnie patrzy... 😳
Jeżeli nie czytaliście żadnej z książek z tej serii to bardzo je Wam polecam ♥️ Wszystkie są kopalnią wiedzy, przedstawionej w przystępny sposób, czasami zabarwiony czarnym humorem.

Kolejna z książek Jonathan'a J. Moore'a, która stanie na specjalnej półce 😍

Niesamowita książka, wzbudza jeszcze większy szacunek do dzisiejszej medycyny i wdzięczność, że nie żyję w czasach, gdy na każdą chorobę jedynym lekarstwem było jedzenie sproszkowanych odchodów lub przyłożenie martwego zwierzęcia.

1926

Książka autora znanego mi z "Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować", która bardzo mi się podobała, a "Przerażające choroby i zabójcze terapie" są równie dobre. Książka opowiada o chorobach, które dziesiątkowały ludność na przestrzeni wieków takich jak: trąd, gruźlica, choroby weneryczne, ospa, odra, tyfus, dżuma i wiele innych. Pozycja bardzo ładnie wydana z mnóstwem ilustracji i zdjęć. Napisana przystępnym językiem, w dodatku wciągająca. Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku. Polecam.

Bardzo dobra i bardzo ciekawa książka. Autor co prawda skrótowo ale w niezwykle interesując sposób opisał wybrane choroby, głównie wywoływane przez wirusy i bakterie. Opisy chorób poprzedzone są krótkim wstępem na temat prymitywnych metod leczenia oraz tego jak radzono sobie z wieloma dolegliwościami. Od czytania niektórych opisów włosy jeżą się na głowie. Zresztą niektóre opisy chorób nie są gorsze więc wrażliwi czytelnicy powinni uważać. Całość treści znakomicie dopełniają rysunki, ryciny i zdjęcia. Autor nie przynudza i umie wzbudzić zainteresowanie przez co książkę w zasadzie pochłania się w kilka godzin. Naprawdę świetna książka. Polecam.

Książka ciekawie wydana, wiele ilustracji. Zawiera wiedzę przystępną dla każdego czytelnika.

Sporo ciekawostek i użytecznych informacji. Niektóre opisy przyprawiają o mdłości lub przerażenie. Żyjemy w najlepszych czasach. Dzięki Bogu, że udało nam się przezwyciężyć tak wiele problemów poprzednich epok.

Mało informacji, które nie są ogólnie znane.

Mało informacji, które nie są ogólnie znane.

Ciekawostki historyczne