Gdzie jest dukat króla Zygmunta?

Okładka książki Gdzie jest dukat króla Zygmunta? Artur Pacuła
Okładka książki Gdzie jest dukat króla Zygmunta?
Artur Pacuła Wydawnictwo: Oficyna 4eM Cykl: Gdzie jest (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Gdzie jest (tom 4)
Oficyna 4eM
2020-05-06
2020-05-06
przygoda skarb historia

Główni bohaterowie cyklu to Monika, Ala, Igor i Miras, grupka 12-letnich dzieciaków, które zaprzyjaźniły się na letnim obozie wspinaczkowym oraz Boss, pozostający nieco na drugim planie nauczyciel historii, opiekun sympatycznej paczki w czasie ich wakacyjnych wojaży. Tym razem akcja rozgrywa się w sympatycznej leśniczówce w okolicach Tarnowa, a wyobraźnię bohaterów rozpala kolekcja monet jednego z polskich arystokratów. Co ciekawe nie ma w tej części konkurentów do skarbu, z którymi zmierzyć muszą się nasi bohaterowie. Rolę czarnych charakterów, którym należy dać nauczkę, pełnią motocykliści niszczący las szalejąc na swoich maszynach. Za to mamy tu najwięcej atmosfery beztroskich wakacji, za którą zawsze kochałem „Samochodziki” Nienackiego.

znienacka.com.pl

Ekipa młodych odkrywców i ich niezastąpiony nauczyciel historii ponownie wyprawiają się na wspólne wakacje - tym razem w okolice Tarnowa, gdzie natrafiają na trop monet hrabiego Semechowskiego, a wśród nich słynnego dukata króla Zygmunta - jednak nie tylko oni pragną odnaleźć ten niezwykły skarb...

Po raz kolejny była to bardzo sympatyczna i relaksująca opowieść, w której nie brakowało ciekawostek historycznych, humoru i wciągających zdarzeń. Pacuła doskonale wyważa swoją książkę pod względem językowym i fabularnym, dzięki czemu spodoba się ona zarówno docelowo młodzieży, jak i starszym czytelnikom, szukającym lekkiej książki, idealnej na lato.

Darzę autora coraz większą sympatią i czekam na następne książki, po ktore na pewno sięgnę. Polecam serdecznie 😁

Po raz kolejny była to bardzo sympatyczna i relaksująca opowieść, w której...

Monika, Ala, Igor, Miras oraz ich nauczyciel Boss spędzają razem wakacje. Jadą pod namiot w okolice Tarnowa, gdzie leśniczym jest wujek Ali. Po raz kolejny trafiają na niesamowitą historyczną zagadkę! Chcą odkryć sekret kolekcji monet hrabiego Semechowskiego, dawnego właściciela leśniczówki. Okoliczna legenda głosi, że był wśród nich dukat króla Zygmunta – największa moneta wybita kiedykolwiek na terenie Polski.
Okazuje się, że ktoś inny także bardzo chce znaleźć tę kolekcję. Podejrzenia padają na grupę poszukiwaczy skarbów, którzy węszą w pobliżu. Przyjaciele zwiedzają okolicę, poznają jej historię i pomagają leśniczym złapać gang motocyklistów, którzy pustoszą las. Niespodziewanie odkrywają też wiersze hrabiego. Czy to właśnie one doprowadzą ich do cennej monety?

Ciekawa historia i wciągająca zagadka. Książka bardzo mi się podobała i wszystkim ją polecam. Daję jej ocenę 9/10

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Planujesz w tym roku jakiś wakacyjny wyjazd? My jeszcze nic nie wiemy, ale jeśli przyjdzie spędzić całe lato w domu to też dobrze, ponieważ w dzieciństwie zawsze wiele przygód przeżywałam w literackim świecie. W historiach takich jak ta. Artur Pacuła przychodzi do nas z kolejną ciekawą propozycją na książkową przygodę. W swojej książce Gdzie jest Dukat króla Zygmunta?, kolejnym już tomie serii przenosi nas do pewnej leśniczówki w okolicach Tarnowa. Jak się okazuje, dawny właściciel zgromadził niezwykłą kolekcją rzadkich monet i wiele wskazuje na to, że zostały one ukryte gdzieś w pobliżu. Jednocześnie bohaterowie muszą rozwiązać zagadkę tajemniczego gangu motocyklowego, który niszczy okoliczne lasy.

Poszukujesz powieści, z którą przeżyjesz fantastyczne przygody rodem z książek o Panu Samochodziku, a jednocześnie chcesz wrócić we wspomnieniach do czasów dzieciństwa i poczuć wszystkie emocje towarzyszące pierwszym zauroczeniom i zainteresowaniu? A może chcesz znaleźć coś ciekawego do czytania dla swojego dziecka? Powyższa książka z pewnością jest bezbłędną odpowiedzią na oba te pytania. Nic nie poradzę, że bohaterowie książek Artura Pacuły po prostu podbili moje serce. Ala, Igor, Miras, Monika. Każde z nich jest inne, różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim cechami charakteru. To co ich łączy to szczera pasja do przeżywania przygód, poszukiwania skarbów i pakowania się w ogromne kłopoty. Jednocześnie to nastolatkowie jak wszyscy, mają swoje tajemnice, przeżywają pierwsze zauroczenia. Dla mnie to jak wielki powrót do lat szkoły podstawowej i gimnazjum, które wspominam z rozrzewnieniem.

Koniecznie trzeba wspomnieć o warstwie historycznej, przygodowej tej powieści, ponieważ została dopracowana w każdym calu. Autor rzeczywiście przenosi nas w okolice Tarnowa, po raz kolejny pokusił się nawet o szczegóły topograficzne, który pozwalają dokładnie wyobrazić sobie wszystkie przeżywane przez bohaterów przygody i z wypiekami na twarzy czytać o poszukiwanych przez nich skarbach. Ja jestem całkowicie kupiona i mam nadzieję, że nie tylko uda mi się przeczytać pozostałe tomy z tej serii, ale za parę lat będę o nich dyskutować razem z dzieckiem.

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com

Zaczynają się wakacje i nasi bohaterowie spotykają się ponownie aby spędzić wspólnie lato w leśniczówce w okolicach Tarnowa. Jest z nimi Krygier, ich ulubiony nauczyciel, a na wakacjach opiekun i towarzysz podróży. W leśniczówce mieszka wujek Ali, Adam, który od pewnego czasu ma problemy z dewastującymi las motocrossowcami. Już pierwszej nocy Ali w tym miejscu zaczyna się obława na złoczyńców. Jednak pomimo zaangażowania leśników udaje się im zbiec. Do leśniczówki przybywa reszta ekipy Monika, Irek, Miras oraz Krygier, zwany Bossem. I tak rozpoczyna się ich kolejna niezapomniana przygoda.
Nasi bohaterowie od razu angażują się w sprawę motocyklistów. Przy okazji natrafiają na informacje na temat zaginionego dukata Króla Zygmunta. W międzyczasie spotykają szukającej w okolicy skarbów grupy poszukiwaczy z wykrywaczami metalu. Czy to oni nocą dewastują las na swoich quadach? Przypadkiem w okolicy pojawia się Samira, ciemnoskóra studentka polonistyki z Francji, która znała hrabiego Semechowskiego, byłego właściciela tych ziem. Jaki związek ma z zaginioną monetą sprzed lat? Pytań i tajemnic jest coraz więcej, czy uda się dzieciakom rozwiązać choć jedną z nich.
Mnóstwo przygód oraz ciekawostek na temat regionu i nie tylko - chociażby dlatego warto przeczytać tę książkę. Bohaterowie zabawni, a do tego odważni i pełni pasji podczas poszukiwania prawdy. Las, dworek, leśniczówka, pobliskie jezioro są świetną scenerią do wakacyjnych przygód. Takie lato za pewne chciałby nie jeden przeżyć! Świetnie, że powstają takie książki.
Polecam młodym czytelnikom, jak również tym starszym, ponieważ świetnie się przy niej bawiłam zarówno ja, jak i syn. Chęć odkrycia prawdy i przyjemny w odbiorze styl, a do tego nie zwalniająca tempa akcja, sprawiają, że pochłoniecie ją bardzo szybko. Z ciekawością czekamy na kolejne przygody ekipy Bossa.

Kolejna niezapomniana przygoda nastolatków pod przewodnictwem Bossa. Ich historie nie tylko są ciekawe i pobudzają wyobraźnię, ale także dużo nas uczą. Ta książka to idealna i luźna odskocznia od rzeczywistości.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

43/52/2020
"Gdzie jest dukat króla Zygmunta?" Artur Pacuła #recenzja

Na tropie historycznych zagadek

"Polały się łzy me czyste, rzęsiste
Na me dzieciństwo sielskie, anielskie..." pisał Adam Mickiewicz. Któż z nas dorosłych nie tęskni czasem za beztroskimi latami dzieciństwa, młodości, za wakacyjnymi przygodami, za czasem spędzonym z przyjaciółmi, za zabawą w poszukiwaczy skarbów czy odkrywców.
Dzięki Arturowi Pacule i jego powieści w stylu przygód sławnego w całej Polsce Pana Samochodzika, możemy przenieść się na chwilę w ten beztroski czas dzieciństwa.

Sięgnęłam po tę powieść zaintrygowana opisem fabuły na okładce, a że jest to czwarty tom przygód Bossa i dzieciaków, nie omieszkam sięgnąć po ich poprzednie perypetie, z prostego powodu, podbili moje serce.

Choć dzieckiem ani młodzieżą już nie jestem od paru dobrych lat, to nadal czuję się młodo i ciągle uwielbiam czytać powieści młodzieżowe. Wychowana na przygodach Pana Samochodzika, na Szatanie z Siódmej Klasy, na przygodach Felixa, Neta i Niki czy Indiany Jonesa, a nawet Łowców Skarbów, wiedziałam, że ta książka jak i cały cykl podbije moje serce. I nie myliłam się ! Książkę wręcz pochłonęłam i chcę więcej !!!

"Gdzie jest dukat króla Zygmunta?" opowiada o wakacyjnych perypetiach czwórki przyjaciół: Alicji, Moniki, Igora oraz Mirasa, a także ich nauczyciela od historii, Marcina Krygiera, nazywanego przez swoich podopiecznych Bossem. Towarzystwo postanawia spędzić wakacje w okolicach Tarnowa, pod namiotem, na terenie leśniczówki, gdzie leśniczym jest wujek Ali, Adam. Tam z pozoru leniwy i spokojny odpoczynek zamienia się w pełną emocji przygodę. Nasi bohaterowie wpadną na trop legendy o skarbie hrabiego Tomasza Semechowskiego, w tym tytułowego dukata króla Zygmunta, a także na trop bandy motorcrossowej, która urządzając sobie wyścigi po lesie, niszczy skarby przyrody.

Już na pierwszych stronach powieści dostajemy porządną dawkę emocji, pościg przez las nocą. A to dopiero początek niesamowitych przygód dzieciaków, Marcina i Adama.

Książka ta to idealna rozrywka, nie tylko dla dzieci i młodzieży, jak głosi napis na okładce powieści, ale dla dorosłych także. Mają oni okazję powrócić do czasów swego dzieciństwa, powspominać jak to kiedyś było, zapomnieć o pędzącym na złamanie karku, wciąż do przodu, czasie i odetchnąć świeżym leśnym powietrzem, popluskać się w chłodnej rzece wraz z bohaterami powieści, trafić na trop zagadki, odkryć co stało się z zaginionym skarbem hrabiego, a także przypomnieć sobie co nieco z historii Polski, a może nawet dowiedzieć się czegoś nowego. Albowiem powieść ta nie tylko bawi, ale również uczy. Możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np. o I wojnie światowej.

Powieść pana Artura napisana jest świetnym językiem. Bohaterowie są symaptyczni, da się ich polubić od pierwszych stron, są inni, charakterystyczni i przez to cudowni. Chciałabym mieć takich przyjaciół i móc przeżywać takie przygody! Wzrok przyciąga cudna okładka, książka jest prześlicznie wydana.

Dawno nie czytałam nic tak świetnego pod względem przygodowym, historycznym, a zagadka i poprowadzenie jej rozwiązania, przywołało mi na myśl mój ukochany film i książkę "Szatan z siódmej klasy" czy przygody Pana Samochodzika. To dzięki nim pokochałam książki i filmy czy seriale przygodowe z takimi zagadkami i skarbami w tle. Miło było powrócić do początków i korzeni swojej miłości do zagadek i skarbów wszelakich, a także historii i swojego dzieciństwa. Dziękuję portalowi czytampierwszy.pl za możliwość tej niezapomnianej lektury ! Szczególnie, że to moja pierwsza książka od nich. A panu Arturowi dziękuję za tę książkę, jestem zachwycona !!! Nie mogę doczekać się innych przygód tej zwariowanej paczki przyjaciół. Polecam z całego serducha. Moja ocena to 10 !

43/52/2020
"Gdzie jest dukat króla Zygmunta?" Artur Pacuła #recenzja

Na tropie historycznych zagadek

"Polały się łzy me czyste, rzęsiste

Od początku są emocje i adrenalina. Szaleńcza jazda nocą po lesie, pogoń, nieuchwytny przeciwnik. Na wakacjach pod namiotem nastolatki szybko zaczynają się nudzą. We krwi mają przygody i poszukiwanie skarbów. A że w każdej legendzie tkwi ziarnko piasku, a sprawa z dukatem jest nader ciekawa, to zaczynają własne śledztwo. Monety szukają też inni. Podejrzenia padają na grupę poszukiwaczy skarbów i studentkę z Francji.
Oprócz przygód znajdziemy w powieści wiele smaczków historycznych. Boss świetnie opowiada, zachęcając do zgłębiania meandrów historii. Intryguje i rozpala ciekawość, także czytelnika. Zabiera swych podopiecznych w ciekawe historyczne miejsca. Spotkanie z poszukiwaczami przygód pokazuje, co może być skarbem. Klimat dawnych lat oddają zdjęcia dworu hrabiego, jego ogrodu i biblioteczki. Ciekawym zabiegiem fabularnym są krótkie wstawki zdarzeń sprzed lat, łączące je ze współczesnymi miejscami i wydarzeniami, czasami za pomocą tych samych słów.
Jest i przyroda. Leśniczy boryka się z problemem rajdowców motocyklowych, którzy nocą urządzają wyścigi motocrossowe i niszczą las. Autor pokazuje pracę leśniczego od zupełnie nieznanej strony. Piętnuje niszczycieli przyrody, która sama siebie nie obroni.
Dla tej powieści młodzieżowej zarwałam noc! Strony się same przewracały, a ja rozwiązywałam zagadkę. Książka napisana jest lekkim piórem w stylu młodzieżowym i z sienkiewiczowskimi wstawkami w wykonaniu Francuzki, które wywoływały uśmiech na twarzy. Całość wzbogacają biało-czarne ilustracje. Polubiłam zwłaszcza świetnego nauczyciela Bossa i intrygującą Samirę. Młodzież fascynowała mnie zaangażowaniem, pomysłowością, indywidualnymi umiejętnościami.
„Gdzie jest dukat króla Zygmunta?” to idealne i wyważone połączenie przygód z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, wiedzą historyczną, dbaniem o przyrodę z detektorem, laptopem i potrawą senegalską w dłoni. Takie aktywne wakacje to przyjemne z pożytecznym. Jest tajemnica i adrenalina, jest nauka i zabawa. Przeżyłam prawdziwą, wakacyjną przygodę ze skarbem i historią w tle na łonie natury!

Świetna i barwna opowieść o przygodach czwórki nastolatków i ich nauczyciela na tropie zagadki z przeszłości. Książka wciąga już od pierwszej strony, a niewyszukany język autora i sympatyczni bohaterowie sprawiają, że bardzo ciężko jest się od niej oderwać. Stopniowanie napięcia i zaskakująca fabuła, która co rusz funduje nieoczekiwane zwroty akcji sprawią, że na brak emocji i wrażeń narzekać nie będziemy. W całą historię umiejętnie wpleciono różne wątki historyczne, które czynią cała opowieść jeszcze bardziej ciekawą i mocno uprawdopodobnioną. Uważam, że lektura zainteresuje nie tylko docelowego czytelnika, ale również ucieszy starsze grono odbiorców, nie ma w niej nic infantylnego. Dialogi pełne są dyskretnego humoru, a wszechobecny wakacyjny klimat sprawi, że staniemy się niejako uczestnikami tej letniej kanikuły. Na pochwałę zasługuje również wielowątkowa narracja oraz liczne odwołania do przeszłości, które nadają całej przygodzie zagadkowego i tajemniczego klimatu. Książka jest jak najbardziej poprawna. Książka zafunduje młodemu czytelnikowi nie tylko przygodę z zagadką w tle, ale stanie się również sporą dawką wiedzy historycznej.

Młodzi poszukiwacze skarbów Ala,Igor,Monika i Miras znowu wkraczają do akcji.Złaknieni przygód ,razem ze swoim nauczycielem Panem Marcinem ,jadą pod namiot w okolice Tarnowa,gdzie leśniczym jest wujek Ali.
Dzieciaki poraz kolejny trafiają na historyczną zagadkę,chcą poznać sekret zaginionej kolekcji monet hrabiego Semechowskiego.Legenda głosi że był wśród nich dukat Króla Zygmunta.By rozwiązać tajemnicę tajemniczego zaginięcia kolekcji monet ,młodzi poszukiwacze będą musieli zmierzyć się z niejedną przeszkodą.Okazuje się bowiem że ktoś inny też chce odnależć tę kolekcję,pierwszymi podejżanymi są poszukiwacze skarbów ,którzy węszą w pobliżu.Poznając historię okolicy ,razem z leśniczymi będą ścigać gang motocyklowy,który od jakiegoś czasu pustoszy las .
. .
Dzieciaki wykażą się wielką odwagą ,sprytem i pomysłowością.
Czy uda im się rozwiązać zagadkę zaginionego skarbu? Kim jest Samira ? Dlaczego hrabia Semechowski tak bardzo pragnął by jego wiersze zostały opublikowane? Te i inne pytania będziecie mogli zadać podczas czytania tej zabawnej i pełnej przygód książki.

Książkę odebrałam z portalu @czytampierwszy.pl
"Nogę przeszedł dreszcz,a po plecach przebiegły ciarki.Nerwowo zerknął za siebie.Na szczęście to była tylko Ala.Podsunęła się bliżej i zległa obok niego.Spojrzeli sobie w oczy.Wystraszone ,ale zdeterminowane.Nie odzywali się do siebie.Oboje starali się uspokoić oddech i walenie serca.."

• Polscy autorzy
  • Serie
  • LIT. MŁODZIEŻOWA przygoda
  • DK / Sz / PM / Sec
  • Literatura młodzieżowa
  • Na mojej półce

Dodaj cytat z książki Gdzie jest dukat króla Zygmunta?