Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń

Okładka książki Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń
Jonathan J. Moore Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Secret Societies and Creepy Cults: The Story of Secret Orders Through the Ages
Znak Horyzont
2020-10-14
2020-10-14
Agnieszka Myśliwy
spisek sekta stowarzyszenie bractwo kult okultyzm ezoteryka

Początek (część o sektach) podobał mi się bardziej. Im dalej w las, tym bardziej walczyłam ze sobą, żeby czytać dalej. Niektóre fragmenty to nieporozumienie - całe ludy, typu Aztekowie, jako tajemne bractwa - WTF? Rozstanę się z nią bez żalu.

super książka chociaż szkoda że nie wspomnieli nic o ONA/O9A

super książka chociaż szkoda że nie wspomnieli nic o ONA/O9A

To co dla ludzi tajne, owiane tajemnicą, niedostępne, zazwyczaj budzi ciekawość i chęć poznania. Często zaś, kiedy czegoś nie rozumiemy, to albo dlatego że nie możemy poznać zasad działania albo dowiedzieć się czegokolwiek o czymś co interesuje większość, tworzymy teorie spiskowe i niedomówienia. Więcej sobie wyobrażamy, dopowiadamy i paradoksalnie powiększamy nimb tajemniczości spraw, które są poza naszym zasięgiem. Tak tez bywało i bywa z wieloma tajnymi bractwami i stowarzyszeniami zawiązywanymi na przestrzeni wieków w różnych częściach świata. Niniejsza książka uchyli Wam nieco rąbka tajemnicy.

Autor zebrał i pogrupował najgłośniejsze bractwa i sekty w kilka grup. I tak oto poznamy historię sekt apokaliptycznych, samobójców czy zabójców i popatrzymy na to które z nich zapisały się pozytywnie a które wyłącznie negatywnie na kartach minionych wieków. Cóż takiego stało za ideami tworzącymi te bractwa, że ludzie skłonni byli oddawać swoje majątki czy nawet życie w imię słów wypowiadanych przez swojego guru? Poznając wewnętrzne zasady działania nasuwa się przykry wniosek, że przywódcy sekt raczej sami nie stosowali się do zasad których wymagali od swych członków.

Jonathan Moore przeplata na kolejnych stronach opowieści o rytualnych ofiarach z ludzi, środkach halucynogennych których działaniu poddawani byli członkowie stowarzyszeń, torturowaniu swych braci w wierze czy odmieńców z uwagi na kolor skóry. Przybliża nam historię stowarzyszeń, które pojawiają się w wielu alternatywnych wersjach wydarzeń historycznych i demaskuje ich rzekomo znaczący wpływ na rzeczywisty bieg zdarzeń.

Książka jest bogata w zdjęcia i ilustracje które pomogą wyobrazić sobie okrucieństwo jakiemu niezliczone rzesze ludzi były poddawane przez nieliczne jednostki. Rozdziały są krótkie i zdecydowanie nie wyczerpują tematu. Na każdy z nich można by napisać osobną pozycję. Zapewne takowe już na rynku istnieją. Ta jest pewna forma kompendium, ale nie ma formy encyklopedycznej. Jest napisana w przystępny sposób a jakość wydania to dodatkowy jej plus.

Myślę, że nieraz jej treść Was zaskoczy.

Ile tajnych stowarzyszeń jesteś w stanie wymienić? Wiesz jak nazywali się przywódcy największych z nich? A może znasz ich obrządki wstąpienia w szeregi kultu?

Dzięki tej książce poznasz odpowiedź na każde z zadanych pytań 😁

"Mroczne bractwa i tajne kulty czyli historia sekretnych stowarzyszeń" to bogaty zbiór informacji o przeróżnych zgrupowaniach; zarówno tych legalnych, jak i tych trochę mniej. Przyznam szczerze, że o większości z nich słyszałam ale było kilka takich, które mnie zaskoczyły 😳 O ile niekiedy same pobudki do zawiązania stowarzyszenia zdawały się w porządku, tak kierunek w którym potem ono zdążało był daleki od idealnego. Znajdziecie tu między innymi informacje o wolnomularzach, Ku Klux Klanie, Zakonie Asasynów i wielu innych. A to wszystko napisane w przystępnym języku 😊

Dzięki tej książce poznasz odpowiedź na każde z zadanych pytań 😁

Książka utwierdza mnie w przekonaniu że każda religia ma na celu zniewolenie człowieka i zabijanie innowierców.

Kolejna ciekawa pozycja Jonathana J. Moore'a. Tym razem autor skupia się na tajemniczych bractwach, sektach, stowarzyszeniach oraz tajnych kultach. Dużo ciekawostek, zdjęć i rycin. W niektórych rozdziałach autor opisał zasady działania tajemniczych organizacji, które były bardzo drastyczne i brutalne. Czeka na mnie jeszcze ostatni cześć o torturach. Po lekturze tej książki zastanawiam się co w niej będzie. Polecam.

Przypomina trochę podręcznik. Dzięki przystępnemu językowi i masie interesujących informacji jest bardzo przyjemna w czytaniu. Polecam każdemu - w końcu chyba każdego mniej lub bardziej intryguje temat tajnych organizacji i sekt.

Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń", krótka i przyjemna książka o masonach, Mansonie, templariuszach i tym podobnych organizacjach. Co prawda jest bardzo nierówna, niektórym stowarzyszeniom poświęcając sporo uwagi (np. sekta Jima Jonesa), innym zaś dosłownie kilka linijek (yakuza, mafia), to mimo wszystko warto poświęcić jej uwagę, zwłaszcza, że z uwagi na objętość nie zajmie to wiele czasu. Warto też zwrócić uwagę na ciekawe ilustracje i zdjęcia, zwłaszcza w przypadku wspomnianej wcześniej Świątyni Ludu (a książka "Co się stało w Jonestown" czeka na półce). Moim zdaniem solidne 7/10

Sporo sobie obiecywałem... na próżno. Większą część stanowią nieinteresujące, szczegółowe wydarzenia, natomiast o samych organizacjach, szczególnie tych współczesnych, o których powinniśmy mieć najlepsze informacje, ciekawostek mniej niż na wikipedii.

Książka niewarta swojej ceny.

Książka niewarta swojej ceny.

Dodaj cytat z książki Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń

Ciekawostki historyczne