Magiczne skrzypce

Okładka książki Magiczne skrzypce Izabella Klebańska
Okładka książki Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: To Lubię literatura dziecięca
literatura dziecięca
To Lubię
Wydawnictwo Literatura
2020-05-15
2020-05-15

Okładka książki Jadzia Izabella Klebańska, Maciej Szymanowicz
Jadzia Izabella Klebańska,...
Okładka książki Operowe stra...aaa...achy Małgorzata Flis, Izabella Klebańska
Operowe stra..... Małgorzata Flis, Iz...

Książka, która na długo zapada w pamięci. Nie jest łatwo przyglądać się cudzemu nieszczęściu, nietrudno tu o łzy wzruszenia. Zresztą od samego początku trzymam kciuki za Jacka, chcę by się uśmiechnął, by pokonał trudności. Niby książka zaczyna się tak trochę przekornie, może z humorem: „Moja rodzina jest porąbana”. Aż chciałoby się powiedzieć, albo poklepać nawet przy tym po ramieniu i powiedzieć: „Nie martw się chłopie. Moja też”. Ten chłopak ma dopiero 10 lat i już przeżył kilka trzęsień ziemi. Emigracja ojca i jego nowa rodzina, wypadek dziadka, choroba nowotworowa mamy. W dodatku to stwierdzenie na początku książki, że faceci w rodzinie Jacka umierają młodo. I on tak trochę, jakby na to czekał. Chłopiec razem ze swoim starszym bratem Frankiem próbuje odnaleźć się w nowej jakże smutnej rzeczywistości. Niepozorna książka, która traktuje o dzieciństwie polskich dzieciaków. W zalewie literatury obcojęzycznej to literacka perełka, naprawdę dobrze napisana, zwracająca uwagę na to, co w życiu ważne. Pomieszanie rzeczywistości ze światem nadprzyrodzonym, bo o dziwo, Jacek oparcie znajdzie w duchu zmarłej babki Eleonory, która kiedyś była sławną śpiewaczką. Wzruszająca opowieść o tym, że czasem w życiu jest pod górkę, o tym, jak ważne są miłość i wsparcie innych osób. Wciągająca mądra lektura.

Wzruszenia, obawy, niesamowite światy i wyjątkowe odkrycia... z muzyczną otoczką wysokiej klasy. Piękna powieść, dająca do myślenia, wartościowa lektura. Zdecydowanie warto podsunąć młodemu czytelnikowi.

Wydawnictwo Literatura wydaje niesamowity cykl książek zatytułowany „To lubię”. Wiem, co piszę, bo przeczytałyśmy już kolejną książkę i tylko umacniamy się w przekonaniu, że naprawdę warto! To książki niezwiązane ze sobą, ale w pewien sposób wyjątkowe. Skierowane do dzieci w wieku 9-12 lat obyczajowe powieści polskich (a tak, moi mili, pol-skich!) autorów świetnie znających codzienność dziecka i posiadających umiejętność wzruszenia, a także rozbawienia młodego czytelnika. Dla kogoś, kto lub literaturę poruszającą zwykłe, codzienne ważne i te mniej ważne problemy, troski czy radości dzieci i nastolatków, seria ta jest idealna.
„Magiczne skrzypce” na przemian wzruszały nas i rozbawiały. Był taki moment, że nawet ja się popłakałam, ale to już odkryjecie sami. Osobiście jestem ciągle pod wrażeniem kunsztu literackiego Autorki: wspaniale zbudowane zdania, przez które właściwie się płynie, objaśnienia trudniejszych wyrazów, fabuła dopięta na ostatni guzik no i te nazwy poszczególnych rozdziałów, które zachęcają, by już, natychmiast je zgłębić.
To książka z gatunku: „jeszcze tylko jedną stronę przeczytam, jeszcze rozdział”. Czyli takich, które lubimy najbardziej!
Głównym bohaterem jest dziesięcioletni Jacek, który wraz
z mamą i starszym bratem Frankiem odnajdują się w nowej rzeczywistości. Najpierw opuszcza ich ojciec, który wyemigrował za granicę i tam założył nową rodzinę tracąc zupełnie kontakt z synami, później ukochany dziadek uległ wypadkowi i musi przebywać w domu opieki, a potem okazuje się, że mama choruje na nowotwór, więc czeka ją pobyt
w szpitalu, operacja oraz chemioterapia. Chłopcy po swojemu usiłują przyswoić tragedię, która dotknęła ich rodzinę. Szesnastoletni Franek ucieka w świat muzyki trzymając na dystans tatę, który jednak przybywa im z pomocą, natomiast mały jeszcze, choć emocjonalnie bardzo dojrzały Jacek „odkrywa” w swoim otoczeniu ducha zmarłej babci Eleonory, znanej śpiewaczki. Spragniony bliskości, garnie do ojca i jego nowej rodziny.
Postaci bohaterów nie sposób nie lubić. Chłopcy są mądrzy, odpowiedzialni i bardzo ze sobą zżyci, chociaż dzięki impulsywności tak charakterystycznej dla nastolatków,
co rusz pakują się w kłopoty.
Czytelnik odruchowo przyswoi sobie całe mnóstwo przydatnych informacji.
O tym, jak ważna w życiu jest empatia, jaką rolę pełni rodzina, jak radzić sobie z rozwodem rodziców, nieuleczalną chorobą najbliższych i własnymi, młodzieńczymi, nieposkromionymi emocjami. A to wszystko jeszcze trzeba przecież połączyć z codziennymi obowiązkami szkolnymi, wymagającymi nauczycielami, nie zawsze miłymi rówieśnikami i rodzącymi się uczuciami.
Na szczęście są też dyskretnie ukazane sposoby radzenia sobie z tą burzą problemów i emocji w nastolatkowym życiu dodatkowo wplecione w magiczne elementy muzyki. Kolejny plus!
I oto macie świetną, wciągającą lekturę. Jak dla nas – bez wad.
Twarda, bardzo elegancka okładka, normalnej wielkości czcionka i małe czarno-białe rysunki rozpoczynające kolejne rozdziały. Wspaniała na prezent!

Bardzo dziecinna, nudna książka. Czytałam ją w ramach Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla klas 4-6, a moim zdaniem ta książka nadaje się dla klas 1-3.

• Kupiłam B
  • 2020 wydane
  • Serie
  • Marcel
  • @ SZUKAM PILNIE (za te wymienię moje z półki: sprzedam)

Dodaj cytat z książki Magiczne skrzypce