Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię

Tłumaczenie: Radosław Madejski
Wydawnictwo: StudioEMKA
Keynes v/s Hayek. The Clash that Defined Modern Economic
Rhei

Keynes kontra Hayek, to podłoże i spuścizna największego w dziejach pojedynku na gruncie ekonomii. Keynes i Hayek od osiemdziesięciu lat uosabiają przeciwstawne nurty myśli ekonomicznej: interwencjonizm i leseferyzm. Koncepcje obu ekonomistów zdobywały i traciły przychylność polityków od Franklina Roosevelta do George W. Busha wywierając przy tym wpływ na poziom życia milionów. Począwszy od...

Począwszy od wielkiego kryzysu poprzez II wojnę światowa i okres powojennej odbudowy, aż po czasy obecne, doświadczony dziennikarz, Nicolas Wapshott, poddaje wnikliwej obserwacji porywające debaty między dwoma gigantami dwudziestowiecznej ekonomii, których rozbieżne poglądy nadały kształt gospodarczym wzlotom i upadkom w wielu krajach i nadal trzymają świat w swoim władaniu.

Nicolas Wapshott jest dziennikarzem i autorem książki Ronald Reagan and Margaret Thatcher: A Political Marriage. Były redaktor naczelny londyńskiego „Timesa” i „New York Sun”. Mieszka w Nowym Jorku.

źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=473

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=473

Kamil | 2019-05-10
Przeczytana: 10 maja 2019

Nie sądzę, aby po tę książkę sięgnął ktoś, kto chociaż trochę nie interesuje się tematem i nie słyszał czegokolwiek o tytułowych Panach. Jeśli jednak Twoja wiedza o ich teoriach jest bardzo ogólna, czytanie może sprawić Ci trudność. Trudność w czytaniu i rozumieniu może sprawiać występująca mnogość nazwisk. Nie stracisz jednak z książki wiele, jeśli części z tych osób nie będziesz kojarzyć

Jeśli coś o Hayeku i Keynesie słyszałeś, to ta książka może pomóc Ci w ugruntowaniu swojej wiedzy o ich poglądach i przybliżyć różnicę między ich teoriami.

Zdecydowanie na plus tej książki przemawia to, że zawiera mnóstwo cytatów, nie tylko z dzieł Panów, korespondencji między nimi ale wspomnienia ich przyjaciół.

Wspomniany został również sam von Mises jako z jednej strony wybuchowy i nietolerancyjny dla odmiennych do swoich poglądów ale też dowiadujemy się, że w sprawach codziennych był zupełnie nieporadny: "nie potrafił nawet jajka ugotować".

Natomiast, na minus książki przemawia to,...

Antagonista Esklaważu | 2018-09-21

Autor stwierdza, że faktem jest, że Hayek nigdy nie pracował w sektorze prywatnym, co raz, że jest bzdurą, a dwa nijak ma się do sporu, który jest przedstawiony w tej książce byle jak.

Adam Książek | 2017-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Bardzo duża dawka wiedzy, nazwisk, konkretnych dat przez co ciężko przyswoić wszystko na bieżąco, jednak lektura bardzo przybliża podstawy ekonomii austriackiej, jak i keynesowskiej, a także politykę gospodarczą prezydentów USA i ciekawą historię dwóch, jakże różnych, a czasami podobnych osobistości. Książka, choć ma chwile zawiłości, całościowo jest jak najbardziej warta przeczytania.

Sebeq | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Książka sprawnie napisana i dzięki temu czyta się ją bezproblemowo, jednak nie wyjaśnia ona dokładnie różnic pomiędzy ekonomistami. Stanowi wartość jedynie dla tych, którzy chcą się dowiedzieć jak łączyły się losy czołowych ekonomistów XX wieku. Zdecydowanie dzięki tej lekturze dowiemy się czy Keynes i Hayek znali się osobiście, co łączyło Hayeka z Missesem gdzie ich drogi spotkały się z Friedmanem i jaki mieli wpływ na rządzących ówczesnym światem. Pod tym względem książka wiele wyjaśnia. Polecam.

ewenementka | 2015-07-24
Przeczytana: 18 lipca 2015

Sama książka, podobnie jak gospodarka, podlega cyklom. W okresach koniunktury historia wciąga, ekonomiczne pojęcia (które raz autor wyjaśnia, raz nie), cytaty i mnożące się wciąż nazwiska nie przytłaczają aż tak bardzo. Wraz z recesją pojawiają się natomiast fragmenty niemające bliskiego związku ze sporem ekonomistów. Otrzymujemy sporą dawkę faktów z historii polityczno-gospodarczej USA, ni stąd, ni zowąd, informacje o czyimś śmiesznym akcencie.

Wersja e-booka "Keynes kontra Hayek", którą kupiłam nie posiadała linków do przypisów, które zajmują aż 1/4 książki! Niezmiernie utrudniało to czytanie.

Nie wiem, czy Wapshott wiedział dokładnie co chce osiągnąć i w jakim kierunku ma podążać. Jego dzieło w swoim jestestwie miota się gdzieś pomiędzy podręcznikiem do ekonomii a rozbudowanym opowiadaniem o sporze jej dwóch głosicieli. Opowiadaniem, które nie jest wolne od drobnych pomyłek i błędów.

Więcej na:

Pieniadzo | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: 2014 rok

W książce za dużo jest informacji osobistych uczestników sporu, a za mało ekonomii, do takiego stopnia, że czytelnik może uzyskać co najwyżej mgliste pojęcie o samej istocie omawianego sporu, co zresztą nie powinno dziwić, bo autorem jest dziennikarz, a nie ekonomista.

Novik | 2014-05-23
Przeczytana: 15 maja 2014

Historia dwóch facetów toczących Wielki Spór o istotę pożaru oraz technologię jego gaszenia. Spór, który przeżył ich samych, zyskał tysiące nowych wątków i którego rozwiązanie poznamy prawdopodobnie dopiero w Dzień Sądu Ostatecznego. Plus zaskakująca odsłona postaci Ronalda Reagana, jako krypto-keynsisty.