Lux perpetua

Okładka książki Lux perpetua
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA Cykl: Trylogia husycka (tom 3) fantasy, science fiction
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Trylogia husycka (tom 3)
Wydawnictwo:
Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370541897
Tagi:
Reynevan Nagroda Zajdla - nominacja (powieść) Husyci Śląsk czarna magia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
175
32

Na półkach: ,

Pierwsze dwie części trylogii uznaję za niezwykle udane. Jak napisano w wielu z poprzednich opinii, bohaterowi są nietuzinkowi i nie są przedstawienie sztampowo. Wraz z upływem czasu i z nabytym doświadczeniem, ich charaktery się zmieniają. Wtedy zmianie ulega także pogląd na świat i wypowiadane przez nich opinie. Dzięki temu cała historia nie wieje nudą i nie jest przewidywalna. Reynevan, główny bohater powieści, którego początkowo czytelnik może polubić ze względu na panujące okoliczności, później - w miarę upływu stron książki - zmienia swoje podejście do tego bohatera. Podobna sytuacja ma miejsce w wypadku innych personaży (taki tam rusycyzm!) trylogii. Pomijając jednak postaci, występujące w dziełach Sapkowskiego, należy wspomnieć także o samej strukturze fabularnej. Poza tym, iż - jak zauważono - nie jest ona zamknięta w jakiekolwiek sztampy, jest także poprowadzona w sposób logiczny i autor nie pozostawia swojego czytelnika w pozycji, w której wydaje mu się, iż któryś z wątków nie został zakończony. Niektórzy mogliby stwierdzić, że wielowątkowość powieści jest jej największą wadą. Nic bardziej mylnego. Gdyby główny wątek nie został okraszony dodatkowymi - czasem nawet mającymi dość anegdotyczny charakter - historiami, książka nie byłaby wcale frapująca. Wydaje się, że czytelnik od razu odłożyłby ją na półkę. Czy są, zatem, jakieś negatywne strony fabuły trylogii Sapkowskiego? Tak, i nawet pomimo tego, że jest tylko jedna, to jest ona całkiem poważna i może wpłynąć na to, czy dana osoba będzie chciała dalej zagłębiać się w opowieść, prowadzoną przez autora, czy też rzuci książkę za siebie i "totalnie" o niej zapomni. Mowa mianowicie o tym, iż - jak napisał jeden z użytkowników serwisu - Sapkowski próbuję pochwalić się przed nami wszystkimi tym, iż posiada bogatą wiedzę historyczną. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, ponieważ (dla przykładu) p. Andrzej naprawdę dobrze posługuje się różnymi rodzajami gwary, czy też łaciną. Niestety, wspomniany autor ma tendencję do stawania się Sienkiewiczem, którego szczerze nienawidzę, co skutkuje tym, iż opisy historyczne są zbyt długie i poprowadzone bardzo monotonnie. Gdyby nie to, że mają bezpośredni związek z głównym wątkiem fabularnym, bez żadnego problemu pomijałbym je.

Dlaczego więc uznałem, że nadszedł czas na to, by odpocząć trochę od "Trylogii Husyckiej" Sapkowskiego i zabrać się za jakąś inną lekturę? (obecnie "Cień wiatru", wcześniej - "Steve Jobs") Odpowiedź, jak sami zobaczycie, jest bardzo prosta. Czytanie trzeciego z tomów jest po prostu męczące. Jestem zdania, iż cała historia powinna mieć swój definitywny koniec po drugim tomie. Z tego powodu, iż nie chcę, by moja opinia zawierała spoilery, nie opiszę sytuacji, którą oceniłem jako niemal idealne zakończenie dla całej trylogii. W każdym razie, mam nieodparte wrażenie, iż sam autor na siłę przeciągnął główny wątek fabularny na trzeci tom. Obawiam się, że wynikało to głównie z chęci większego zarobku, jako że, "uparty czytelnik" pójdzie do księgarni i kupi kolejną książkę, by dowiedzieć się, co stanie się z głównymi bohaterami. Ja, jako że, uważam, że nie ma sensu tracić czasu na pozycje, które jedynie męczą, muszę zrobić sobie przerwę od opowiadań p. Andrzeja i przeczytać kilka innych książek. Może wtedy znowu wrócę do "Lux Perpetuy".

Pierwsze dwie części trylogii uznaję za niezwykle udane. Jak napisano w wielu z poprzednich opinii, bohaterowi są nietuzinkowi i nie są przedstawienie sztampowo. Wraz z upływem czasu i z nabytym doświadczeniem, ich charaktery się zmieniają. Wtedy zmianie ulega także pogląd na świat i wypowiadane przez nich opinie. Dzięki temu cała historia nie wieje nudą i nie jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13 990
  • Chcę przeczytać
    3 408
  • Posiadam
    2 921
  • Ulubione
    716
  • Fantastyka
    313
  • Chcę w prezencie
    167
  • Fantasy
    163
  • Audiobook
    113
  • Teraz czytam
    97
  • Audiobooki
    77

Cytaty

Więcej
Andrzej Sapkowski Lux perpetua Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Lux perpetua Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Lux perpetua Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także